Buitenlandsch Nieuws. en tot schoolopziener in dat district, van 1 November eerst komende af, benoemd de heer Mr. F. B. Coninek Liefsting te Leiden. Voorts is aan den militairen ambtenaar der 2de klasse P. F. Hedderichlaatstelijk directeur van het groot militair hospitaal te Padang thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, jmet ingaDg van 1 November, een eervol ontslag uit 's Lands dienst verleendmet toekenning van pensioen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ziju toe gezonden de volgende adressen, als: 1°. van H. A. Benit laatst predikant bij de Evang. Luth gemeente te Schiedam, die zich beklaagt dat hij volstrekt onrechtvaardig, zonder eenig bewijs of zelfs zonder verhoor, door de Evang. Luth. Synode, alleen op verspreide geruchten en opzettelijk uit gedachten laster, is beschuldigd van in strijd met de eer baarheid te hebben gehandelden ontzet van zijn ambt 2°. van verschillende heeren uit Utrecht, die verzoeken dat de in het ontwerp nopens de geneeskunde voorgestelde be paling, omtrent het afleggen van examens door oflicieren van gezondheid en apothekers, na het verlaten van de militaire dienst, door de vergadering niet worde aangenomen, en 3°. van genees-, heel- en verloskundigen ten platten lande van Noord-Holland, die bij adres verklaren, dat zij hun onverdeelde adhaesie schenken aan het onlangs ingezonden adres van den ge neeskundigen kring West-Friesland; dat zij evenzoo met genoegen kennis genomen hebben van de jongst ingediende wets-ontwerpen op de uitoefening der geneeskunde enz., en niet minder warm hunne dankbaarheid en hulde betuigen voor de wijze waarop daarin voor hun belangen is zorg gedragen. Volgens de ingezonden regerings-antwoorden op de voorloopige verslagen van de Tweede Kamer betreffende het onderzoek der Staatsbegrooting voor 1863, zullen de belas tingwetten ingediend worden naarmate zij gereed zijn. Reeds zijn zes ontwerpen bij den Raad van State in onderzoekde Regering geeft aan een partieele overweging de voorkeur. De Regering zal het denkbeeld in overweging nemenom een commissaris ad hoe naar Indie te zenden om de boek houders nategaan. Zij zal eerlang weder een voordragt tot schulddelging aanbieden. Zij houdt zich thans bezig met een algemeene regeling der rangen en bezoldiging van ambtena ren. Bij het nieuwe wets-ontwerp op het zegelis voorgedra gen de registers van den burgerlijken stand vrijtestellen van het zegel. De persoon van F. van Heugten, over wien verleden week te 's Hertogenbosch het vonnis des doods is uitgespro ken, heeft, op aanhouden van zijn verdediger, Z. M. den Koning om gratie verzocht. Donderdag is voor het Provinciaal Gerechtshof te 's Her togenbosch behandeld de zaak van David Mans, oud 10 ja ren, beschuldigd van brandstichting te Aalburg bij Heusden. In deze zaak waren 3 getuigen gedagvaarddie het feit niet konden constateren; evenwel had het Openbaar Ministerie, op de gulle bekentenis van den jeugdigen beschuldigde, tot conclusie genomen den cliënt te veroordeelen tot opsluiting in het verbeterings-gesticht van jeugdige misdadigers te Rot terdam, tot het jaar 1872. Mr. Napoleon Sassen verdedigde den beschuldigde. Zijne Excellentie de Commissaris des Konings heeft Vrijdag, vergezeld van den heer Burgemeester van 'sHage, een bezoek gebragt aan de fabriek //de Prins van Oranje" van de heeren J. C. P. Hotz en J. J. van Coeverdenfirma Wed. A. Sterkman en Zoon. Met de meeste belangstelling is die fabriek door Z. Exc. in oogenschouw genomen en meer dan eens betuigde Z. Exc. zijn hooge tevredenheid over de doeltreffende inrigting van dit in de laatste jaren zoo uitgebreid établissement. Vrijdag avond werd door het Studentencorps der Delft- sche academie een luisterrijke serenade met fakkellicht en ben- gaalsch vuur gebragt aan den heer Dr. J. J. F. Wap, den bekwamen dichter en geschiedkundige, en den heer G. J. Morre, leeraar in de burgerlijke bouwkunde aan die academie. De aanleiding daartoe was even vleijend voor die heeren als vereerend voor het corps. Immers die eereblijken vloeiden voort uit het levendig besef van de verpligting welke op het corps rustle oui aan deze beide heeren, die zich bij de maskerade feesten in de maand Julij jl. zoo bijzonder verdienstelijk heb ben betoond, een duurzame herinnering aantebieden van hun warme hoogachting en erkentelijkheid. Door een commissie uit den Senaat werd den heer Wap een zilveren inktkoker op een nette draperie aangeboden. In het midden prijkte een zeer elegant beeldvoorstellende de Muze der historie, die met zilveren stift den Sultan van Achin (den naam van het werk, door den heer Wap geschre ven bij gelegenheid van den gehouden optogt, waarvan hij het plan ontwierp) op de geschiedrol opteekende, terwijl de randen van den inktkoker met toepasselijke inschriften waren voorzien. Aan den heer Morre werd een zilveren feestbokaal aangebodeneveneens versierd met schoone inscriptiënter wijl het deksel van de bokaal de attributen der bouwkunde voorstelde. Een heer te Veenhuizen kreeg 11. Dingsdag een tele gram uit 'sHage, houdende bericht, dat zijn zoon bedenke lijk ziek was. Zijn dochter schrikte daardoor zoo hevig, dat zij plotseling den geest gaf, terwijl een en ander op den va der zulk een indruk maakte dat hij er krankzinnig door is geworden. De Gemeenteraad van Utrecht heeft besloten op de plaatselijke begrooting voor 1863 geen som voor kosten der straatverlichting te brengendaar de betaling van het gas als recht wordt beschouwd en de stad niet van zichzelf rech ten kan heffen. Volgens waarnemingen gedaan op het Koninklijk Ne- derlandsch Meteorologisch Observatorium te Utrecht was Don derdag namiddag kwart over vier uur aldaar een windstoot van 62 Ned. ponden drukking op de vierkante el, te 2 uur een van 33 pond, te 10 uur een van 20 pond en Vrijdag morgen te 8 uur een van 6 pond. Maandag 11. is het onweder te Elspeet geslagen in de kerk en den toren maar de brand echter spoedig gebluscht. Dingsdag is de polder-watermolen in de Hooge en Lage Ruige Weide onder Utrecht verbrand, men vermoedt, dat dit door het onweder is veroorzaakt. Men verneemt, dat de tweede Hervormde kerk in de Haarlemmermeer op Zondag den 2den November eerstkomende in de gemeente Nieuw Vennep plegtig zal worden ingewijd door Ds. Tinholt. Het beroep van de heer Cazalet, predikant bij de vrije Protestantsche kerk te Lyontot predikant bij de Waalsche gemeente te 's Gravenhage, schijnt niet te zijn geschied met inachtneming der bestaande reglementen. Beroepen bij de Hervormde gemeemte te Kage bij Lei den de heer J. J. Dermout, adjunct predikant te Austerlitz bij Zeyst; te Aalburg en Heesbeen Ds. H. W. A. Verhoeff te Oud-Beijerland. Ds. A. Barenbrugh te Meerkerk heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Tholen aangenomen en Ds. J. J. Richard Jr. te Zeyst voor dat naar de Hervormde gemeente te Breda bedankt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des uamiddags te 5 uur 46°, des avonds te 8 uur 44°, te 10 uur 40". Zaturdag morgen te 5 uur 39°, te 8 uur 47°» te 12 uur 51°, 's namiddags te 4 uur 49°. Uit Brussel wordt bericht, dat Keizer Napoleon zeer ziek is en de ziekte zou op dit oogenblik een beslissende crisis hebben bereikt, welke oorzaak zou wezen van de soort van afzondering, waarin de Keizer te midden van zijn hof leeft. Aangaande Garibaldi's toestand zijn bij voortduring de meest onrustbarende geruchten in omloop. Het leven van den generaal verkeert zeer ernstig in gevaar en zelfs zal hij volgens sommige berichten, gedurende niet meer dan nog 2 dagen wederstand kunnen bieden. De inwendige strijd waar aan hij in den laatsten tijd ten prooi is geweest, heeft zijn ligchaamskrachten aanmerkelijk doen afnemen. Geheele benden Garibaldianen houden zich voortdurend op in den omtrek van het hotel, waar de beminde generaal ziju int rek heeft genomen, en dat sommigen van dezen zich zouden uitgelaten hebben dat het gevreesde onheil, waarop

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2