Biiinenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. K. H. de Prins van Oranje is in zoo verre hersteld dat HD. weder zijn paleis kan verlaten. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Woensdag hebben de HH. van Foreest en Hoekwater hun wantrouwen in het ministerie en vooral wat de koloniale politiek betrof onverholen te kennen gegevenzoodat zij tegen al de hoofd stukken der begrooting voor 1863, de laatste dat van Oorlog niet, zullen stemmen. De heeren Heemskerk Bz. en Dirks zullen alleen de begrooting beoordeelen en niet op personen let ten. De heer van Goltstein heeft den heer Groen en den Minister Betz beantwoordterwijl daarop de Ministers van Koloniën en van Binnenlandsche Zaken het woord hebben gevoerd. Woensdag 11. werd door de arrondissements-rechtbank te Amsterdam tot vijf jaren correctionnele gevangenisstraf ver oordeeld zekere G. H. S. v. L. wegens verschillende dief stallen gepleegd bij de predikanten Laurillard, Ternooy-Apel en andere ingezetenen. Er werden 31 getuigen gehoord, be halve de predikanten ook onderwijzers, makelaars, dienstbo den, zelfs een publieke vrouw. Uit het getuigenverhoor bleek dat hij zich vervoegde bij een predikant, om te spreken over een zoon, die hij ter katechisatie wilde zenden; bij een on derwijzer, om hem als kostleerling te plaatsen; bij een make laar over een huisdat hij wilde koopen enz. enz. Onder die gesprekken vroeg hij een glas water en maakte van de ver wijdering van den heer des huizes gebruikom het een of ander te ontvreemden. De verdediger van den beschuldigde Mr. J. Domela Nieuwenhuis drong te vergeefs aan op een veroordeeling, zoo zij plaats had, tot eenzame opsluiting en niet tot gemeenschappelijke gevangenisop grond van den beschaafden standwaartoe de beschuldigde behoorde. In de Woensdag avond te Rotterdam gehouden eerste Leesvergadering bij het Departement der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen werd de door het hoofdbestuur toegewezen zilveren eerepenning dier Maatschappij uitgereikt aan mevrouw Louisa Johanna Edenburg, huisvrouw van den heer G. J. Morre te Delft, vroeger woonachtig te Rotterdam, aan wie het den 5den October 1861 gelukken mogt een zevenjarig knaapje, met name van Tiel, dat in het water van een der nieuwe Buitensingels, achter den Hofdijk aldaar, gevallen was, met vastberadenheid en eigen levensgevaar aan een anders wissen dood te ontrukken. De plegtige uitreiking geschiedde, met een uitvoerige en indrukwekkende toespraakdoor den voorzitter, Dr. J. W. Sluiter, nadat deze, ter vervulling der eerste spreekbeurt in dit leessaizoeneen onderhoudende rede voering had uitgesproken over de Menschenliefde in haren aard en werking, en hoe de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, van den aanvang af tot op heden, steeds in den geest dier ware menschenliefde werkzaam was en blijft. Bij geleidelijken overgang knoopte de spreker het jaarlijksch kort overzigt van den staat der verschillende Departements-inrig- tingen hierbij aan, en besloot zijn rede met ernstige opwek king, om zoo veel goeds door bevordering der deelneming aan het lidmaatschap des Departements te schragen. Namens het Departement werd aan de bekroonde ook een op perkament geschreven getuigschrift, tot blijvend bewijs van waardering harer kloeke en menschlievende daadter hand gesteld. Dit was de eerste maal gedurende het 77jarig bestaan van het Departement, dat het eermetaal der Maatschappij, tot erkenning van zoodanige menschlievende daden, aldaar aan een vrouw uitgereikt werdwat den voorzitter dan ook ge- reede aanleiding gaf om zijn toespraak met eenige coupletten uit Spandaw's «Lof der Vrouwen" te besluiten. Bij de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad te Amsterdam zijn ingekomen 1132 billetten van onwaarde 7. Op den heer J. G. Jager zijn uitgebragt 1100 stemmen, 25 stemmen waren over verschillende personen verdeeld. Verkozen alzoo de heer J, G. Jager met een zeldzame meerderheid. Door den horologiemaker Jansen te Franeker is een belangrijke verbetering aan de chronometers uitgevonden die zeer de opmerkzaamheid van deskundigen trekt. Ieder, die eenigzins bekend is met de zeevaartkunde, weet hoeveel er kan afhangen van den uiterst regelmatigen gang dezer in strumenten. Nu heeft de invloed van de temperatuur der lucht onder verschillend klimaat altijd invloed op den gang der chronometers. De heer Jansen meent het middel gevon den te hebben door een verbeterde constructie dit bezwaar te boven te komen. Het is wel te verwachten dat het Mi nisterie van Marine notitie zal nemen van deze zoo belang rijke zaak. Naar men verneemt, moet bij Heerde een vreeselijke misdaad ontdekt zijn. Men vond aan den rand van een sloot het lijk van den heer T., een ingezeten van dat dorpmet verpletterden schedel en verbrijzelden arm. Verdere bijzonder heden zijn nog niet bekend. De justitie heeft terstond een ijverig onderzoek ingesteld. Te Raalte overleed den 8sten November, 61 jaren oud en kinderloos, een boerenarbeider H. J. Schiphorst, die sedert lang met zijne vrouw hoog zuinig en bijna als een behoeftige leefde. Men wist echter wel, dat deze lieden niet onbemiddeld waren en dat zij hun geld bij verschillende personen winstge vend hadden uitgezet. Nu verneemt men dat de overledene heeft gelegateerd aan de diaconie der hervormden te Raalte 3000aan die te Heino 2000 en aan die te Wezepe (gemeente Olst) 1000, terwijl bovendien nog verscheidene legaten zijn vermaakt. De legatente betalen na den dood van zijn nog levende vrouw, bedragen - naar men zegt - nog geen derde van hunne gemeenschap. De najaarsmarkt te Hoorn was 11. Maandag druk be zocht. Er waren 8 a 9000 stuks vee aangebragt. Op de ganzenmarkt te Zwolle werden Maandag 11. 1240 stuks verkocht van 1,50 tot 5,50 het stuk. Aan den afslag te Ammerstol werden 155 zalmen ge- bragt en verkocht tegen 1,40 a 2,10 het pond. Zondag jl. is in de R. C. kerk in de Leeuwenstraat te Rotterdam een brutale diefstal gepleegd; men heeft name lijk van een der daarin zich bevindende beelden een zeer kostbaar versiersel geroofdzijnde een gouden ketting met gouden kruis met edel gesteenten van aanzienlijke waarde. De dader is tot nog toe niet ontdekt. Men zegtdat aan Dr. J. J. van Oosterzee door eenige aanzienlijke leden der Hervormde gemeente te Rotterdam de rente van een kapitaal van 70,000 is aangeboden, zoo hij mogt kunnen goedvindenaldaar jaarlijks een zeker getal pre dikbeurten te vervullennadat hij het hoogleeraarsambt in de godgeleerdheid aan de Utrechtscbe Hoogeschool zal hebben aanvaard. Ds. C. P. van Tooren te Hendrik-Ido-Ambacht heeft het beroep van de Hervormde gemeente te Katwijk aan Zee aangenomen. Te Scheveningen is Woensdag in den ouderdom van 73 jaren overleden Prof. J. Geel, voormalig eerste bibliothe caris der Leidsche Hoogeschooldie zich als letterkundige en als schrijver een beroemden naam heeft verworven. In den laatsten tijd waren de levensgeesten van dien scherpzin- nigen man als uitgedoofd. Met diep leedwezen zullen de be oefenaars der klassieke en der Nederlandsche letterkunde ver nemen het afsterven van een mandie zoo velen tot een baken was op den weg van wetenschappelijk onderzoek Prof. Cobet heeft op zijn gewone collegie een woord van hulde aan zijn nagedachtenis gewijd, toen hij de kennisgeving van het overlijden van den binnen Leiden geachten en geëerden man ontving. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 46°. Donderdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 46°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 49°. Te Antwerpen is Zondag 11. in de kerk der Evangelische gemeente ook een opschudding geweest, daar de afgezette predikant van Waning Bolt zich naar de kerk begaf, maar aldaar den nieuw benoemden leeraar vond. Hij verwijderde zich echter nadat een vrij scherpe woordenwisseling had plaats gehad. De Prins van Wallis is Zondag 11. 21 jaar en meerder-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2