N°. 857. Zaturdag 6 December. A°. 1862. 's Rijks-Herbarium. LEIOSOH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per p09t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- tner9 Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76 Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 ra.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 ra.; I u. 3 m.; 4 u. 53 ra. en 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 de overige dagen uitgezonderd de Zondag a u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., '«namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25; nog over Marseille 16 van elke maand, alsdaa op het adres te plaatsen: Met de Fransche Pakketboot. Rijks -Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zoudag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage y Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vsu 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsendagelijks vau 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. {Slot.) Wanneer wij voor een oogenblik aannemen, dat de toestand van deze instelling was zoodanigals hij door den Minister werd afgeschilderddan wordt aan de nagedachtenis van Prof. Blume niet veel eer bewezenen laat bet zich zeer goed be grijpen dat bij zijn leven tusschen hem en Prof. Miquel niet de beste verstandhouding heersckte. Maar is het aan de an dere zijde niet te ontkennen, dat de verdiensten van Prof. Blume en de roem van het door hem gestichte Rijks-Her barium door binnen- en buitenlandsche botanici hoogverheven en algemeen erkend zijn, dan is de bron, waaruit de Minister zijn kennis over dien toestand putte van een zeer betrekke lijke waarde en niet zuiver. Hoe dat ook zij wij lezen in het prospectusu de wetenschap is verdeeld in speciale richtingen en bij een dergelijk (nieuw) onderzoek vindt ieder naar zijn richting eenen nuttigen werkkring." Prof. Miquel stelt hoogen prijs op de hulp van mannen die op dit gebied de eersten zijnvelen hebben reeds een begin gemaakt met de taak welke zij op zich genomen hebben. Niemand zal het den nieuwen directeur euvel duiden, dat hij die hulp zoekt; wij willen alleen er op wijzen, dat hij die hulp behoeft. Maar als de overleden directeur niet de rechte man was om aan het hoofd der Rijksinstelling te staankan men toch dien zoogenaamden ongeredderden toestand kwalijk wijten aan den conservator of, was daartoe gronddan is bet uitermate vreemd en in strijd met den gulden regel hoor en weder hoor, 'dat men hem daarmede niet heeft bekend gemaakt en zijn onbruikbaarheid aangetoond. Wij zouden dat vooral ge wacht hebben van den Minister Tborbecke, die vroeger als raadslid te Leiden doorslaande blijken gaf van zijn ernstige zucht om rechtschapen en eerlijk onderzoek te doen naar ge breken en grieven, die door oorblazers onder zijne omgeving te zijner kennis waren gekomen en die nimmer aarzelde recht te laten wedervaren aan die schaamteloos was belasterd. Van hem bovenal moest kunnen gezegd worden, dat hij nimmer iemand onverhoord zou veroordeeld hebben die zelf zoo vaak en zoolang het mikpunt van den laster is geweest. Hoe is het mogelijk dat de Minister Thorbecke een besluit kon nemen tot ontslag van een ambtenaar, zonder hem vooraf te hebben bekend gemaakt met de gewigtige grieven, die tegen zijn dienst waren gerezen? Wat hebben wij te denken van een Minister, die aan een ambtenaar een eervol ontslag verleent en een wachtgeld toekent, van wien hij later in het openbaar verklaart dat hij was onbekwaam, zonder van andere kwade hoedanig heden te spreken ja zelfs onbruikbaar Met innig leedwezen staarden wij op dat gedrag des Minis ters want uit overtuiging behoorden wij steeds onder zijn aanhangers en deelden meermalen in den smaaddie daaraan vaak verbonden was. En als wij onze stem hebben verhevea tegen hetgeen ons voorkwam met recht en billijkheid in strijd te zijn't was geen machine de guerredien wij tegen het opgetre den Ministerie wilden richtenmaar 't was wel de ernstige vermaning van een vrienddie zonder erg of list den Minister wilde wijzen op den slechten raaddien men hem gegeven had en waarvan hij het slagtoffer was geworden- gezwe gen nog van de kwade reuk, waarin zijn partij daardoor komen kon. Misschien hebben wij te verheven en te stoute gedachten van een groot Staatsmanmaar wij begrijpen dat bij ook dan alleen groot genaamd kan worden, wanneer hij in het kleine getrouw en eerlijk bevonden wordt. Roept hem zijn zorg voor het Rijksbelang naar de Merwede en Enschedé, niet minder mogt het zoo nabij gelegene Leidsche Rijks-Her barium zijn scherpen blik missenwaar een plaatselijk en per soonlijk onderzoek zooveel kon beslissen. Of is he^fiaa^zoo geringe zaak een jonkman in het raidden van jrfjn loopbaaiV\ te stuiten, een vader en echtgenoot een vlek pntewrijven, die misschien in jaren niet, welligt nooit wordt tfi/gpwischtten zij, - ja tenzij de heer Thorbecke, nog dezelfde-als vroeger, erkennende niet juist te zijn ingelicht, Dr. va^ Hall iq eer.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1