Buiteniandsch Nieuws. pensioenen en eindelijk tot herziening van het burgerlijk en strafwetboek. De Wekker bevat de volgende opgave van den uitslag van het najaars-examen 1862 in de verschillende provinciën. Voor de vakken van het lager onderwijs werden acten ge vraagd als: Hoofdonderwijzers, geëxamin. 150, toegel. 70, afgew. 80; als Hoofdonderwijzeressen, geëxamin. 25, toegel. 14, afgew. 11; als Huisonderwijzers, geëxamin. 3, toegel. 3, afgew. geene; als Huisonderwijzeressen, geëxamin. 9, toegel. 8, afgew. 1als Hulponderwijzersgeëxamin. 271toegel. 153 afgew. 118; als Hulponderwijzeressen, geëxamin. 133, toegel. 89afgew. 44. Voor de vakken van het meer uitgebreid onderwijs, volgens art. 1, in het Fransch, als Onderwijzers, geëxamin. 114, toegel. 43, afgew. 71; als Onderwijzeressen, geëxamin. 103, toegel. 80, afgew. 23; in het Engelsch, als Onderwijzers; geëxamin. 41, toegel. 23, afgew. 18; als Onderwijzeressen, geëxamin. 56, toegel. 49, afgew. 7; in het Hoogduitsch als Onderwijzers, geëxamin. 36, toegel. 25, afgew. 11; als On derwijzeressen, geëxamin. 31, toegel. 20, afgew. 11; in de Wiskunde, als Onderwijzers, geëxamin. 69, toegel. 39afgew. 30; in het Teekenen, als Onderwijzers, geëxamin. 32, toegel. 21, afgew. 11; in de Landbouwkunde, als Onderwijzers, geëxamin. geene; in de gymnastie, als Onderwijzers, ge- examin. 16, toegel. 9, afgew. 7; in de Handwerken, als Onderwijzeressen, geëxamin. 74, toegel. 70, afgew. 4. Voor de vakken van het voortgezet onderwijs volgens art. 72, in het Fransch, als Onderwijzers, geëxamin. 2, toegel. 2 afgew. geene; als Onderwijzeressen, geëxamin, 1, toegel. 1, afgew. geene; in het Engelsch, als Onderwijzers, geëxamin. 3 toegel. 2, afgew. 1; als Onderwijzeressen, geëxamin. 1, toe gel. 1, afgew. geene; in het Hoogduitsch, als Onderwijzers, geëxamin. 6, toegel. 6, afgew. geene; als Onderwijzeressen, geëxamin. geene; in de Wiskunde, als Onderwijzers, ge- examin. 2, toegel. 1, afgew. 1; in de Natuurkunde, als On derwijzers, geëxamin. 7 toegel, 6 afgew. 1. In Zuid-Holland en Friesland is eene onderwijzeres in het teekenen geëxamineerd en toegelaten. Bij de Hervormde gemeente te Zwolle is beroepen Ds. H. Brouwer te Veendam. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Donkerbroek en Haulerwijk Ds. W. Coeling te Genemuiden. Uit Curasao wordt ons van 6 October het volgende gemeld Geen bijzonder nieuws van hier, dan alleen, dat de pokken altijd nog maar voortgaan en menig slagtoffer maken. Hun getal zal wel bij de 200 of zelfs meer wezen en dagelijks komen er nog sterfgevallen voor. Verleden week zijn er nog twee joden aan gestorven van den fatsoenlijken stand; deeen, een man in de kracht van zijn leven en vader van een huis gezin; de ander een jongeling van 19 jaar, over wiens over lijden onderscheidene artikelen in onze courant stondenen waarin hij zeer opgehemeld werd. In een joodsch huisgezin zijn vier lijken gevallen. Bij de Israëliten treft de ziekte zeer en dan bij de meer geringe klasse en de slaven-bevol- king. Het schijnt echter, zooals de doctoren namelijk verkla ren aan het minderen te wezen. Een tweede hospitaal is nu ingerigt aan die kant van de stad, waar de ziekte het ergste ishet Gouvernementdat nu strenger maatregelen tot we ring begint aantewenden, heeft het van de bezitster voor 4000 gekocht. Dat huis, ruim en luchtig op een hoogte ge legenkan als de pokken over zijn, opperbest dienen voor een kantine of herberg voor militairen en matrozen, waaraan hier groote behoefte is, daar niet eenig afzonderlijk huis be staat waarin zij hunne ledige uren kunnen doorbrengen of een luchtje scheppen of eenig spel uitoefenen. Vóór een jaar of vier was dit huis voor dat doeleinde, voor f 2200 te koop geweest, maar toen is dat niet geschied en militairen en ma trozen sukkelen nog rond. Er wordt nu ook gevaccineerd uit den treuremaar of op het resultaat van de vaccine wel acht wordt gegevendaaraan mag getwijfeld wordendaar het alleen genoeg schijnt, als men gevaccineerd is, zonder dat naar den aard der opgekomen pokken wordt gezien zonder dat attesten van goedgeslaagde vaccinatie worden af gegeven. Er is nu echter bevel gegeven, dat op de Gouver- nemeutsscholen geen kinderen mogen toegelaten wordendie niet gevaccineerd zijn; dat was in de laatste 25 of 30 jaren niet geschied. Hoe het met de andere scholen gesteld is weet ik niet, want men houdt hier ontzaggelijk veel van vrij heid in alles, ofschoon niet van gelijkheid. Men is daarom hier ook zoo hoog ingenomen met de emancipatie die thans ook is afgekondigdomdat men dan in de voormalige slaven waarvan de slavenhouders zoo heel veel getrokken hebben, broeders en zusters zal mogen zien! Maar dat de kinderen, die sedert 1°. October geboren worden, niet worden vergoed en de dooden tot aan ultimo Junij 1863 ook niet, ziedaar mede is men niet erg ingenomen en dat noemt men een schreeuwende onbillijkheid. De slavenhouders zullen echter nog al wat verliezen. Bijv. voor een meid, die ik voor f 5 in de maand huur, en die ik bovendien kost en kleeren moet geven, dat maakt dus voor den slavenhouder alleen aan kon tanten f 60 in het jaar, krijgt hij van het Gouvernement f 200 tot vergoeding, die hem f 12 in het jaar intrest op brengen. Maar nu is hij bovendien de slaven kwijt en moet zelf een of meer slavinnen voor zijn dienst gaan huren. En zoo is het op de plantaadjes ad idem. Bovendien zijn vele plantaadje- en huisslaven verhypothekeerd, zoodat de houders welligt niets of bijna niets van de vergoeding in handen zul len krijgendaar de hypotheekhouders beslag op die vergoe ding zullen leggen, 't Kan er dus voor onderscheiden perso nen hier al erg gaan uitzien als de zoo gewenschte! emancipatie komt. Men heeft ondertusschen genoeg van de slaven gedu rende een reeks van jaren getrokken; men kan nu wel wat verliezen. De gemeenschap tusschen de naburige eilanden Bonaire en Aruba is zoo goed als opgeheven want de bootjes van hier naar daar moeten daar 20 dagen quarantaine houden en onderscheidene, die anders in de vaart waren komen dus niet, om van dien last verschoond te zijn, want het is bijna onmogelijk om het 50 dagen op zulk een scheepje, niet meer dan een boot met een dek er op, in de brandende zon uitte- houden. En 't is tegenwoordig brandeud heet. Gisteren en eergisteren 90° Fahr. in de schaduw, en van daag niet min der, doch er is nu iets wind en wel uit het Westen, hetgeen hier anders zeer zelden plaats heeft, alleen een enkele keer in deze en de beide volgende maanden. Regen hebben we in de laatste weken niet gehadofschoon gedurig dreigende wolken in aantogt zijn en over trekken zoodat de maïs die in het laatst van Augustus, toen er eenige regen gevallen was, geplant is, verloren is gegaan; en als er geen regen komt, is er aan verder planten niet te denken. Dus het voor- uitzigt op een goed jaar begint langzamerhand te verdwijnen. Onze haven is tegenwoordig genoegzaam ontbloot van koop vaardij- en geheel van oorlogschepen, doordien de Vesuvius naar Carthagena is gestevend en de Atalante naar Maracaibo. De Santa Eoza heeft hier kort vertoefd en is al bijna twee weken op zijn reis naar Holland. De Mathilda Barbara, kapt. Maalsted, maakt een zeer lange reis, 't is heden reeds 76 dagen dat hij uit Texel is uitgezeilddoch hij moest het eiland Tabaco of Trinidad aandoen. En tegenwoordig is het zoo kalm, dat de paket meestal van hier te laat op St. Tho mas aankomt en omgekeerd ook zoo. De correspondentie kan derhalve niet zeer geregeld plaats hebben, dat altijd jammer is. Had de stoomboot Vice-Admiraal Rijk zich hier maar wat beter gehouden De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 5 uur 42°, te 8 uur 45°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 4 uur 47°. Het militaire hof te Petersburg heeft uitspraak gedaan in eene treurige zaak. In Mei 11. had een student Yakovleff een jongeliug tusschen de 19 en 20 jaren, getracht revolution- naire proclamatiën te verspreiden. Hij werd in hechtenis genomen. De kapiteinde heer Engel en de luitenants Pos- nikoff en Elinskydoor de jeugd van den jongeling getroffen wilden hem redden en onderhielden zich daarover in het Fransch, in bijzijn van den onderofficier, die Fransch verstond en de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2