Nü. 822. A". 18t>2. Binnenlandsch Nieuwe' Onze steenkoolprijzen. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam eu Botterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 61 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 8 u.; 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indisch» Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; oyer Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect ia te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelijks van 81 uur en van S6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Direote Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het bezwaar bij de meeste verbruikbelastingen op nuttige artikelen ligt immers nog niet zoozeer hierin dat men den prijs van het artikel verhoogtimmers het doel is'belas ting en wil men gelddan moet er betaald worden - doch het groote nadeel is hoofdzakelijk hierin gelegen dat de ver- bruikprijs voor de ingezetenen bij slot van rekening meer wordt verhoogd dan met het bedrag van den accijns dat in de schatkist komt. Meermalen hebben wij het betoogd. - Bij gave opheffing der belasting en volkomen onbelemmerde pro ductie van het artikelzal dus aan de natie totaal een groo- ter bedrag ten bate komen, dan hetgeen door de schatkist wordt opgeofferden dat voordeel voor de verbruikers zal nog grooter wordenwanneer de afschaffing met een daling van de handelsprijzen zamentreft, gelijk bij de opheffing der gem aalbelasting op een zoo gelukkige wijze het geval is ge weest. - Het laat zich thans voorspellen dat men hetzelfde voordeel zal ondervinden bijaldien de voorgestelde afschaffing der brandstoffen-belasting haar beslag mogt verkrijgen. Op de meeste plaatsen is overproductie van steenkolende char- bonnages in het Noorden van Frankrijk hebben in den laat- sten tijd een ongekende ontwikkeling ondervonden. De steen kolen van Westphalen komen bij scheepsladingen en volle spoortreinen naar HollandBelgie, ja naar Engeland. In Belgie is overproductie en Henegouwen heeft geen koopers. - Op de kusten van het kanaal van Mons naar Condé (zoo sprak onlangs een lid van de Belgische Kamer) liggen 3 a 4 millioen mud steenkolen die op koopers wachten nog nim mer zag men dergelijken voorraadoveral beeft men getracht door ruime verwerking tot een lager kostenden prijs te ge raken, en bij die groote productie in Belgie komt zich nu de formidabele mededinging der Buhr-kolen voegen. Het is bekend hoe deze steenkolen niettegenstaande een lang ver voer, toch door den lagen prijs meer en meer aftrek vinden, en zoo is het een merkwaardig feit dat thans in Gent b. v. - naast elkaar verkocht worden: de inlandsche kolen van Char leroi, de Fransche kolen van Valenciennes, de Engelscbe van New-Castle en de Pruissische van de Euhr. Deze laatste kost, goede kwaliteit, 6 franc per 1000 kilo aan den Ruhr, daarop komt 13 a 14 franc vracht naar Gent (langs den Bijn Dordrecht en het kanaal van Terneuzen) en is de prijs te Gent ten slotte circa 20 fr., terwijl de Belgische kolen van dezelfde kwaliteit daar circa 24 fr. gelden. Deze enorme concurrentie der Pruissische kolen doet de Henegouwers dan ook aandringen op een nieuw kanaal, van Jemmappes naar Athen op de verbreeding van het kanaal van Charleroi ^naar Brusselten einde ook de Belgische ko len met goedkooper vrachten te kunnen aanbieden. Het is schier overbodig te doen opmerken dat den Ne- derlandschen verbruiker tot heden weinig van die lage prij zen is te goed gekomen. - De prijzen die hier in het alge meen door jden verbruiker betaald worden nl. 2 a f 2,50 het mud, blijven jaar in jaar uit even hoog; zij zijn steeds buiten verhouding tot de productie-prijzen der kolenver meerderd met de redelijke onkosten van vracht, expeditie- loon, winst, accijns enz. De steenkoolhandel is dan ook alles behalve vrije handel, doch in elk zijner operatien van ont bieden, inslag en aflevering, met de administratie in aanraking. Voor ai de bezwaren en formaliteiten welke den handel druk ken de kans van bekeuringverschil van meeting enz,, moet natuurlijk een equivalent in de winsten der handelaars be staan (daargelaten dat dit verschil van meeting over de zeer groote hoeveelheden bij in- en uitslag ligtelijk gelegenheid tot bedrog en oneerlijke winsten kan aanbieden). De Economist). lyvwi'. -J\ Z. M. heeft de heer Dr. E. van d^/ 'Ven.op zijjh verzoekmet het einde dezer maand eervol ontslagen als A/ schoolopziener in het derde schooldistrict van Zuid-Holland i -■ <\j

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1