Buitenlandsch [Nieuws. eerwaardig en natuurlijk, maar hij verliest zijn recht, zoodra het oude werkelijk verouderd isen den gewenschten voor uitgang onmogelijk maakt. Hij heeft zich nooit verloochend, wanneer een hervormer zijn grootsche taak ondernam. Bij de wording van het Christendombij de hervorming die het pro testantisme deed ontstaanbij de verlichting die de vorige eeuw kenmerkte, telkens vernemen wij de waarschuwende stem: zij willen alles omkeerende zeden veranderen ons dierbaar geloof ons ontnemen. Maar de geschiedenis leert ook, hoe bij elk dezer hervormingen de tegenstand in den aanvang veel grooter was dan later. En die tegenstand heeft niet gebaat. Ziet het Christendom, dat in het begin zoo zwak scheen en met zooveel magtigen tegenstand te worstelen had: in drie eeuwen heeft het de wereld overwonnen en een staatskerk is geves tigd, die overal een nieuwe orde der maatschappij in het aanzijn heeft geroepen. Evenzoo de hervorming der 16de, de verlichting der 18de eeuw, beiden worden aanvankelijk door een groote overmagt bestreden maar ze zullen in bet einde toch de zegepraal moeten behalen. Wordt vervolgd. Door den Grooten Kerkeraad van de YVaalsche ge meente te 's Gravenhage, is tot herder en leeraar bij die ge meente beroepen de WelEerw. heer Ds. Cazaletpredikant te Lion. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Wemeldinge (cl. Goes) door Ds. C. P. van Toorente Hen- drik-Ido-Ambacht. De Gemeenteraad heefs op heden Donderdag tot com mies der plaatselijke belastingen benoemd S. van Nieuwen - burg en met 19 stemmen tegen ééne aangenomen de eind- schikking betreffende het Ziekenhuis door een commissie uit Heeren Curatoren der Leidsche Hoogeschool en uit den Ge meenteraad voorgedragen, tengevolge waarvan het Academisch Ziekenhuis weder rijkseigendom wordt met het daarbijgelegen open plein en de gemeente voor de helft, hoogstens 50,00U zal bijdragen in de kosten van vergrooting van deze rijks instelling voor geneeskundig onderwijs. Nog is afwijzend beschikt op de adressen van eenige ingezetenen, ter beko ming van vergoeding van schade bij de plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Tusschen het Protestantsche kerkbestuur en het gou vernement in Neerl. Indie is verschil ontstaan over de be noeming van een ander leeraar dan dien, welke door genoemd bestuur was voorgedragen. Men leest in de Javabode: In Japan staan de zaken thans alles behalve gunstig. Er is een omwenteling uitgebrokendie jaren lang reeds door de reactionnaire, zegge anti-vreemdelingen-partij was voorbereid en hoever zich die opstand zal uitbreiden wat er de uitslag van zijn zal en welke rigting in Japan de bovenhand zal behou den, is moeijelijk te zeggen. Alleen kunnen wij mededeelen dat het daar te spelen drama groot en welligt bloedig kan worden. Gelnkkig dat er zich thans een flink oorlogschip te Kanagawa bevindt, - en we hebben het berigt ontvangen dat dit stoomschip, Vice Admiraal Koopman op zijne qui vive is om het consulaat en de overige Nederlanders aldaar te be schermen. Een deel der Damios of magtige landsedelen schijnt de handelingen des Taikoensdie slechts een onderdaan is van den Mikado of eersten Keizer, te eigendunkelijk te vin den. Een andere partij heeft weer een ingekankerden haat tegen de vreemdelingen. De heeren ambassadeursdie thans in Europa overal gefê teerd en met de grootste onderscheiding ontvangen worden kunnen bij hunne tehuiskomst wel eens gevaar loopen van zich nolens volens den buik te moeten opensnijden, zoo de partij tegen de bestaande orde (wij gelooven zij is de mag- tigste) zegeviert, want - zij zijn slechts afgezanten van den Taikoen onderdaan van den Geestelijken Keizer of Mikado en slechts belast met het uitvoerend bewind. De Mikado of liever zijn omgeving, zijn raad van ministers, kunnen het den Taikoen niet vergeven dat de transactiën met de vreemde natiën buiten het eigenlijke hoofd des lands zijn omgegaan. De geslotene verdragen met de vreemde mogendheden zijn dus in de oogen van ecbte Japannezen van nul en geener waarde en - daarom moeten de vreemdelingen worden ver dreven Aan het Algemeen overzigt van het Bataviaasch Han delsblad wordt het volgende ontleend: Een gewigtig en sedert lang gewenscht besluit heeft de re gering genomen door vrijstelling van inkomende rechten bij den invoer op Java en en Madura van rijst en padi vooron- bepaalden tijdvan waar en onder welke vlag ook aangevoerd. Dat dit besluit bij de hooge prijzen der eerste levensbehoef ten noodzakelijk was, betwijfelt niemand, evenmin als dat de wetgeving in Nederland zich haasten zal de vereischte goed keuring te geven. Hoezeer de padie-oogst niet kan gezegd worden ongunstig te zijn en rijkelijk 2de gewassen worden aangeplant, zijn de vooruitzigten aangaande de prijzen der levensmiddelen toch duister door de geheele uitputting vau vroegeren voorraad. De armoede neemt daarenboven hier en daar nog toe door de vele brandendoor de buitengewone droogte veroorzaakt, en waardoor gedurende de laatste veer tien dagen vele dorpen in den asch zijn gelegd. In en bij de hoofdplaatsen tracht men dit gevaar te voorkomen door den inlander te noodzaken zijn huizen en daken uit minder brand bare stoffen zamentestellendan het geval thans nog is. Op Zondag den 17den Augustus 11. is ter reede van Batavia aangekomen met het schip Vier Gezusters, gezag voerder Bikeen detachement suppletie-troepen sterk 149 on derofficieren en manschappen zijnde een gedurende den overtogt overleden. Het detachementdat 's Maandags morgens debar- keerde en naar Weltevreden marcheerde werd gekommandeerd door den lsten luit. van het Nederl. leger Gevelaer; mede geleiders de 2de luitenants der infanterie Bellaard, Neeb en Koos. Het gedrag der troepen alsmede de behandeling aan boord liet niets te wenschen over. Bij besluit van den 28sten Augustus is, onder nadere goedkeuring des Konings en bekrachtiging door de wet, waar die vereischt wordtaan de heeren W. Poolmanoud-presi dent van de factorij der Nederlandsche Handelmaat-Maat- schappij te Batavia, te GoudaA. Fraser, koopman te Ba tavia, te 's Gravenhage; E. H. Kol, bankier te Utrecht, en T. Ament, oud-directeur der producten en civiele magazijnen te Batavia, concessie verleend tot het aanleggen en exploite ren van een spoorweg van Samarang in de rigting van Goe- boek door de Soekawatische lauden naar Soerakarta en van daar naar Djokdjokarta. Door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie zijn o. a. benoemd tot tolk voor de Chinesche taal te Ba tavia de éleve transl. C. Schlegel; tot plaatselijk adj. te Soera- baya den lsten luit. H. Demmenie van het 6de bat. inf. eu tot lsten luit. bij de Bataviasche schutterij Mr. W. Storten beker Jr. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 67°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 57°. Donderdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 55°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 4 uur 55°. Te Sondorf, nabij Bergheim, overleed voor een paar dagen een jongeling van 19 jaren, aan de gevolgen van honds dolheid. Op 28 Maart jl. werd hij en een zijner bloedverwan ten gebeten door een hond, die, gelijk later bleekaan honds dolheid leed en beiden bezweken aan de gevolgen daarvan. De grijze Koning der Belgen zalnaar men wilnaar Engeland vertrekken. Sommigen brengen die reis in verband met onderhandelingen over de Scheldetol. Het is niet waar schijnlijk, dat Koning Leopold, indien hij werkelijk bij zijn tegenwoordigen gezondheidstoestand tot zulk een reis be sluit, om een aangelegenheid gaat, welke ook door een ver tegenwoordiger kan behandeld worden. Waarschijnlijker is het vermoeden van hen, die de reis des Konings met een voor genomen abdicatie van Koningin Victoria in verband brengen. In de groote wereld te Parijs wordt bijna van niets anders gesproken dan van een groot schandaal. Een jonge en schoone vrouwgehuwd met den bankier E., is spoorloos verdwenen. Kwade tongen voegen er bij dat zij met een vriend is doorgegaan; het gerucht bevestigt zich intusschen niet dat zij zich vóór hare vlugt ook van belangrijke geldswaarden zou hebben meester gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2