Buiteniandsch Nieuws. ïtieer baten dan een socnme gelds, zooals een vader, die zijn kinderen een goede opvoeding geeft, hen beter verzorgt dan wanneer hij het geld, dat zulks kost, kapitaliseert en bij zijn dood aan een onkundigen erfgenaam nalaat. In den nacht van Donderdag op Vrijdag 11. zijn de bij den huize Joppe onder Gorssel gelegen nevengebouwen met bijna al de daarin aanwezige goederen een prooi der vlammen geworden. De gebouwen bestonden uit een tuinmanswoning, koetshuis en daaraan gebouwde kamer, dienende tot bewaring van een kostbaar kabinet van zeldzaamhedengrootendeels door den eigenaar, den heer Brants, zelf verzameld. Alle pogingen om den brand in zijn beginselen te stuiten waren vruchteloos; in korten tijd was alles vernield. Een verwers- knechtop een der zolders slapende, heeft zich slechts met moeite uit het brandende gebouw kunnen redden. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag jl. is er brand ontstaan in de huizinge van T. L. Tamingagardenier te Morra (Friesland); de vlammen deelden zich tevens mede aan de boerenhuizinge van den landbouwer N. Reiding aldaar, waardoor zoowel het schuurtje van den eerstgenoemden als de schuur en lijtshuis van den laatstgemeldemet het zich in die bergplaatsen bevindende hooi, granen enz., een prooi van het vuur zijn geworden. Te Weesp bekroop een reeds bejaard paar de lust om de Ankeveensche kermis t,e bezoeken. Na de deur gesloten te hebbenwerd de sleutel ergens geborgenwaar ieder haar vinden konwanneer zij soms in het gedrang elkander mog- ten verliezen. Te zamen te huis gekomenstak de sleutel in het deurslot, het kabinet stond open en het bleek, dat een handige dief zich de gouden en andere versierselen had toe geëigend. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de hoe veelheid regen, die 11. Zaturdag is gevallen, wordt uit Utrecht na naauwkeurige waarneming medegedeelddat de gemiddelde jaarlijksche hoeveelheid, die aldaar valt, ongeveer 710 milli meters bedraagt; in het jongst verloopen etmaal viel er meer dan 30 millimeters of omstreeks van de gemiddelde hoe veelheid water in een jaar. Op de oppervlakte van het sterrebosch viel meer dan 12,000 vaten water. Uit Utrecht worden verschillende berigten medegedeeld betreffende de voordragt tot vervulling der openstaande hoog- leeraarsplaats in de theologische faculteit der Hoogeschool aldaar. Van de eene zijde worden genoemd de heeren Chan- tepie de la Saussaye en van Oosterzee, beiden hervormde pre dikanten te Rotterdammaar van een andere zijde Dr. Pier- son van Rotterdam en Dr. van Bell van Amsterdam. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Broek op Lan- gendijk Ds. J. J. Eigeman te Bergschenhoek. Aangenomen het beroep naar Tholen door Ds. A. Ba- renbrugh, pred. te Meerkerk; naar den Helder door Ds. F. Haverschmidtpred. te Foudgum c. a.; naar 's Graveland (cl. Amsterdam) door Ds. J. C. K. Nonhebei, pred. te Op en Neder-Andel. Bedankt voor het beroep naar Wolfaartsdijk (Zeeland) door Ds. H. van Strienpred. te Bennekom. Ds. P. Wagemaker, pred. bij de Christelijke Afgesch. gemeente te Haarlem, heeft andermaal een beroep naar Vlaar- dingen ontvangen. Een deputatie uit de Leidsche Vrijmetselaarsloge la Vertu nam 11. Donderdag deel aan de feestviering van het vijftigjarig bestaan der Dordrechtsche loge la Flamboyant. In bijzondere berigten uit Batavia van 29 Aug. wordt het volgende gemeld: Het beroep van Ds. Bierhaus heeft te dezer plaatse nog al soerah gemaakt. Die heer, de oudste van het corps dienaren des Evangeliums was in het begin dezes jaars na zijn terugkomst uit Nederland, benoemd tot predikant te Sa- marang, alwaar destijds een vacature bestond. Volgens be staande bepalingen moet een predikantvan verlof terugkee- rende, aangesteld worden op een plaats van gelijken of meer deren rang dan die, waar hij voor zijn verlof werkzaam was. Ds. Bierhaus kwam dus te Samarang, omdat er geen andere plaats vacant was. Zoodra echter, door het eervol ontslag aan Ds. Brumund, Batavia openkwam, maakte B. aanspraak op het beroep of liever de gouvernements aanstelling te dier plaatse, waar hij vroeger reeds als predikant geageerd had. Nu is Ds. B., iemand op vergevorderden leeftijd, zeker nog te jong, volgens hem zelf, om het corps te verlaten en wil den zetel niet af. In dit opzigtin zijn stoelvastheid zit de knoop. De gemeente van Batavia wilde ten minste Ds. B.die ver niet behoudens alle respect voor zijn persoon. Het hooge kerkbestuur had hem ook niet als kandidaat voorgedragen maar het gouvernement heeftzich houdende aan de bestaande bepalingen, desniettemin Ds. B. als predikant aldaar beroe pen. - Volgt gisting, Scène tableau: president van het kerk bestuur af. Ontslag met dankbetuiging voor de vele diensten. Korps ouderlingen af, ja zelfs een der diakenen is gaan loo- pen. - Wat zegt ge van zoo een beroering in de kerk En de hoofdkwestie is de rigting. Twee onzer predikanten zijn moderne theologen, de moderne rigting schijnt voor Indië bepaald beter te passen. De nieuw benoemde laat alles //bei'm Alten." Niet ten onrechte vreest men dus dat de laatste niet veel heils voor de gemeente zal aanbrengen. - 't Is anders iets vreemds hier, dat men zich geestelijke zaken, of zaken die minder materieel te noemen zijn, zoo aantrekt. Sommigen die wat aan de theologie doen trekken er zich bepaald het harnas over aan. Alles komt echter terecht en vooral in Indië. Ik heb volstrekt geen vrees dat wij hier de bange dagen uit den hervormingstijd weer zullen beleven. Stel de lui in Hol land gerust; zoowel over de kerk als over de Zukunft-theo- logie in Indië. Van Batavia wordt gemeld dat de heer G. C. W. Anemaet hoofd-administrateur der Marine, is benoemd tot directeur der producten en civiele magazijnen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Zondag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 51°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 4 uur 52°, te 5 uur 52°, te 8 uur 50°, te 10 uur 50°. Maandag morgen te 5 uur 52°, te 8 uur 52°, te 12 uur 54°, 's namiddags te 4 uur 52°. De Berlijnsche dagbladen herinneren aan een schoon feit uit de regering van Frederik Wilhelm III, vader van den tegenwoordigen Koning. Onder het garde-du-corps regement brak namelijk een opstand uit, ten gevolge waarvan een groot gedeelte der onderofficieren tot levenslange vestingstraf werd veroordeeld. De ongelukkigen werden naar de kasematten van Maagdenburg gebragtj„ en aldaar allen met ketenen beladen opgesloten. Eenigen tijd daarna bezocht de Koning Maag denburg en zag daar ook de haast tot wanhoop overslaande onderofficieren. Inlichtingen omtrent de reden hunner gevan genschap ingewonnen hebbende, zag hij met diep medelijden op het bleeke gelaat der ongelukkigen neder en zeide: //Allen vrij." Men kan zich ligt de geestdrift dezer lieden voorstel len. Oude krijgers schreiden als kinderen. Voor de Koning de kasematten verlietj, 'swaren zij vrij en vielen hem te voet. De Koning, die niet van dergelijke tooneelen hield, verwij derde zich spoedigmaar zeide heengaande met bewogen stem tot den commandant//De genade is toch een Godde lijk recht der Koningen." Uit Spezzia wordt gemeld, dat Garibaldi den lOden dezer een sonnet heeft gedicht. Wanneer het, zooals niet te betwijfelen valt, openbaar gemaakt wordt, zal het vermoede lijk een eerste plaats onder de letterkundige curiositeiten innemen. Van een geloofwaardige zijde wordt verzekerddat de toestand van Garibaldi ernstiger is dan men vermoedde en gegronde reden tot ongerustheid baart. Wat die ongerustheid vooral vermeerdert, is een verzwakking, welke men lang ten onrechte voor het gevolg van een groote moedeloosheid ge houden heeft. Te Kustrin in Pruissen staat voor de Jury een werk man terecht, 42 jaar oud, beschuldigd van niet minder dan 13 moorden begaan en eenige honderden diefstallen gepleegd te hebben. Onlangs moet te Stuttgart een onschuldig veroordeelde ter dood gebragt zijn. De ware misdadiger zou dit voor eenige dagen op zijn sterfbed beleden hebben. De ter dood gebragte had nog op het schavot en tegenover de guillotine staande

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2