van het schip. Hieruit heeft genoemde J., door middel van een sleutel in zijn bezit zijnde en juist hierop passende, her haaldelijk kleine geldsommen ontvreemd. Buitenlandsch Nieuws. Dingsdag is gevankelijk naar Rotterdam overgebragt zekere P. B. uit Waddinxveen. Men verneemt, dat hij onder het vermoeden ligt van door verregaande mishandelingen den dood verhaast te hebben zijner vrouw. Zondag was er in dat huisgezin hevige twist ontstaan en Maandag morgen werd de vrouw dood op haar bed gevonden. Bij de aanbesteding voor de nieuwe kerk te Sluipwijk op Maandag 11. waren ingekomen 17 inschrijvingen, waarvan de hoogste bedroeg f 16,000. De laagste inschrijver was G. Splinter te Hazerswoude, voor 12,297. Te Groningen zijn wederom eenige kinderen ernstig ziek geworden, zelfs zijn er reeds overleden, ten gevolge van het zuigen aan caoutchoudopjes. De voor de gezondheid r.a- deelige bereiding van deze toestellen met zink- of loodoxide of arsenicum laat zich hieraan erkennendat zij zwaarder, harder en ondoorschijnend zijn en in de doorsnede op de vlakte geen glans maar dezelfde graauwe kleur als de opper vlakte hebben. De onschadalijke zijn minder zwaar, meer rek baar, dunner, iets doorschijnend en bij doorsnijding op de afgesneden vlakte, glad en bruinachtig. Men leest in de Groninger Courant: In een particulier schrijven van de Kaap de Goede Hoop worden de Nederlanders gewaarschuwd tegen het overzenden van kinderen naar die kolonie. In bedoelden brief wordt o. a. gezegd: #Vele der meisjes, met goede bedoelingen naar her waarts overgezondengeraken op den weg des verderfs. Meer dan eens was ik er getuige vandat een dezer ongelukkigen soms met gekapt haar, zijden mantille en andere appareils naar ratoop de chabel der beschuldigden in //'t police court" stond om, na publiek verhoor, te worden gevonnisd om het haar afgesneden en in 't verbeterhuis voor korter of langer tijd bewaard te wordenomdat ze na allerlei ligtzinnigheid zich aan den eigendom van anderen vergrepen had." Van de jongens wordt gezegd*ik wil niet in bijzonderheden daar omtrent treden, omdat het al genoeg bekend is, dat de be trekking van de meeste dier knapen tot hunne meesters alles behalve voldoende gevonden wordt." De briefschrijver - zegt de Gron. Ct. - heeft geenerlei be lang bij de immigratie doch wenscht alleen een wenk te geven aan ouders, die soms te ligt geneigd mogten zijn hunne kin deren naar de Kaap te zendenin de meening alzoo hunne toekomst te verzekeren. De te Enschedé gestationneerde brigadier Rijks-veldwachter A. Schutstalgepasseerde Zaturdag avond in beschonken toe stand verkeerende, nam zonder de mioste aanleiding daartoe een timmerman in arrestdie een brief aan zijne betrekkingen op den post bezorgd haden mishandelde hem met de blanke sabel op een vreesselijke wijze. Op het gerucht hierdoor ver oorzaakt, kwamen eenige lieden buiten en het gelukte hen niet dan met veel moeite den mishandelde te ontzetten, die zich zoo schielijk mogelijk verwijderde. Hierop rigtte S. zijne woede tegen de omstanders en greep er twee bij den kraag om nu deze in verzekerde bewaring te brengen. Zij rukten zich echter los, waarbij den een de pet van het hoofd viel. Zich bukkende om die op te rapenbragt de brigadier Rijks veldwachter hem op het zelfde oogenblik en onder het roepen van: //In naam des KoniDgs," eenen houw met de sabel op het hoofd toe, die diep doordrong en mishandelde hem ver der, terwijl hij hem naar de woning des Burgemeesters bragt, op eene onmenschelijke wijze. Deze overtuigde zich spoedig in welken toestand de razende policieman verkeerde, liet den gewonde verbinden en proces-verbaal opmaken. Nog meer per sonen werden op die wijze door hem aangerand. Deze wachtten echter niet tot hij toesloeg, maar onthaalden hem op hunne beurt op een duchtig pak slaag. Het meest verwondert men zich hier, dat zulk een gevaarlijk mensch zelfs geen oogenblik in zijn functie geschorst is, terwijl particulieren, die zich aan dergelijke wandaden schuldig makenonmiddelijk geboeid naar Almelo getransporteerd worden. Op den 2den dezer werd de nieuw gebouwde Hervormde kerk van Nieuw-Vennep (de tweede in de Haarlemmermeer) ingewijd door Ds. L. Tinholtmet een rede naar Ps. CXXII vers 1. Tevens werd de verkozen kerkeraad in zijn bediening bevestigd. De bij deze gelegenheid gehouden kollekte tot ge deeltelijke dekking van het nog bestaande tekort op den bouw bragt op f 138,13-*-. De heer Maijor, suikercontractant in het Passarseang- sche, is onlangs op zijn terugreize naar Europa overleden. De inlandsche maatschappij op Java verliest in hem een warm voorstander harer belangen en een bevorderaar barer welvaart. Reeds lang met het voornemen bezieldom een som van f 40,000 beschikbaar te stellen tot oprigting van een hospi taal voor Inlanders kon de heer Maijor dit plan niet bij zijn leven verwezenlijken; bij de opening van zijn uitersten wil is geblekendat hij tot dat doel heeft aangewezen een huis op Parsaroeang en een kapitaal van f 20,000 ten einde dat te bestemmen voor een hospitaal voor inlanders. (Bedriegen we ons niet, dan behoorde de heer Maijor tot een Leidsche familie). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Vrijdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 49°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 48°. Naar men verneemt, wordt er thans tusschen de groote mogendheden ijverig onderhandeld over de gebeurtenissen in Griekenland, waarbij tot grondslag is aangenomen, dat de nieuwe orde van zaken in dat land zal worden erkend, mits Griekenland zich verbindt, om geen territoriale veroveringen te maken en zijne önantieele verbindtenissen natekomen. Men zegt dat Garibaldi naar Pisa zal worden vervoerd omdat het klimaat er gelijkmatiger is dan te Spezzia. Dr. Nélaton is nog te Parijs, maar hij heeft een zijner leerlingen, een Italiaan, den heer Maestra, bij den generaal achterge laten. Men wil uit Spezzia het berigt ontvangen hebbendat aldaar een Grieksche deputatie is aangekomen met het doel om aan Garibaldi de kroon van Griekenland aantebieden. Aan de hertogin X. wonende op een villa bij Milaan is op een curieuse wijze haar parure, dat haar gemaal 50,000 francs kostte ontstolen. Een jong mensch, Franschman van geboorte, vol geest en zeer wel gemanierdwerd haar gepre senteerd. Hoe aristocratisch ook, werd zij toch gestreeld door zijn galanteriën en liet zich zoo betooverendat zij hem te Milaan een rendez-vous toestond, alwaar zij eenige zaken te regelen had. Zij ontving hem op het bepaalde uur; hij kuste haar de hand en ziende dat de hertogin in angst verkeerde, zeide hij: //Vrees niets, ik zal uwe deugd eerbiedigen, maal laat mij een gedachtenis achter aan deze voor mij zoo on waardeerbare oogenblikkenDaarop ging hij naar de secre taire van de hertogin, haald daaruit een étui, waarin de dia manten van de hertogin zich bevonden en zeide; //ik zal dit maar tot aandenken bewaren." De hertogin zag hem niet weder terug. Uit Viersen meldt men onder dagteekening van 29 Oc tober het volgende: In de afgeloopen week bespeurde een in die streken wonend landbouwer des morgens versche voetstap pen in zijnen tuin. Hij dacht dat die van dieven waren die het huis inspecteren en dan stelen wilden. Om dit te verijde len en den vermoedelijken dief in handen te krijgen kwam hij op de gedachte om op de plaatswaar hij de voetstappen had gezien, een vossenval te plaatsen. Wie echter kwam, was geen dief, maar de geheime minnaar der dochter, die zonder voorkennis van den vader, zooals hij meermalen had gedaan, ook nu nog een uurtje met zijn geliefde kwam praten. Zonder erg volgde hij zijnen gewonen weg en klom over het hek, doch ^helaashij trapte in den val en kon niet verder. Op zijn geroep verschenen vader en dochter; de zaak was nu opgelostde gewonde werd ondanks den tegenzin des vaders in het huis opgenomen en verpleegd. Het eind van het ge beurde was, dat de gevangen vos de schoonzoon van den jager werd. In den nacht van Zaturdag op Zondag 11. is de kerk te Overmeir bij Dendermonde, een eerwaardig gebouw in Go- thischen stijldoor de vlammen geheel vernield.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2