N°. 862. A". 1862. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden ƒ1.95, en franco per post f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Noro- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12p Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Ct9. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 ra.; 12 u. 58 m.; 6 n. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 51 m.; 1 n. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdan op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9 12 en van 27 uur. Zondag van 89 er» van 2—5 uur. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en fPethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage oensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 91 0 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijntea dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Godsdienstig en KerkelijkPlaatselijk en Alge meen belang. IV. Ten allen tijde heeft men het geven van aalmoezen be schouwd als een godsdienstige daad en zelfs barmhartigheid be ter dan offeranden. Niet omdat het in de armenwet geschreven staat, dat de ondersteuning der armen wordt overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere liefdadigheidmaar omdat men als eerste en voornaamste vrucht der godsdienst het liefde betoon aanmerkt, wordt de waarde der godsdienst naar die vrucht het meest beoordeeld. Nederland heeft steeds roem verworven wegens de zorg, die aldaar voor den hulpbehoe vende wordt betoonden die langs Leiden's straten en grach ten gaat, aanschouwt de talrijke gedenkteekenen van de gods dienstigheid onzer vaderen, die zich vooral in de zeventiende eeuw op een luisterrijke wijze openbaarde in de stichting van weeshuizen van hofjes en gestichten voor ouden van dagen. De niet onbelangrijke fondsen, die zij bezitten, getuigen van de milddadigheid waarmede zij zulke instellingen van weldadig heid bedachten. Wij deelen in het genot der vruchten daar zij ons den last der armenzorg verligtenmaar het is ook pligt, om in den geest der vaderen, tot instandhouding van het goede dat zij hebben gesticht, het onze toetebrengen. Gewisook in onzen tijd wordt veel gedaanom vooral het opkomend geslacht in bewaarscholen wat te geven, waar men vroe ger niet aan dacht, gelijk ook wij niet blind zijn voor de ver standige en oordeelkundige wijze, die thans beter dan vroeger wordt gevolgd in de bedeeling der armen. Maar zeker is het ookdat wel in de eerste plaats de aalmoezen bestemd moe ten zijn voor weduwen en weezen, voor ouden en gebrekki- gendie in huu onderhoud niet kunnen voorzien, omdat hun daartoe de middelen ontbreken. Het is een godsdienstig be lang, dat zij, die de zorg op zich nemen, om die ongeluk- kigen door behoorlijke verpleging en onderhoud te hulp te komendaartoe worden in staat gesteld door de liefdadigheid. Maar hoe groote waarde wij aan de liefdadigheid ook toe kennen de kerkelijke stellen wij boven de bijzondere waar onder wij uitsluitend verstaan den op zichzelf en individueel werkzamen aalmoezenier, zonder daaronder te begrijpen de ver- eenigingendie zich met een bepaald doel op het gebied der armenzorg bewegen, zoo als: de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, de Vereeniging tot heil der armen, van de H. Vinceutius a Paulo die genaamd uit Liefde en anderen die bij elk kerkgenootschap de taak der kerkelijke armverzor- gers verligten. In onzen tijd neemt de kerkelijke liefdadig heid, vooral bij de Hervormden, zeer af, misschien door de toenemende zucht tot onkerkelijkheid en het gebrek aan ge noegzaam kerkelijk leven. Wij treden niet in de oorzaak van dit verschijnsel, maar het helpt ook niet dat bloot te betreu ren. Misschien is het een gebrek aan vertrouwen en brengt de heerschende verdeeldheid van godsdienstige begrippen in één en hetzelfde kerkgenootschap daartoe het hare bij. En toch de bloei van een kerkgenootschap hangt af van de milddadigheid der leden en van een welgeordend kerkbestuur. Die bloei is er niet, zoolang de Staat de Kerk met stoffelijke middelen moet schragen. De op handen zijnde door velen gewenschte afscheiding van Kerk en Staat kan er toe mede werken of zal er welligt toe dwingen, dat ieder kerkgenoot schap zorgt voor zijn eigen behoeften, voor de armen gelijk ook voor de eeredienst. Maar dat is er ook een onvermijdelijk gevolg vandat de gemeente hare kerkbesturen rechtstreeks kiest en hare leeraars bezoldigt. Een gemeente met bezoldigde leeraars als staatsambtenaren i9 een onding. Zij zijn dienaars der gemeente en niet van den Staat. Heeft de Staat eenmaal aan de gemeenten een deel barer bezittingen ontnomen hij geve dat-, al is het ook in een jaarlijksche uitkeering, aan de gemeenten terug. Maar de leeraar moet niet zijn loon^HrtvaiP" gen van den rijks-ontvanger en daarvoor kwijting/geven^als een Staats-ambtenaar. 't ls niet goed voor den /Staafy- w'ant die bepale niet, hoe groot het aantal predikanten; van de ge-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1