Buitenlandsch Nieuws. tuaii heeft verloren en met een goede lading behouden zijn aangeland. Te Meppel heeft zich iemanddie eenige dagen gele den tegen zijn zin in het huwelijk was getredendoor ophan ging van het leven beroofd. Dingsdag had in het lokaal van de afdeeling voor de Hervormde Eeredienst de eerste bijeenkomst plaats van de constituerende vergadering voor de beide Israëlitische kerk genootschappen. De Minister van Justitie, de heer Olivier, heette in korte woorden de heeren welkomwees op het hooge gewigt van de te vervullen taak, en drukte den wensch uit, dat die tot heil der Israëlitische kerk zou volbragt worden. Nadat Dr. S. I. Mulder, president in jaren, Z. Exc. met ernst en warmte had beantwoord, en het kerkgenootschap, waar het noodig mogt zijnaan de bescherming der regering had aanbevolen, verliet Z. Exc. de vergadering, en ging deze over tot de benoeming van haar bestuur. Tot president werd gekozen de heer Mr. A. de Pinto, tot vice-president Mr. S. J. Nijkerk, tot quaestor de heer M. G. Polak Danielsterwijl de Minister zal worden verzocht den secretaris van de hoofd commissie, den heer A. B. Wolff, uittenoodigenook het secretariaat dezer vergadering waartenemen. Voorts is nog benoemd een commissie tot het ontwerpen van het vasttestel- len reglementbestaande uit de heeren Mr. A. de Pinto S. E. Nijkerk, A. C. Cosman, H. H. Tels en Jac. Lopes de Leao Laguna. De vergadering is verdaagd tot half April van het volgende jaar. Toezegging van beroep bij de Hervormde gemeente te Delden is gedaan aan den kandidaat F. H. Hugenholtz. Uit een dezer dagen ontvangen exemplaar van het Ver slag der algemeene vergadering van het Genootschap Mathe sis Scientiarum Genetrix, den 18den September 11. gehouden blijkt, dat de uitgaven van die instelling jaarlijks stijgen en de gewone inkomsten niet in dezelfde verhouding toenemen zoodat een deel der bezittingen is te gelde moeten gemaakt worden, ten einde met de daarvan verkregene f 1271,86 de rekening zoo te kunnen vereffenen, dat zij met een voordeelig saldo van f 113,61^ sluit. Die instelling is bestemd om de Leidsche Nijverheid te hulp te komen door onderwijs te ver schaffen in al die vakkenwelker beoefening onmisbaar is om bekwame industrieelen te verkrijgen en geschikte ambachts-, handwerks- en fabriekswerklieden te vormen. Is dat onderwijs gebrekkig of onvolledig, dan ligt de schuld alleen aan de middelen noodig om wat er nog aan ontbreekt te kunnen aanschaffen en bekostigen. In een fabriekstad, waar zoovelen gevestigd zijndie rechtstreeks belang hebben bij zulk een instelling, moesten die middelen niet ontbreken, en toch, zij ontbrekenin weerwil van de belanglooze zorg der be stuurders en den ijver der onderwijzers. Met 1°. November a. s. komt een nieuw tarief van rech ten op den invoer in werking, waartegen uit Leiden ernstige bezwaren bij elke tak van het wetgevend gezag zijn ingebragt, omdat van de Nijverheid meer werd geëischt dan billijk was: onbeschermde mededinging met het buitenland. Maar de re kening van het genootschap M. S. G. daartegenover in de schaal gelegen worden die bezwaren gewogen en te ligt be vondenwant de kennis, om met het buitenland te concur reren, is verkrijgbaar in een stad, waar de academische in stellingen de gunstige gelegenheid kunnen bevorderen om te voorzien in de middelendie men elders niet zoo gemakke lijk verkrijgen kan; maar die gelegenheid wordt niet gewaar deerd, veeleer verwaarloosd. In het nijvere Twenthe brengt men daarvoor aanzienlijke sommen bijeen, om te verkrijgen wat in het nijvere Leiden geen ondersteuning vindt. De re kening die voor ons ligt is het welsprekend bewijs van de noodzakelijkheid dat een nieuw tarief aan de eene zijde de nijverheid krachtig wekt en opwekt, maar ook zóó, dat aan de andere zijde de belangen van allen niet worden opgeofferd aan de onbilijke eischen van enkelen. De Gemeenteraad heeft heden Donderdag den heer J. L. A. Desertine in zijn betrekking van stads-chirurgijn voor drie jaren gecontinueerd en aan Dr. G. Salomon, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van stads-vroed- meester en praelector in de Verloskunde, die hij gedurende 58 jaren had vervuld; voorts aan J. H. Zitman weder voor den tijd van eén jaar vergund het leveren van boekenkaartea enz. aan de openbare lagere scholen en bepaalddat het com missariaat van het Haagsche en Delftsche veer niet zal wor den vervuld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Donderdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 52°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 54°. Een gedistingueerd officier van het Oostenrijksche leger, de luitenant Siegiertmet verlof zich te Triëst bevindende, knoopte een vriendschapsband aan met een officier van de Grieksche marine. Spoedig echter wekten de veelvuldige visites van den eerstgenoemde de jaloezy op van den Griekschen officier, die gehuwd was. Hij zond hem dientengevolge een zoo beleedigenden brief, dat een duel noodzakelijk was. De Grieksche officier, die een lammen arm had stelde voor om op de Amerikaansche manier te duelleren. Het lot besliste toen, dat de luitenant zich een kogel door het hoofd moest jagen. Op dien eigen dag verdween hij echter. Hij liet eeu schrijven achter aan zijn vrienden dat men zijn lijk in de baai van Muggia zou vinden. Garibaldi heeft aan Victor Hugo geschreven, dat hij over twee maanden de voorstelling van les Misérables te Lon den zal komen bijwonen. De overheden te Palermo hebben aan de personen die ter goeder naam en faam bekend staan de wapenen doen teruggeven daar de ontwapening ten gevolge haddat de rustige burgers zonder verdediging warenterwijl aan de boosdoeners de middelen niet werden ontnomen om kwaad te doen. Volgens bericht uit Nova Scotia heeft men in de hos pitalen aldaar welgeslaagde proeven genomen met een nieuw middel tegen de pokken. Een afkooksel van de saracenia purdurea, een in Nova Scotia groeijend papaverachtig gewas, verdrijft die ziekte twaalf uur na het ontstaan en zonder dat op het gelaat van den patient eenig teeken der kwaal overblijft. Keizer Napoleon zal bij den baron Rothschild op diens goederen komen jagen. Het feest bij die gelegenheid te geven zal den gastheer 300,000 francs kostenterwijl hij bovendien aan de armen van Parijs 30,000 francs en aan het garnizoen van Ferriers 10,000 francs geven zal. Men schrijft uit Madriddat aldaar een jong mensch als reden van vrijstelling van de militaire dienst heeft ingebragt zijn tegenzin in brood. Door getuigen is bewezen dat hij reeds in zijn vroegste jeugd de lucht van brood niet kon verdra gen, zoodat die afkeer als een ziekte zou kunnen beschouwd worden. Uit Bieberich meldt mendat de chef van het ban kiershuis Gebr. Haas aldaar, met achterlating eener schuld van 300,000 francs, heimelijk is vertrokken. Hij stond sedert vele jaren ter goeder naam en faam bekendeen groot deel der mindere klasse had zijn bespaarde gelden zonder waarborg bij hem gedeponeerd. Zijn onroerende goederen enz. had hij aan anderen overgedragenzoodat zijn schuldeischers niets zullen bekomen. Men schrijft dit aan beursspel toe. Te Liverpool heeft men 11. Vrijdag het zonderlinge natuurverschijnsel aanschouwddathoewel het te 5 uur 25 minuten des morgens hoogwater in de Mersey wasen de eb dus een aanvang nam, reeds een half uur daarna de vloed andermaal kwam opzetten en zelfs tot 18 duimen boven hoogwater opliep. Waaraan nu dit verschijnsel moet worden toegeschreven, is zelfs voor de oudste zeelieden nog onver klaarbaar. De leden der gymnastie-vereeniging te Berlijnten ge tale van 4000 hebben op den 18den jl. den verjaardag van den veldslag van Leipzig door een groot feest op de Waisen- heide gevierd. Te Penfield een kleine stad in den Staat New-York, woont een redactrice van een weekbladdie op twaalfjarigen leeftijd dat blad van de eerste tot de laatste bladzijde schrijft, I zet en drukt. Haar vader was vroeger boekdrukker; ligchaams-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2