De zending van laatstgenoemden heer, op kosten van het Gouvernement naar de Moluksche eilanden en Nieuw Guinea, heeft bereids belangrijke resultaten voor het Leidsche Museum opgeleverd, en niet minder laat zich verwachten van de eerst kortelings met hetzelfde doel aan den ambtenaar C. B, H. von Rosenberg opgedragen zending naar de Tenimber eilanden. Buiteniandsch Nieuws. Ook de inspecteur-honorair der cultures P. Diard zal zich met het maken van zoölogische verzamelingen voor 's Rijks- Museum onledig houden. In het belang der kennis van de Hondoe oudheden op Jav a Madura en Bali, alsook ter verrijking met geschikte voorwer pen van dien aard van 't museum van oudheden te Leiden, en van de verzameling van het Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen, heeft Ds. J. F. G. Brumund een reis over de genoemde eilanden ondernomen. Men leest in het Bataviaasch-Handelsblad het volgende De heer Gevers Deijnoot, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalvertrekt met deze mail over Calcutta naar Nederland. Hij heeft in Indie veel gezien en veel inlichtingen kunnen inwinnen. Wanneer hij zijn plaats in de Tweede Ka mer zal hernomen hebben dan is het te hopendat de be langen van Indie in hem een beter verdediger zullen vinden dan bij de meeste Kamerledendie van Indie niets verlangen te zien, dan de producten, die van hier worden aangevoerd en het batig slot. Hier en daar op Java zijn ligte aardbevingen gevoeld. Op de Buitenbezittingen heerscht de pokziekte in vele gewes ten zoowel te Benkoelen en Palembang op Sumatra als op de uiterste grens van Nederl.-Indieop Nieuw-Guinea en in de Molukko's. Van de dunne bevolking van Nieuw Guinea zijn 6000 personen overleden; op het eiland Salamatta 3000. Erger nog is het gesteld in de residentie Ternate de resident heeft een bezoek gebragt aan Sahoe op het Ternataansche ge deelte van Halmaheira gelegen; het is een schoon land met uitgestrekte, vruchtbare vlakten voor natten rijstbouw geschikt. Hij heeft de bevolking gevonden - of eigenlijk heeft hij haar niet gevonden want gedeeltelijk is zij door de pokziekte uit geroeid, gedeeltelijk verhuisd, zoodat de ziekte daar hetzelfde effekt heeft gehad als op Makian de uitbarsting van den vuurberg. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 37r. des avonds te 8 uur 35°, te 10 uur 33°. Zaturdag morgen te 5 uur 30° te 8 uur 34°, te 12 uur 39°, 's namiddags te 4 uur 39°. Eerlang zal in de nabijheid der stad Leipzig een stand beeld voor den beroemden dichter en zedeschrijver C. F. Gellert worden opgerigt tot welk doel reeds 3000 daalders zijn bijeengebragtde helft waarvan door den gemeenteraad van Leipzig is geschonken, terwijl men de andere helft aan een ongenoemd vereerder des waardigen mans te danken heeft. Te Montpellier zal een astronomisch slation worden op gerigt. De bekende sterrekundige Chacornac zal aan het hoofd der instelling worden geplaatst. Den lsten December a. s. zal te Castres het proces gevoerd worden, ingesteld door den heer Léon Lacordairetot vernietiging van het testament zijns broeders, den bekenden pater Lacordaire. Bij dat testament wordt de abt Mourayeen gewezen dominikaner monnik tot universeel erfgenaam benoemd. De heer Léon Lacordaire valt die bepaling aan. De overige leden der familie hebben zich daarbij niet aangesloten. De kundige en belangelooze deelneming van den Parijschen geneesheer Nélaton aan de genezing van Garibaldi maakt bij de volksklasse niet minder indruk dan in de hoogere kringen. De beroemde heelkundige heeft het bezoek ontvangen van on derscheidene werklieden die hem hunne stemmen en die hun ner vrienden kwamen aanbieden voor het geval hij zich te Parijs als candidaat voor het Wetgevend Ligchaam wilde stellen. De beroemde Fransche schilder Horace Vernet, die een maand geleden van zijn zware ziekte hersteld scheen is wederom ingestort. Het hof van assises te Parijs heeft Diügsdag zijn arrest gewezen in het burgerlijke proces van mevrouw de weduwe Dillon tegen den hertog de Caderousse. De delibiratiën van het hof hebben niet miuder dan drie uren geduurd. De her tog is veroordeeld tot betaling aan de weduwe van 3000 fr. eens gegeven geld en een jaarlijksche rente van 3600 fr., bij overlijden over te gaan op hare twee zonenieder voor een derde. Het arrest berust o. a. daarop, dat de Caderousse- Grammont door de plaatsing van zyn aanvallenden brief in een dagbladals de wezenlijke oorzaak van het tweegevecht moet beschouwd wordendat hij zijn ongelijk vermeerderd heeft door Dillondie met den degen niet wist om te gaan elke andere voldoening te weigeren en alzoo tot een ongelijk tweegevecht te noodzaken. Uit Madrid wordt gemeld, dat alles aldaar een stren gen winter doet verwachtenreeds nu lijdt men er van de koude. Te Blackheath bij Greenwich beeft een kolossale katho lieke meeting in de open lucht plaats gehad. Tengevolge van de geruchtenu-elke aan de demonstratie voorafgingenhad de politie de voornaamste toegangen tot het Greenwich-park bezet en eenige honderde manschappen te voet en te paard op alle belangrijke punten post doen vatten. De rust werd echter niet gestoord. Woensdag in den vroegen ochtend heeft nabij Tilbury de aangekondigde worsteling om het kampioenschap van 400 tusschen den 31-jarigen James Mace en den 26-jarigen King, ten aanschouwe van een tallooze menigte liefhebbers van zoo- danigen strijd, plaats gehad; de toegangsprijs voor den lsten rang bedroeg 2. Na 40 minuten gebokst en geworsteld te hebben, werd King overwinnaar verklaard. - Dingsdag II. zijn te Londen twee groote katoenfabrieken ten gevolge van gebrek aan grondstof gesloten geworden, waardoor nagenoeg 600 arbeiders broodeloos rondzwerven; men verwacht de sluitiug van nog verscheidene anderen. Aangaande den onderaardschen spoorweg te Londen verneemt men nog de volgende bijzonderheden: Deze spoor weg verbindt Westend met Holborn-Hill en doorsnijdt bij gevolg de levendigste en drukst bezochte stadswijk. Zijn lengte bedraagt Engelsche mijl. Langs den spoorweg zijn vijf stations aangebragt en aan elk uitgangspunt een kolossaal sta tionsgebouw. Eiken dag loopen er in 12 uren 200 passagiers- treinen heen en weder; 7 uren zijn voor het goederenvervoer bestemd, hetwelk grootendeels uit slagtvee bestaan zal, daar de spoorweg bijna rechtstreeks de nieuwe groote veemarkt met de slagthuizen verbindt. Men schat de opbrengst van het aanlegkapitaal (circa 13 millioen gulden) op 14 pCt. In de midden-eeuwen was in geen land de familie-ge hechtheid iuniger dan in Engeland, wanneer het er op aan kwam dooden te beweenen. Men telde de bloedverwantschap tot in het twaalfde gelid, dus was menige familie genoodzaakt het gansche jaar door rouwkleederen te dragen, daar bijna alle maanden weer een neef of een tante stierf en voor ieder één jaar gerouwd werd. Bij zulke treurige voorvallen werden wanneer het de naaste betrekkingen betrof, de spiegels omgekeerd en de meubels in wanorde gebragt om er zich des te meer aan te herinneren dat de doode elk oogenblik gemist werd. Alle jaren had er in het huis een groot feest plaats dat aan de nagedachtenis der dooden gewijd wasen waarbij men voor de afgestorvenen een stoel en een plaats aan tafel open hield. Men sprak met hen alsof ze daarbij tegenwoordig waren. Eveneens werd er op het kerkhof een gastmaal aangerigt en aan de graven gebruikt, zoodat men had kunnen gelooven dat de verblijfplaats der dooden het verblijf der levenden ge worden was. De Japansche gezanten zijn den 24sten dezeraan boord van het Fransche transportschip l'Européen, van Suez ver trokken om naar hun land terug te keeren. De militaire rechtbank te Saint-Paul, in den Nieuw Amerikaanschen Staat Minnesota, heeft 300 Indianen veroor deeld om opgehangen te worden wegens de wreedhedendie zij onlangs in dat land bedreven hebben. Dit vonnis moet nog bekrachtigd worden door het Gouvernement te Washing ton. De bewoners van Minnesota dringen bij de regering zeer op de voltrekking van dit ontzaggelijk vonnis aan,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2