Buitenlandsch Nieuws. Donderdag avond had de jaarlijksche algemeene verga dering plaats van de Leidscke Maatschappij van Toonkunst. De bij het programma vermelde stukken werden door de leerlingen over het algemeen zeer goed uitgevoerd, sommige nommers zelfs uitnemend. Uit het gedaan verslag van den toestand der instelling bleek dat het getal leerlingen bedroeg 125 en dat der leden iets is verminderd. De finantieele toe stand is gunstiger. Geen muziekwerken zijn aangekocht. De zangklasse, sedert Augustus in werkingwerkt gunstig, waarom Commissarissen besloten hiermede voorttegaan. Een onderwijzer voor de viool trad af en de onderwijzer van Noortheij vulde deze plaats aan. Nadat het Verslag was uitgebragt, en de verschillende stuk ken uitgevoerd, werden prijzen en loffelijke getuigschriften uitgereikt aan de volgende leerlingen Piano vierde klasse. Een prijs aan M. L. J. HoelenM. C. E. C. Huyser, M. J. H. LiefrinckA. J. Wijnstroom, J. C. Wijnstroom en L. J. de Goeje. Van de vierde tot de derde Pianoklasse werden bevorderd de leerlingen: M. A. J. de Bordes, J. G. van Doorn, S. C. Ekama, A. H. A. Hoelen, D. J. A. Hoelen, H. J. Kluit, H. A. Krantz, M. M. Leemans, J. F. Schneider en A. Vissering. Van de derde Pianoklasse tot de tweede werden bevorderd de leerlingenJ. M. Goens en A. van Iterson. Eervol werden vermeld in de vierde klasse de leerlingen M. P. W. Bentfort van Valkenburg, J. C. de Gaay Fortman M. L. J. Fornara, J. G. van Goens, C. M. Hoos, C. S. Hoos, M. C. Hartevelt, A. J. C. Hazenberg, J. E. Knoc kers van Oosterzee, E. S. van Olden, C. C. van der Pijl, C. Sparenberg, -Jh. G. SparenbergC. Stoelman, A. Stok- buyzen, L. M. Snellen van Vollenhoven en A. W. Weydung. In de derde Klasse, de leerlingen: M. L. CobetP. E. Ekama, A. C. de Gaay Fortman, S. A. A. de Graaf, M. E. van Heukelora, M. J. Hamaker, J. H. Koppeschaar, A. H. van Outeren, L. G. Ie Poole, G. J. Prins en C. J. S. Viruly van Pouderoyen. In de tweede klasse, de leerlingen: M. Bleeker, W. van den BroekG. J. van Outeren en J. G. D. van Renesse. Voor de Viool in de vierde klasse werden eervol vermeld de leerlingen: B. de Graaf, E. H. van Olden en H. Stoelman. Voor de Violoncel werd eervol vermeld de leerling M. J. de Graaf. Voor vorderingen in den zang werden prijzen toegekend in de vierde klasse aan de leerlingenMarie Bleeker W. van den Broek en A. C. de Gaay Fortman. De Leidsche Gemeenteraad heeft in have zitting van 11. Donderdag nog besloten tot 31 December dezes jaars te gen 50 s maands aan het Rijk onderhands te verhuren de in gebruik zijnde localen op het raadhuis ten dienste der Arrondissements-rechtbank en het Kantongerecht. Wij verne men, dat in de maand November die rechterlijke collegiën bezit zullen nemen van het nieuwe Rijksgebouw op het Ra penburg en op Dingsdag 18 November de Arr.-rechtbank aldaar de eerste zitting zal houden. De Raad heeft heden Vrijdag de behandeling der gemeente- begrooting voortgezet en beëindigd. De uitgaven voor open bare werken zijn overeenkomstig de gedane voorstellen aan genomen. De verschillende bij de ontworpen begrooting ge raamde sommen werden met eenige door de Commissie van Fi- nantien voorgestelde veranderingen goedgekeurd. Met 15 te gen 6 stemmen wordt besloten om de belasting op de turf, de steenkolen en het brandhout met Mei 1863 afteschaffen terwijl teruggave van belasting zal worden verleend voor de op dat tijdstip bij de handelaren bevonden voorraad; met algemeene stemmen bepaalt dat de afschaffing geschiedt zonder aquivalent of verhooging van den maatstaf van den hoofde- lijken omslag, en met 17 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel om dien omslag met pCt. te verminderen. De post van onvoorziene uitgaven werd vastgesteld op 16000; ten einde daaruit te vinden het bedrag der straks vermelde terug gave, en de kosten van nienwe scholen. Bijzondere brieven uit Batavia van 11 September 11. behelzen het volgende: De strijd over de Conchona Pahudiana is nog niet uit, en zal vooreerst nog niet ten einde gebragt zijn. Junghuhn (waarom heeft hij zijn Duitscheu aard niet in deze verloochend en niet een anderen naam doen geven aan de plant? waarom die stroopkwast? heeft in de Java-bode een brief aan de directeu ren van de natuurk. vereeniging geschrevendie klinkt als een klok. Het was te wachtendat hij niet zwijgen zouop Teysman's aanval. Men herkent aan zijn keurigen stijl den schrijver van de Licht- en Schaduwbeelden. Op humoristisch- satyrisch gebied toont hij zich t'huis. Hij laat zijne rechten gelden. Hij eindigt met te zeggen aan waarheid en aan recht te gelooven en vertrouwt, dat de waarheid zal zegepralen. Op Prinsjesdagden 4den September, heeft het gazlicht hier het eerst gebrand vóór en in den omtrek van 's gouver neurs hotel op Rijswijk. Het voldeed zeer wel. Er zijn er ge weest, die meenden dat het gaz min aangenaam riekte, alias dat het stonk. Het valt niet moeijelijk, om het te zeggen, maar menig fijn reukorgaan, menige neus, die spoedig lont ruikt, is niet bij magte geweest iets van het gaz te ruiken. Het licht is zeer helder. In den handel heeft het plotselinge vertrek van den heer H. nog al sensatie gemaakt. Hij had een contract met het gou vernement voor de levering van rijst op Banka, dat in den laatsten tijd enorm verlie3 gaf. Verscheidene firma's en parti culieren hebben respectief 5 en 2 tonnen gouds in dat huis. Het passief moet gebleken zijn te bedragen 1,600,000 zegge ruim 1£ millioen het actief 900,000. Enkele familiën zul len, als het gouvernement de naleving van het contract vor dert, (dat nog eenige jaren loopt) totaal geruïneerd zijn. H. zelfs is schatrijkgeweest. Voortaan zult ge een kop koffij minder moeten drinken. Op de veiling van heden is de suiker zoowel als de koffij zeer hoog geloopen. Van de suiker was de gemiddelde prijs 15,58 van de koffij 40,71. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 47°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Vrijdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 40°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 54°. Te Rome heeft in het paleis Spada, waar zich eene zeer fraaije gallerij van kunstwerk bevindt, een groote diefstal plaats gehad. Z. K. H. Prins Humbert, die zijne zuster de tegen woordige Koningin van Portugal, naar Lissabon heeft verge zeld, maakte van die gelegenheid gebruik om een vromen pligt te vervullenhij is namelijk een bedevaart gaan doen naar het graf van een zijner voorvaderen, den beroemden Karei Albert, een der martelaren van de Italiaansche vrijheid. Uit Venetië schrijft men, dat eene der Villas aldaar voor het verblijf van den Koning der Belgen in gereedheid is ge bragt die een groot gedeelte van den winter in die stad denkt door te brengen. De Graaf van Vlaanderen die het toezigt over deze schikkingen gehouden en nu naar Brussel is wedergekeerd, zal, zegt men, zijnen vader naar Venetie vergezellenwaar ook nog andere doorluchtige gasten worden te gemoet gezien. Uit Kassei wordt berigtdat de Prins van Hohenlohe schoonzoon van den Keurvorst van Hessen zich naar Amerika heeft begeven met achterlating van vrouw en kind en een aanzienlijke schuld, Er is van Parijs eene dame naar Garibaldi vertrokken die meent, een uitmuntend middel te hebben tot het opheffen der ontsteking, door wonden te weeg gebragt. Zij reist ten koste van de Siècle en Opin. Nationale, die deze kans, om den zieke van nut te zijnniet hebben willen laten voorbijgaan, Woensdag avond 11. heeft een van Manchester komende pleiziertrein gevaar geloopen van te verbranden. In een der rijtuigen (het vijfde van de locomotief verwijderd) ontdekte de reizigers eenklaps rook en kort daarna vuur, hetwelk zoo danig toenam, dat hunne pogingen bet niet konden blusschen en eerst toen op hun aanhoudend hulpgeroep de trein tot staan was gekomen, werd uitgedoofd. Bij deze gelegenheid wordt andermaal de noodzakelijkheid betoogd om den passa-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2