Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. behoeven en, wat zoo in 't geheel niet onwaarschijnlijk is, vele naar het Stedelijk Werkhuis zullen worden verwezen, blijft er een som van f 10,000 beschikbaar voor buitengewone betalingen van verschillende aardook van brandstoffen bij een strengen winter. Als we nu geheel zwijgen van het afgezonderd diaconie fonds en van de huur der daaruit gebouwde arbeiderswonin gen, is er toch geen grond te vinden voor de aanvrage, die bij circulaire werd gedaan. Maar hoe is het nu met het Weeshuis en het Minnehuis, want beide instellingen zijn ook van godsdienstig en kerke lijk belang? De kerkelijke liefdadigheid vindt bij ons krachtige ondersteuning, maar zdó, dat hare giften naar eisch verdeeld en besteed worden. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belas tingen in- en uitgaande rechten en accijnsen te Vaals den heer A. R. Corbey te Gulpen, en voor de burgerlijke dienst in Neerl. Indie tot ambtenaar 1ste klasse Mr. W. F. de Vo gel en Mr. W. C. J. van der Moore, en tot ambtenaar 2de klasse W. Voute en J. W. A. van Soest, alle kandidaat ambtenaren. ZExc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den heer L. A. ,H. Hartogh, ingenieur te 'sHage, opgedra gen het onderwijs in de werktuigkunde en technologie aan de Kon. Akademie te Delft. De graaf de Sartigesafgetreden Minister van Z. M. den Keizer der Franschen is van Parijs in de residentie aan gekomen en heeft zijn brieven van terugroeping aan den Minister van Buitenlandsche Zaken aangeboden. De graaf zal slechts 2 dagen te 's Hage verblijven. Het algemeen Beurs-comité voor publieke fondsen te Amster dam, heeftbij het eerste voorstel eener verhoogde belasting op de rente voor de Oostenrijksche Metallieken in Maart 11., de recht matige bezwaren der buitenlandsche houders tegen zoodanige belasting aan den Minister van Finantien te kennen gegeven en onlangs, bij de herhaling van dit voorstel, afschriften van deszelfs memorie aan de voorzitters der beide Huizen van den Rijksraad ingezonden. Men meldt uit het kiesdistrict Gorinchem, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken bij geheime aanschrijving de rijks-ambtenaren heeft uitgenoodigdom zich voortaan op geenerlei wijze met de verkiezingen intelaten. Woensdag is door een commissie uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland aan den oud-commissaris van dit gewest, Mr. J. A. Baron van der Heim van Duyvendyke, als een blijk van hulde en hoogachting aangeboden een me daille in goudzilver en bronsbevattende aan de eene zijde zijn beeldtenis en aan de andere zijde de woorden: //de Sta ten der provincie Zuid-Holland aan hun voormaligen voorzitter." In de Vergadering der Provinciale Staten van Zuid- Holland van heden, Donderdag, heeft de heer Hoogendijk verslag gedaan namens de commissie belast met het aanbieden eener medaille aan den afgetreden Voorzitter, Baron van der Heim, en zijn daarvan bronzen exemplaren aan de leden der Staten uitgereikt. Vervolgens is afwijzend beschikt op het adres van Dr. Hendriksz om subsidie en met algemeene stem men de aan de orde zijnde voorstellen aangenomen. Vrijdag te 11 uur zullen de werkzaamheden worden voortgezet. In de zitting van den Gemeenteraad van 's Gravenhage van Dingsdag is ingekomen een voorstel van Burgemeester en Wethouders, om in 1863 een tentoonstelling van schilde rijen te houden. Daartoe is dadelijk besloten, terwijl tot leden van den Gemeenteraaddeel uitmakende van de commissie voor de tentoonstelling, zijn benoemd de heeren de Kempe- naer en Verhuëll. Dezer dagen is te 's Hage een fraude gepleegd in het niet of te laag aangeven van voor invoer bestemd brandhout waarvan proces-verbaal is opgemaakt tegen den vermoedelijken sluiker, wegens poging tot ontduiking van de plaatselijke be lasting, zijnde een taxateur-gemeente-ambtenaar. Dingsdag 11. stortten te 's Gravenhage aan den Noord- westbiunensingel plotseling drie der in aanbouw zijnde huisjes van een blok nieuwe arbeiderswoningen inwaarbij geen ver dere ongelukken zijn te betreuren. Zondag 11. vierde de Evangelisch-Luthersche gemeente te Pekel-A het honderdjarig bestaan van haar kerkgebouw, Ds. J. A. Engel nam uit de woorden van Psalm XXVI: 8 aanleidingom het bedehuis te schetsen als een sprekend beeld der hervorming, als bewijs van den godsdienstzin onzer va deren als kweekplaats voor den geestals band van eenheid voor de gemeente en als een grafteeken voor onze overledene betrekkingen. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. B. J. Adriani naar Amsterdamis Woensdag avond door den algemeenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Rotterdam het volgend zestal van predikanten gevormd: D.D. J. Posthumus Meyjes, te GroningenF. C. A, Pantekoekte Schiedam; B. ter Haar Bz., te Nijmegen; E. J. P. Jorissente Groningen (met het lot tegen W. J. Jorissen te Utrecht); F. W. Merens, th. Dr., te Vlissingen, en C. P. Hofstede de Groot, th. Dr., te Dwingelo. Het drie tal zal geformeerd worden op Woensdag 19 dezer. In de, vergadering der leden van de hier ter stede se dert 15 jaren bestaande vereeniging: //Uit Liefde," is 11. Woensdag een som van f 13,53} ingezameld ten behoeve der ongelukkige weduwe van den in het Galgewater_verdronken schipper. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48". Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 48°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 52°. Alle Europesche regeringen hebben aan den regerenden Vorst van Tunis blijken van belangstelling en aanmoediging gegeven bij het volbrengen van de zoo nuttige taak tot be schaving van zijn land die hij met kracht heeft ondernomen, Engeland, Frankrijk, Pruissen en Italië gaven het voorbeeld, dat thans ook door Oostenrijk gevolgd is. De mededeeling van den hiernavolgenden brief uit Tunis, bewijst, dat Oosten rijk niet achter wil blijven om Mohammed El Sadok te be schouwen als den Vorst, die met den meesten ernst en meer dan een zijner voorgangers, naar de ontwikkeling en deu bloei van Afrika streeft. Tunis, 12 October 1862. Heden had in het paleis de officieele ontvangst plaats van de missie, door Z. M. den Keizer van Oostenrijk aan Prins Mohammed El Sadok, Bey van Tunis, geaccrediteerd L. E. de commandeur S. Merlato, consul-generaal van Oostenrijk te Tunis, is door zijn Vorst gelast met de overbrenging van de insigniën van de Leopoldsorde aan den Bey. Onze con stitutionele Vorst heeft van de meeste Europesche mogend heden in de laatste jaren een tal ridderorden ontvangen we gens de achting die hij aan de Europesche mogendheden in boezemt, doordien hij in zijn land de gewigtigste grondslagen van beschaving en vrijheid heeft gelegd en die hem den bij naam vaa //den beschaver van Afrika" hebben doen ver krijgen. Deze betuigingen van welwillendheid en vriendschap van alle Europesche mogendhedenwaarbij Oostenrijk zich thans aansluit, zijn wel als een stilzwijgende erkenning van de na tionaliteit van Tunis te beschouwen. Men mag zich, bij het nagaan daarvan met recht de vraag stellen//Wat is er nu nog noodig, om de groote mogendheden van Europa te be wegen uitdrukkelijk de nationaliteit van een staat te erken nendie, dank zij de wijsheid van zijn Vorst, reeds sedert lang een plaats in de rei der beschaafde volkeren heeft in genomen Garibaldi heeft uit Engeland eene sopha ontvangen om daarop te kunnen leggendie hooger en lager kan ge maakt en ook tot stoel ingerigt worden. Dit meubel is te Londen op de post gedaan en als een brief getaxeerd, zoo dat het na verloop van 3} dag te Spezzia aankwam en 350 francs port daarvoor werden geëischt. De Duitsche hervormde kerk te Genève heeft op voor-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2