Buiteniandsch Nieuws. lot griffier bij het kantongerecht te Noordwijk Jhr. Mr. S. M. S. de Savornin Lobman, thans adj. comm. bij de algemeene rekenkamer en caud.-notaris te 's Gravenhagetot rechter in de arrondissements-rechtbank te Zwolle Mr. J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, thans substituut-officier; tot burge meester der gemeente Koog aan de Zaan J. Duyvis en tot kapt. 3de kl. bij het 4de reg. inf. den lsten luitenant-adjudant D. F. K. Hardenberg van het reg. grenadiers en jagers; voorts f 3500 jaarlijks pensioen verleend aan professor C. Pruys van der Hoeven te Leiden. Men verneemt dat de heer Mr. G. F. Callenfels, com mandant der eerewacht tijdens 's Konings verblijf te Goes, door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Uit Hoorn is een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken door meest alle kiezers ondertee kend waarin verzocht wordt dat Jhr. Mr. D. van Akerlaken thans president der arr. rechtbank, tot burgemeester in zijns vaders plaats wordt benoemd. De vertrekkentot dus verre in gebruik bij den Hoo- gen Raad van Adel op het Binnenhof, zijn thans ontruimd; de meubelen enz. zijn overgebragt naar bet lokaal van de afdeeling voor de Zaken der Hervormde Eeredienst. Eerstge- melde vertrekken zullen nu voor den Raad van State in ge bruik genomen worden. Aanstaanden Donderdag zullen de bijzondere tooneellisten van Z. M. den Koning, onder directie van den heer Monrose, in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage weder een voorstelling geven. Z. M. de Koning van Hannover heeft dezer dagen den luit. ter zee der 1ste klasse Jhr. H. O. Wichers, adjudant van den Minister van Marine, benoemd tot ridder der Guel- phen-orde. Volgens het ontwerp eener nieuwe zegelwet, zouden in het bestaande stelsel der zegelbelasting de volgende verande ringen gebragt worden: De onderhandsche acten van verhuring en die van belee ning op effecten enz. zullen niet meer aan het zegelrechtge- evenredigd aan de sommen of geldswaardenonderworpen zijn. Het zegelrecht op wisselbrieven en ander handelspapier wordt aanmerkelijk verlaagd en de betaling daarvan aan de eene zijde, door invoering van plakzegelzeer vergemakkelijkt, maar ook aan den anderen kant door strengere strafbepalingen be ter verzekerd. Onderhandsche quitantien worden aan hetzelfde zegelrecht als wisselbrieven en ander handelspapier onderworpen en even zoo polissen van verzekering en bewijzen van verwaarborging, doch deze laatsten aan een zeer gering rechten beide even zeer onder strenge strafbepalingen tegen ontduiking. Van het zegelrecht worden ontheven de registers van den burgerlijken stand en de registers van ontvang van gemeente en openbare instellingen. Voorts zal het zegelrecht op dagbladen (ook de buitenland- sche), couranten, nieuwspapieren, tijdschriften, prospectussen, aankondigingenberigten en andere drukwerken zoomede dat op de advertentiënworden afgeschaft. Opcenten zullen, volgens dat ontwerp, niet meer van de zegelrechten worden opgeheven. Het recht op wissels en ander handelspapier wordt voorge steld op stukkenbinnen het rijk betaalbaar, 2cent van iedere f 100, (zoodat men wisselzegels zal kunnen bekomen van 21- cent) en buiten het Rijk 1 cent van iedere f 100. Uit Utrecht wordt berigtdat de heer van Boetselaer, na ernstig beraad, besloten heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet aantenemen, zoo dat de kiezers in het district Gorinchem tot een nieuwe keuze zullen opgeroepen worden. De hoofdzakelijke reden van dit besluit schijnt, behalve een geschokte gezondheid de over tuiging, dat die betrekking hem zou verhinderen in de trouwe behartiging van andere menigvuldige en hoogstgewigtige be langen, die hem binnen Utrecht zijn toevertrouwd zoodat hij in het besef der beperktheid van de menschelijke kracht, zich niet voor de waarneming der nieuwe taak berekend achtte en er voor terug deinsde om daaraan opteofferen wat hij met vrucht mogt en kon blijven verrigten. De heer v, B. openbaart zich hierin van een zeer gunstige zijde bij hendie hem niet kennen en geeft een wijze en daarom behartigenswaardige les aan allen, die er zelfs jagt op maken om, waar het mogelijk is, in vele bestuursvergade ringen een plaats te besprekenwaarvan het gevolg isdat zij overal een even gewigtige of onbeduidende plaats vullen, en eindigen met overal tegenwoordig te zijnmaar nergens eenig nut te stichten. De heer v. B. geeft ook een loffelijk voorbeelddat men in het kleine even getrouw en nuttig kan en moet zijn als in het groote en de taak van een lid der Tweede Kamer niet als een bezoldigd ambtmaar als een eervolle onderscheiding, die zeer veel eischt, moet worden aangemerkt. Het is aan den ijver der politie te Rotterdam mogen gelukken in de Leeuwenlaan aldaar een zoogenaamd stil pand jeshuis te ontdekken, waar deze voor velen in de maatschappij zoo gevaarlijke industrie op groote schaal werd gedreven. Men heeft er meer dan 100 pandjes gevonden. Zaturdag morgen ten 1 ure is een hevige brand uitge broken in de ijzerfabriek van de firma Nering Bögell te De venter. De gebouwen van de hoog- en koepelovensde stoom- blaasmachine en de gieterij zijn geheel uitgebrand. De eenig- zins verwijderde werkplaatsen zijn bevrijd geblevendank zij het overleg en de ijver der brandweer. Dr. J. J. van OosterzeeZondag avond in de Zuider- kerk te Rotterdam zijn gewone preekbeurt vervullende, hield een leerrede over de woorden//Mijn raad zal bestaanen ik zal al mijn welbehagen doen." (Jes. XLVI: 10b). Na den afloop daarvan verzocht hij nog een oogenblik gehoor, om een woord te spreken over de gewigtige omstandigheid, waar door de afgeloopeu week zich voor hem had gekenmerkt en waarop hij acht dagen geleden weinig voorbereid was. //Het gewigtige, dat daarin gelegen was, zou geredelijk ieder besef fen die slechts eenigzins kon nagaan van welken aard en omvang de taak wasdie hem met deze benoeming werd op gedragen. Het hoog belang van die taak noopte hem te meer tot een rijpe overwegingwaarbij zich reeds terstond een voorname bedenking opdeed. Immers het was hier geen ge wone beroeping; het gold hier dus niet het belang van slechts één gemeente tegenover dat eener andere, want in dit geval zou hem de keus gemakkelijk zijn gevallen; neen, het gold bier het belang eener gemeente tegenover dat der geheele Nederl. Hervormde Kerk, en dit bragt hem in een zooveel moeijelijker tweestrijd. Het was hem - zoo vervolgde hij - op het oogenblik niet doenlijk om alle bezwaren en gedach tendie in hem waren opgekomen, nader uiteen te zetten; zij waren verloren gegaan in de vele beslommeringendie deze gebeurtenis sints eenige dagen voor hem ten gevolge had; //maar" - voegde hij er bij - //ik zie wel vooruit wat het besluit zal zijn: ik zal verpligt zijn deze roeping te volgen en wij zullen moeten scheiden." Blijkbaar aangedaan, ver klaarde hij diep te gevoelen wat dit in zich hadmaar wenschte zooveel mogelijk alle aandoeningen te vermijden en verzocht dan ook de gemeente deze mededeeling slechts aan tenemen //als een voorbereiding op datgene, wat zij in den loop dezer week vermoedelijk wel zou vernemen." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 49°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 45". Zondag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 47°, te 12 uur 48°, 's namiddags te 4 uur 50°, te 5 uur 50", te 8 uur 50°, te 10 uur 50°. Maandag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 51°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 53°. Het Journal des Débats vestigt weder de aandacht op de vervolging van protestanten in Spanje, en zegt: //Wij hebben eenige dagen geleden den afloop van een aan de protestan ten van Andalusie aangedane rechtsgeding gemeld. Alhama en o o o n Matamoros zijn door de rechtbank van den eersten aanleg te Granada ieder tot zeven jaren galeistraf veroordeelddewijl zij bevonden waren den bijbel te hebben verspreid in andere uitgavendan de door de Roomsch-katholijke kerk erkende overzetting in de latijnsche taal. De openbare aanklager had veroordeeling tot tien jaren galeistraf gevorderd. //Men zou zich bedriegen zoo men meende, dat diegerech-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2