Nu. 838. Vrijdag 14 November. A°. 1862. Godsdienstig en Kerkelijk, Plaatselijk en Alge meen belang. 6 IEIDSCH BAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer9 Vijf Cents. Prijs der Advertentien1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12{- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendraakiugen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 ra.; 6 u. 9 m. en 9 n. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusiigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de'Nieuwstraat's morgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's in. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau, der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. III. Het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis en nog meer het Minnehuis zijn gestichten ten behoeve van de Nederduitsche Hervormde Gemeente, en wat wordt door haar daaraan bijgedragen Nog altijd genieten deze instellingen van liefdadigheid belangrijke sommen uit de gemeentekas en zulke subsidiën worden niet verleend, dan nadat, krachtens art. 60 der wet regelende het armbestuur, aan het bestuur der bur gerlijke gemeente is geblekendat op een billijke wijze ten behoeve van de betrokken instelling is bijgedragen door hen van wieovereenkomstig den aard der instellingin den regel bijdragen kunnen worden verwacht. Overeenkomstig den aard der instellingen en naar hare verschillende bestemming strek ken zij uitsluitend ten behoeve van een bepaalde godsdienstige gezindheid, de Nederduitsche Hervormde Gemeente, en als zij niet bestondenkwamen de voorwerpendie nu daarin worden verpleegd, ten laste der diaconale kas. - Wij spreken niet van de vroegere betrekking, die er bestond tot het Houw- huis en het oude Minnehuisdie meer rechtstreeks tot de administratie der Hervormde armen of het Huiszittenhuis en in een onmiddellijk verband stonden. Thans zijn de beide ge stichten of onder beheer van Diakenenof onder een zelf standig bestuur, bestemd tot opneming van weezen en verla tene kinderenvan ouden en gebrekkigenwaardoor de ge wone armenkas wordt ontlast. Is die kas zoo ruim voorzien dat zij jaarlijks acht a tien duizend gulden in rentegevende fondsen kan beleggendan is het een ernstige vraagof daarmede niet te hulp moet worden gekomen het Minnehuisdat door de rekening en verantwoording der inkomsten en uitgaven over het laatst afgeloopen en de begrooting voor het loopend of eerstvolgend dienstjaar van de volstrekte noodzakelijkheid aan een subsidie voldoende bewijzen levert P Of is het een on- omstootelijke waarheiddat de gemeente of de kerkelijke lief dadigheid zich ruim en overvloedig betoont voor de arme huisgezinnenmaar schaarsch en spaarzaam bijdraagt voor het onderhoud van weezen en oudelieden, dan kan toch niet gezegd worden dat op een billijke wijze de aalmoezen wor den verdeeld en dus bijgedragen door hen, van wie overeen komstig den aard der instelling in den regel bijdragen kun nen worden verwacht. Het is waar, jaarlijks geschieden openbare inzamelingen; maar de opbrengst der collecte voor het Minnehuis staat niet in de minste verhouding tot de kosten van onderhoud der 300 verpleegden en hoeveel meer aanleiding en grond is er dus, om de kerkcollecten bij de godsdienstoefeningen te be stemmen voor dat gesticht, of de jaarlijksche inschrijvingen voor het diaconiefonds te storten in de kas van het Minne huis? - Jahet Gereformeerde Weeshuis geniet nog de opbrengst van de avondmaalgangers bij de Nederduitsche Hervormde Gemeente; maar van welke beteekenis is Sat inkomen in vergelijking van de jaarlijksche behoeften voor het onderhoud der weezen? Is er geen reden tot klagten over de jaarlijksche vermindering en is het vooruitzigt tot verbetering helderder geworden sedert de waarde, die men tot nog toe uit een ge moedelijk oogpunt, (heidensche, joodsche of bekrompen chris telijke overlevering?) bleef hechten aan een getrouwe gebruik making van elke aangeboden gelegenheid tot deelneming aan den heiligen maaltijd, in den laatsten tijd zeer twijfelachtig wordt gemaakt? Gewis, zoo er eenig gesticht is, dat aan spraak heeft op de ruime giften van de leden der gemeente, 't is dat, waar de verlatene wees een schuilplaats en verple ging vindt, die in opvoeding en onderwijs niet zelden ruim schoots bet verlies van vader en moeder vergoeden. Beide ge stichten staan daar tot sieraad van Leiden en tot lof der Hervormde gemeente. Zal dit laatste waarheid zijn, dan moet de bijdrage van de burgerlijke gemeente ophouden. Dat is van godsdienstig en kerkelijk, van plaatselijk en algemeen belang.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1