Buitenlandsch Nieuws. óe Tweede Kamer over de Staatbegrooting, geene audiëntie verleenen. Naar men verneemt is door het Dep. van Oorlog ter vereenvoudiging van het wetenschappelijk onderwijs bij het wapen der artillerie bepaald geworden: dat voortaan niet meer dan één wetenschappelijken cursus van onderofficieren ter opleiding tot officier voor dat wapen zal gehouden wordenen dat voor alle artillerie-regimenten zal gehouden worden bij het 1ste regiment Vesting artillerie te Delft gestationeerd, zullende alle onderofficieren en verdere militairen van de regimenten artillerie, die het wetenschappelijk onderwijs op den cursus bij hun corps reeds volgden met den 16den der a. s. maand naar Delft ver plaatst worden, ten einde bij het 1ste regiment Vesting-artil lerie gedetacheerd te worden na welk tijdstip de gemeenschap pelijke cursus voor gemeld wapen aldaar een aanvang zal nemen. De voornaamste handel in de gemeente Waalwijk is de leerhandel. Het looijen van het leder is de voornaamste be zigheid van het grootste gedeelte der inwoners. De gazfabriek is voor die handelaars een groote ongelegenheid. Het water toch dat die fabriek afwerpt werkt zeer nadeelig op de hui den, en verwekt, dat ze met zwarte vlakken bezet worden, waardoor die huiden aanmerkelijk in waarde verminderen. Een aantal belanghebbenden hebben zich met hunne bezwaren tot Gedeputeerde Staten gewend, ten einde maatregelen te nemen en daardoor de gevaren aftewenden waarmede de belangrijkste tak der industrie dier gemeente wordt bedreigd. Naar men verneemt is aan den officier van gezondheid van de 3de klasse bij 's Rijks kweekschool voor militaire ge neeskundigenC. van Wicheren, welke met het toezigt over de kweekelingen belast was, de functie opgedragen om voortaan behulpzaam te zijn bij het onderwijs in de Natuur- en Schei kunde aan g» melde school, zijnde de officier van gezondheid van de 3de klasse K. J. van Duyl van het regiment rijdende artillerie te Arnhem bij genoemde kweekschool te Utrecht overgeplaatst en met het toezigt over de kweekelingen belast geworden. Het Kantongerecht te Meppel heeft aan Kerkvoogden der Hervormde gemeente te Vledder hun eisch ontzegd, in gesteld tegen de directie der kolonie van de Maatschappij van Weldadigheid te Fredriksoord tot betaling eener jaarlijk- sche bijdrage van f 200, voor een 60 a 7Otal zitplaatsen in de Hervormde kerkdie genoemde maatschappij volgens contract in bezit had ten behoeve van de kweekelingen en ambtenaren van het gesticht en de landbouwschool te Wateren. Die beslissing rust op de overweging, dat dit gesticht door hooger bestuur opgeheven en daarna verkocht waszoodat het niet meer bestond en al zoo geheel buiten alle genot was gesteld. Te Eerbeek heeft Vrijdag nacht een moord plaats ge had. Een strooper stond op den uitkijk om eenig wild te schieten en zag iemand naderen, dien hij voor een jagtopziener aanziet. Hij legt op hem aan en schiet hem doodterwijl het daarna bleek, dat het slagtoffer geen jagtopziener maar een landbouwer was. De schuldige is in hechtenis genomen en naar Arnhem overgebragt. Na den afloop van het gehouden vergelijkend examen tot vervulling der betrekking van hoofdonderwijzer der open bare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens zijn, naar wij vernemen, op de voordragt geplaatst: G. Japikse hoofdonderwijzer te Rotterdam; J. G. Frederiks, huisonder wijzer te 's Gravenhage en P. J. de Kat, hoofdonderwijzer te Zaandam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des uamiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 37°, te 10 uur 38". Zondag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 38°, te 12 uur 38°, 's namiddags te 4 uur 32°, te 5 uur 32°, te 8 uur 30°, te 10 uur 28°. Maandag morgen te 5 uur 25°, te 8 uur 26°, te 12 uur 30°, 's namiddags te 4 uur 28°. Normount, een groote villa op Warberry-hitlwerd in de vorige week door een buitenlandsch doctor bezochtzoo als hij zeide voor een familie van hoogen rang. Maandag ont ving men per telegraaf berigtdat het huis voor dezen winter zou worden gehuurden men vermoedt nu dat het niemand anders is dan Z. M. den Koning der Belgendie op raad zijner doctoren den winter aldaar (te Torqay) zou doorbrengen. Zekere heer Malaise te Ixelles heeft het volgende re quest aan den Koning van Belgie ingediend: //Sire! In tegen stelling van velen die verlof komen vragenom hun naam door toevoeging van het woordje van te verlengen kom ik, die niet gelijk een ander doe, U. M. vergunning vragen om de eerste letter van mijn naam wegtelaten en wel te willen maken dat het overblijvende (a l'aise) voortaan een waarheid voor mij zijeven als het geheele woord het tot dusver voor mij was." Te Verviers heeft een werkman, wiens vrouw in een ongeoorloofde betrekking stond met een schilder, dezen in den nacht van Maandag op Dingsdag 11. op heeter daad be trapt onder het echtelijk bed verscholen liggende. Hij had voorgewend dat hij in zijn werkplaats moest arbeidenmaar kwam onverwacht te huis. In drift bragt hij den schilder een zoo hevigen slag boven het linkeroog toe, dat hij bedwelmd op den kagchel vieleen zware wond aan het achterhoofd bekwam en binnen weinige oogenblikken overleed. De werk man stelde zich onverwijld vrijwillig in handen der justitie. Men verhaalt, dat de Keizerin Eugènie voornemens is in het aanstaande voorjaar, bij gelegenheid van het paasch- feest, naar Rome te gaan. Binnen kort zal te Parijs een moeijelijk proces wor den behandeld. Eene min ontving, acht maanden geleden, een kind uit handen eener dienstbode, die beweerde er de moeder van te wezen. Thans wordt het kind door een dame van zekerën rang opgeëischtdie van hare zijde verklaart het ter wereld gebragt te hebben en die inderdaad juist op het zelfde tijdstip beviel, doch wier eischen vooreerst door de min bestreden worden en anderdeels nog al verdenking moeten wekkendaar door dit proces te gelijk de kwestie wegens een niet onaanzienlijke erfenis zal worden opgelost. De volgende gebeurtenis brengt te Parijs veel opspraak te weeg. Een vrouw werd onlangs in hechtenis genomen onder ver denking van vadermoord. Zij bekent de misdaad bedreven te hebben en wordtmet aanneming van verzachtende onstan- digheden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Die vrouw, Rosalie Doise, gehuwd met zekeren Gardinwas onschuldig. Kort na de veroordeeling worden de ware moordenaars ont dekt en de rechter spreekt het doodvonnis over hen uit. Krachtens de voorschriften van het wetboek van strafvorde ring vernietigt het hof van cassatie beide arresten en verwijst de zaak naar een nieuwe jury. De twee misdadigers en de onschuldig veroordeelde dochter staan dus thans voor het hof van assises in het Somme-departement te recht. Hoe is ech ter die vrouw er toe kunnen komen om te bekennen een der snoodste euveldaden, ofschoon zij ze niet gepleegd had? Het antwoord op die vraag ligt in het volgende uittreksel van het verhoor dat men haar liet ondergaan//Ik wist niet wat ik doen moest om uit het gevangenhok te komenik zou ook niet gezegd hebben wat ik zeide, indien ik niet zwanger was geweestmaar de griffier hield niet op mij den raad te geven te bekennen, en hij beloofde mij, dat ik dan niet meer in dit akelige hokmaar op een andere plaats zou opgesloten wordenomdat ik hem zeide dat ik veel pijn had en zwanger was." Bovendien vreesde zij //het halsafsnijdenzoo als zij zich uitdrukte. Hare afschuwelijke en logenachtige bekentenis was dus een gevolg van het opsluiten in een kerkerhol, van het aandoen van een dwangbuis uit vrees voor zelfmoordvan het buiten toegang stellenvan het natuurlijk moedergevoel en van de vrees voor den dood. Men verhaalt, dat Bombay reeds nagenoeg £4,000,000 rijker is geworden door de rijzing der katoenprijzeneen Parsee heeft voor zich alleen 800,000 door zijn speculatiën n dat artikel gewonnen, en anderen hebben bijna even groote winsten genoten. Een talrijke vergadering van Grieksche kooplieden te Liverpool en Manchester heeft verklaard dat, met het oog op de stoffelijke belangen van Griekenland, slechts de constitu tion eele Regeringsvorm voor dit Rijk kon worden gekozen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2