Verloren: Spaansch-Italiaansch. Over de Empirische ontwikkeling van het Ziektebegrip. Dr. J. M. SCHRANT. stel van den predikant Wagner besloten, om de apostolische geloofsbelijdenis afteschaffen en eene nieuwe vrij van alle leerstellingen en op de menschelijke rede gebouwd intevoeren. Ten opzigte van de bekende fabriek van den heer Krupp te Essen verneemt men de volgende bijzonderheden. Zeven eu dertig jaren geleden begon de tegenwoordige eigenaar met twee arbeiders de vervaardiging van gegoten staal, naar een bereidingswijzedie door zijn vader na lang zoekenmet op offering van zijn fortuin, kort vóór zijn dood was gevonden. De vuurgangen van 16 stoomketels voor 1600 paardenkrachten worden van alle zijden onder den grond naar den eenigen schoorsteen gevoerddie rondom geheel vrij staat. Hij is he neden bijna 10 Ned. el in middellijn en bijna 80 Ned. el hoog. Boven op staat een koepeldak op kolommen. Een ijze ren trap voert buiten langs den schoorsteen naar eene galerij, die hem beneden den top als een lijstwerk omringt. Dagelijks zijn 2400 arbeiders in 'de verschillende gebouwen werkzaam. Tot voor korten tijd waren 16 stoomhamers van verschillende grootte in de fabriek werkzaammaar onlangs werd er een aan toegevoegdwelke alle bekende stoomhamers in grootte overtreft. Men heeft drie jaren aan zijne vervaardiging besteed. De hamer weegt met zuiger en stang 45,000 kilogram. De valhoogte is ruim 3 Ned. el. De hoeveelheid gegoten staal welke dagelijks in de fabriek wordt vervaardigd, bedraagt 15 a 16,000 kilogramer ligt voor meer dan 1 millioen kilogram in voorraad. Z. K. H. Prins Napoleon heeft de sluiting der groote we reldtentoonstelling te Londen bijgewoonden is Zondag avond te Parijs teruggekeerd, waar hij binnen kort zal voorzitten bij de uitreiking der eereblijken aan Fransche inzenders. De sluiting der internationale tentoonstelling heeft Za- turdag op de vooraf aangekondigde wijze plaats gehad. Een groot aantal aanzienlijke personen woonde de plegtigheid bij die bestond in het zingen der Fransche en Engelsche volks liederen door een voortreffelijk choor, onder begeleiding van de voornaamste in het gebouw geëxposeerde orgels. Het getal bezoekers was Zaturdag 36,258 en in de geheele verleden week 319,041, dus 200,000 minder dan in de sluitingsweek der tentoonstelling van 1851. Door de drie weken, welke zij langer is geopend geweest dan deze, heeft de tentoonstelling van 1862 echter den voorrang erlangd wat het totaal der bezoekers betreft. Dat totaal is 6,116,640, of 77,445 personen meer dan in 1851. Zaturdag ochtend heeft nabij Doncaster weder een spoor weg-ongeval plaats gehad. Ten gevolge eener onbekende oor zaak stoof plotseling de locomotief van de baan en stortte in een daar langs gelegen kanaal j het eerste rijtuig stuitte op den kolenwagen en bleef aldus staanhet tweede rijtuig vloog regts in de rivier Dondoch geraakte niet geheel onder water; de reizigers en de machinist kwamen met den schrik en eenige kneuzingen vrij. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat nu tot de herstelling van den grooten koepel der kerk van het H. Graf, die sedert geruimen tijd dreigde in te stortenbesloten zou wezen. Den 8sten October heeft de Russische architect, de heer Eppinger die den aanbouw der groote Kussische werken buiten de poort van Jaffa bestuurt, bevelen tot dat einde ontvangen, en moet zich dienaangaande met den zich sedert eenigen tijd te Jeruzalem bevindenden Franschen architect verstaan. Bevestigd zich ditdan zou daaruit blijken dat de twee partijen over wonnen zijn die zich tot hiertoe zoo hevig tegen een gemeen schappelijke herstelling verzet hadden, en evenzeer de kardinaal Antonelli, die in eene nota aan de Porte beweerd had dat de Paus een hooger recht dan Kusland en Frankrijk bezit om den genoemden koepel te doen herstellen. Promotiën aan de Leidsclie Hoogeschool. 6 November. - In de Geneeskundede heer J. van der Burght, van Tholen, met een Akademisch proefschrift geti teld Spondylarthrocace. OFFICIEEL NIEUWS. Burgerlijke Stand van Leidenvan 30 October tot en met 5 November. Bevallen: C. G. M. van Romburgh, geb. van Trotsenburg, D. - J. C. van Kerkhoffgeb. MarkxZ. levenl. - A. Lottegeb. Slegtenhorst, Z. - A. M. Prevoo, geb. de Lange, Z. - G. de Cler, geb. Piket, D. - G. C. Dirkse, geb. Staats, D. - J. A. Coninck Liefstinggeb. JuijnbollD. tweel. - J. S. Schuu- rink geb. Decoene, Z. - S. C. van der Hoeven, geb. van der Horst, D. - S. Cahen geb. Mand, D. - C. P. Sjardijn geb. SchildZ. - W. J. M. Cornelissengeb. de Kidder, Z. - S. A. van Kijngeb. Sonneveldt, D, - J. M. Pet, geb. Me- let, D. - A. de Haas, geb. Dingjan, Z. - C. Schreuder,geb. Kiebeek, D. - M. J. Singeling, geb. Labordus, Z. - J. Ten- deloo D. - S. de Wolff, geb. Tange, Z. - (J. W. Schlag- wein, geb. Choufour, Z. - M. Zaad, geb. van Es, D. - J. Schuddemat, geb. van de Wetering, Z. levenl. - C. M. Koo reman geb. Smit, Z. - J. W. Feitkamp, geb. Meijer, Z. - G. C. Gerards, geb. van den Oetelaar, D. - C. J. Broek- veldt, geb. Schroder, D. - J. Wilhelmy Damsté, geb. van 't Hooft, D. Gehuwd: A. Hennik jm. met J. Olivier jd. - J. Stavleu jm. met C. Rijnvis jd. - D. Meijer jm. met J. C. Kerpel jd. - J. Oudenbroek Wedn. met F. van Leeuwen jd. - W. Hoogervorst jm. met M. Kniest jd. - A. van Spronsen Wedn. met W. Cederhoudt jd. Overleden: I. Thomasse Z. 1 j. 8 m. - W. J. Plu Z. bijna 4 m. - Apola. Warmond 56 j. - I. van der Velden 64 j. - J. Hoogeveen 72 j. - J. van Leyden Gael, geb. van der Hoop, 79 j. - J. P. Baars Z. 10 d. - J. C. van Kerk hoff, geb. Markx, 41 j. - H. Groenendijk Z. Ij. bijna 3 m.- J. Tegelaar D. 11 w. - W. van Klaveren 83 j. - C. van den Broek, geb. Kriek, 71 j. - M. J. van Nieuwkerk Z. 1 j. 4 ra. - H. B. Kling Z. ruim 3 m. - P. Briejer 26 j. Advertentiën, EEN GOUDEN DA11ES-HOROLOGIE. De eerlijke vinder of aanwijzer zal eene goede belooning ontvangen. Adres aan het Bureau van dit Blad. Een leeraar iu desue talen biedt zich aan tot het geven van lessen op billijke voorwaarden. Nadere information zijn intewinneu bij de Firma JACs. HAZENBERG CORNs.Z. in de Kloksteeg. Bij den Boekhandelaar J. W. VAN LEEUWEN, alhier, verschijnt heden: ter aanvaarding van het Hoogleeraarsambt aan de Hoogeschool van Leiden den 17 den October 1862 uitgesproken Prijs f 0.60. DOOR

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3