V N°. 814. A". I Nlil Binnenlandsch Nieuws. LE DSCB DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- uiers Vijf Cents. Prijs der Advertentién1-6 regels f 0.75. Iedere regel meer L2£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 n. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u.; 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 li. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Za^urdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelij!*? van 91 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Men verneemtdat Z. M. tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd heeft den heer A. van Pers Oost-Indisch ambtenaar. In de veelbesproken zaak van den dezer dagen te Eind hoven plaats gehad hebbenden manslag is een beslissing ge nomen. De brigadier-rijksveldwachter is in 't gelijk gesteld. Hij was volkomen bevoegd, zegt de rechtbank het pistool, hem van rijkswege verstrektonder omstandigheden als die welke het feit vergezeld hebben, in handen te nemen. Hij zoudoor den oproerigen verslagene lostelatenden eerbied der politie verschuldigdaan een baldadigen hoop hebben prijs gegeven. Had de verslagene van Mierlozegt zij verder, na den brigadier tot twee malen toe te hebben uitgejouwd ziju naam opgegeven en zich niet gewelddadig verzet,'t pistool was niet getrokken en het ongeluk had geen plaats gehad, terwijl ongelukkenwaarvan hier de rede iswel het gevolg zijn van het wapenmaar niet van hem dien dat wapen is verstrekt, om daarvan, als 't noodig is, gebruik te maken. De brigadier-rijksveldwachter C. A. Dietz is diensvolgens te dier zake ontslagen van alle rechtsvervolging. Men meldt, dat dezer dagen door Bart Groenewoud, jager van baron van Lynden van Sandenburg, in de nabij heid van Doorn, een bijzonder groote en zeer schoone konings arend is geschoten. Bij de op 11. Dingsdag gehoudene aanbesteding te 's Hage van de bediening der postritten voor 's rijks brieven- posterijvoor den tijd van twee jaren (1863 en 1864), zijn de meest belangrijke postdiensten voor verminderde prijzen aangenomen door de firma van Gend en Loos. Verscheidene aannemersthans in dienst van de administratie der poste rijenzijn daardoor teleurgesteld, en zullen op andere wijze in hun onderhoud moeten voorzien. De administratie van Gend en Loos was voor hen een te groote concurrent, te meer daar deze, met het oog op de exploitatie der staatsspoorwegen en daaraan verbonden wijziging harer diligence-dienst, over veel materieel en personeel kan beschikken. Dr. Tirat komt thans op tegen de bewering, dat hij Zwolle plotseling had verlatennadat men hem om zijn di ploma had gevraagd. Hij klaagt over de onwellevendheid der heeren te Zwolle; den loden Februarij 1841 is de heer Tirat, meldt hij, tot doctor bevorderd, hij zal dit binnen een paar dagen aan de geneeskundige commissie te Zwolle bewijzen en looft f 10,000 aan de armen van Zwolle uitals het tegen deel kan worden bewezen. De hoogleeraar Opzoomer, eerst onlangs van een buiten- landsche reis t'huis gekomen, opende den lOden dezer des namiddags te 2 uur zijn lessen in het groot auditorium te Utrecht. Met ongeduld was deze opening door velen verbeid, want de Utrechtsche studenten zijn gewoon bij deze gelegen heid iets voortreffelijks te hooren. Geen wonder dus dat zij zich ook ditmaal in grooten getalezonder onderscheid van faculteit of studiejaar, in de ruime gehoorzaal vereenigd had den en vele ontwikkelde burgers van Utrecht met hen. Met zijn gewone welsprekendheid, kalm en toch met vuur, eenvou dig en toch wegslepend sprak de heer Opzoomer zijn hoor ders toe. Een bepaald onderwerp zijner rede gaf hij niet uit drukkelijk op, maar bij den duidelijkengeleidelijken gang zijner ideeën was dit ook onnoodig. Zijn doel was aantetoo- nen, dat de wijsbegeerte der ervaring zich niet schuldig maakt aan al de gruwelen, waarvan men haar beticht; dat het on waar is, als men beweert dat zij slecht3 sloopen wil zonder optebouwen. De spreker begon met de woorden aantehalen eens door de joden tegen Stephanus gerigt: «-deze mensch houdt niet op lasterlijke woorden te spreken tegen deze hei lige plaatse en de wetwant wij hebben hem hooren zeggen dat deze Jezus de Nazarener deze plaats zal verbrekenen dat hij de zeden veranderen zal, die ons Mozes overgeleverd heeft." Deze beschuldiging was telkens vernomen, zoo dik wijls er mannen gevonden werden die hun volk een schrede voorwaarts wilden brengen op de baan der outwikkeling. En men kan er zich niet over wonderenbij het volk heerscht altijd een groote voorliefde voor het oude, voor oude instel lingen, gebruiken en meeningen, inzonderheid daaraan de herinnering vastknoopt van een groc of dierbare personen. Deze trek in het volk/s op. zïpk ,z'e »/- Vr \r- V 'v. 4.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1