Buitenlandsch Nieuws. geheel afgebrandzoodat een honderdtal arbeiders vooreerst van werk beroofd zal zijn. De oorzaak dezer ramp is niet bekend. De eerste Winter-vergadering der afdeeling van de //Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" werd Donderdag avond te 's Gravenhagemet een overvolle zaal, geopend. De Voorzitter, de heer van Lyndenheette de zamengekomenen welkom, vroeg vooreerst wat iedereen zelf gedaan had voor de zaak sinds de laatste bijeenkomst, wees daarna op het een en ander door de Vereeniging in den zo mer verrigt, op een adres door de afdeeling aldaar in Sep tember 11. aan de //Hollandsche Maatschappij van Landbouw" toegezondenmet verzoek om op het terrein voor de feesten der Tentoonstelling, onlangs gehouden geen sterken drank verkoop toetelaten en het afwijzend antwoord daarop ontvan gen. Hij herinnerde daarentegen met dankerkentenis de voor schriften tot verbod van drankverkoop door den Burgemees ter van 's Hage op het terrein der Volksspelen, bij die ge legenheid geheel uit eigen beweging gegeven een poging die van loffelijke medewerking getuigde om zulke feesten meer passend te doen vieren indien nog niet in alle opzigten naar wenscb geslaagden bragt ten slotte een droevige persoon lijke ontmoeting aan den avond van den laatsten dag dier feesten ten bewijze daartoe bij. De heer Cohen Stuart gaf een belangrijke uitvoerige me- dedeeling van het behandelde op de algemeene vergadering te Utrecht in Julij 11. gehouden. Daarna las de secretaris de namen van 42 nieuw toegetreden leden en werd de benoe ming van den heer L. M. de Haan als nieuw bestuurder bekend gemaakt. Een wijziging van het reglement der afdee ling werd aan de vergadering medegedeeld, waarbij het collegie van commissarissen is vervallen en die werkzaamheden aan ^medewerkende leden" worden opgedragen. Ds. Schuurman verhaalde eindelijk in een allertreffendste toespraak twee ont moetingen in den zomer met twee dronkaards-gezinnen al daar, die de tranen bij velen der hoorders uit de oogeu per sten geschiedenissen die de vreeselijke magt van den drank zoo als hij in den mensch alle menschelijk gevoel doodt op roerende wijze schetste. De voorzitter sloot met een kort woord en de aankondiging van een 14daagsche openbare vergadering gedurende het aanstaande wintersaisoen. De examens voor onderwijzers, die dezer dagen te 's Gravenhage worden gehoudenzijn nog niet afgeloopen maar tot en met Donderdag zijn geëxamineerd 2 hoofdon derwijzeressen die beiden zijn afgewezen23 hulponderwijze ressen, waarvan 13 zijn toegelaten; 6 onderwijzeressen in vrouwelijke handwerken, waarvan 5 zijn toegelaten; voorts in het Hoogduitsch 5, in het Engelsch 14 en in het Fransch 16, waarvan zijn toegelaten 3, 10 en 7. Vervolgens 60 hulp onderwijzers waarvan 34 zijn toegelaten; onderwijzers in het Engelsch 8 en in het Hoogduitsch 8, waarvan 3 en 4 zijn toegelaten; in het Fransch 2, in het teekenen 1 onderwijze res en 2 onderwijzers die allen zijn toegelaten en 2 onder wijzers in de gymnastiek die beide zijn afgewezen. Bestuurders van het llaagsche Genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst hebben besloten, gedachtig aan het bekend geschrift: over de realiteit van 's Heilands opstan ding, dat de Leidsche Hoogleeraar J, J. Prins ten vorigen jare uitgegevenen waarvan hij toen bij het genootschap een exemplaar beleefdelijk ingezonden haddien hoogleeraar tot correspondent van het genootschap te benoemen. Geen der antwoordendit jaar ingezonden op onderscheiden door het Genootschap uitgeschreven prijsvragen, zijn der be krooning waardig gekeurd. Door den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Zwolle is beroepen Ds. A. Vis, predikant dier gemeente te Mensingeweer. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Hessen de kandidaat A. H. de Hartog; te Losdorp Ds. W. van den Bijtel te Nunspeet; te Wijk bij Heusden Ds. C. C. Callen- bach te Elburg en te Harlingen Ds. J. Knappert te Arnhem en Grosthuizen. Aan de huizen van vele ingezetenen worden dezer da gen bezorgd gedrukte exemplaren van het Verslag van het Hoofdbestuur der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, nitgebragt den 19den September jl. Die Maatschappij bestaat sedert 45 jaren en werd opgerigt met het doel, om te voor komen verval tot armoede en te trachten zooveel mogelijk de gewone armenbedeeling te verligten. Men had de ervaring, dat de wijze van die soort van liefdadigheid te plegen of van on dersteuning te erlangenhet betamelijk eergevoel soms kwet ste en dat gevoel eenmaal prijs gegeven zeldzaam terugkeert, en veelal verkeerde in een recht op onderstand. De Maat schappij hielp schamele armen en droeg de zorg eu het toe- zigt over de gezinnen op aan enkele bezadigde en ijverige mannendie zich van den waren toestand der hulpbehoevende personen trachtten te overtuigen en naar gelang van omstan digheden uitdeelden tot het bedrag, op hun voordragt door het hoofdbestuur bepaald. Zoo zijn gedurende den tijd van haar bestaan honderde huisgezinnen in moeijelijke omstandig heden geholpen door de bijzondere liefdadigheidmaar op een wijzedie meer en beter doel treft dan die altoos loffelijke maar kwalijk besteedde liefdadigheid die onoordeelkundig en vaak onverstandig aalmoezen deelt, zonder regel, orde en on derzoek. 't Is reeds meermalen gezegden 't mag wel wor den herhaalddat in den regel de Maatschappij van Welda digheid de bijzondere liefdadigheid hier ter stede moest uit oefenen, daartoe in staat gesteld door de giften, die nog al aanmerkelijk zoo hier en daar worden uitgereiktzonder dat men weet of men niet hier dubbel geniet en daar van hulp verstoken blijft of elders de hulp kwalijk wordt besteed. Voor zulke misvattingen wordt gewaakt en gezorgd door een naauw- gezet beheer en toezigtzoodat de commissie, die het beheer over het laatste maatschappelijk jaar onderzochtin het ver slag harer bevinding dat voor de leden der Maatschappij ter inzage ligt, kon verklaren: //Voor zooveel de leden der commissie bekend kunnen worden geacht met Leidsche toe standen en personen, schromen wij niet te verklaren, dat onder de namen der opgenomenen geene voorkwamendie grond kunnen geven tot het vermoeden alsof niet de vereischte onpartijdigheid werd in acht genomen bij het in onderstand opnemen van personen en huisgezinnen; een vermoeden, dat wel eens tot voorwendsel strekt, om zich aan de telken jare gedane uitnoodiging tot inschrijving of eontributie te ont trekken. Geen enkel huisgezin kan zoodanig besluit wettigen en in een tijd, waarin aanvragen om bedeeling uit de armen kas niet zelden worden beantwoord met een verwijzing tot het Werkhuis, is er te meer behoefte voor schamele armen, om een toevlugt te vinden bij de Leidsche Maatschappij van Wel dadigheid wier taak het is verval tot armoede door tijdige en tijdelijke hulp te voorkomen. Wel is het dus te betreuren dat het bedrag der inschrijvingen voor vrijwillige bijdragen vermindert in plaats van vermeerdert; te meer omdat, wat misschien ook wel eens betwijfeld werdgeen verschil van godsdienstige gezindheid invloed maakt op de keuze der me dewerkers en der ondersteunden." Hopen wij dat deze ver klaring het gewenscht gevolg heeft, dat ieder die 's winters weldadigheid plegen wil, dat doe door tusschenkomst van de daartoe gevestigde nuttige vereenigingenals het beste middeldat waarde heeft en houdtom het doel te bevor deren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Zaturdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 52°. te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 50°. Uit Rome wordt gemelddat de bloemistdie den ruiker heeft geleverd, welke met het kostbare geschenk van het nationaal comité aan de Koningin van Portugal is ge zonden in hechtenis is genomen. Men wilde hem met ge weld doen bekennen aan wien hij den ruiker heeft verkocht. Men verzekertdat de Paus een prachtige rozenkrans heeft geschonken aan den Keizerlijken Prins van Frankrijk bij gelegenheid dat deze een aanvang heeft gemaakt met het leeren van den catechismus. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de universiteit Signor Manuel Garcia benoemd heeft tot doctor honoris causa, wegens zijn uitvinding van den laryngoskoop (keelspiegel). Signor Garcia was reeds lang beroemd door zijn onderwijs in

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2