Büitenlandsch INiauws. Zuid-Willemsvaartis een aanstekelijke ziekte, de kwade droes genaamduitgebrokenwelke ziekte), volgens ingekomen klag- ten reeds verder dan in de nabijheid der Zuid-Willemsvaart onder de paarden zou zijn doorgedrongen. Het gemeentebestuur zalom het kwaad zooveel mogelijk tegen te gaanonverwijld de noodige maatregelen nemen welke tot wering of verdere verspreiding noodig zullen wor den geoordeeldterwijl het den ingezetenen tevens op de be palingen van art. 459 en volgende wetboek van strafrecht zal opmerkzaam maken. Zondag morgen is door den trein welke te half elf uur te Arnhem van Utrecht aankomt, op een overweg onder de gemeente Amerongen een vrouw overreden. Als een bijzonderheid wordt uit Samarang gemelddat aldaar een gymnastieschool is geopendwelke de eerste is op Java. Een der medebestuurders is Dr. J. A. van Disselthans aldaar gevestigd. Steeds had men behoefte gevoeld het bloeijende dorp Melissant op het eiland Goeree en Overflakkee tot een zelf standige kerkelijke gemeente met een eigen leeraar en eigen kerkgebouw te verheffen. Is de eerste wensch onlangs vervuld, dezer dagen werd door den heer L. van Esin tegenwoor digheid eener groote schare de eerste steen gelegd van een te stichten kerkgebouw aldaarwaarvoor de fondsen met mede werking van onderscheidene gemeenten zijn bijeengebragt. De predikanten Keijerkerk en van Dorsser hielden gepaste toe spraken, terwijl de plegtigheid met gezang en gebed gesloten werd. Beroepen bij de Herv. gemeente te Axel Ds. A. van der Flier te Bunschoten. De vorige week heeft Prof. Pluygers zijn lessen over het Latijn in het Holiandsck aangevangen, om het in die taal voorttezettenmeenende door taalvergelijking de studie der Latijnsche taal te bevorderen. Dit is het eerste voorbeeld, dat aan onze Hoogeschool van het gebruik der Hollandsche taal bij de lessen over het Latijn wordt gegeven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 55°. Dingsdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 58°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 60°. Het officieel dagblad van Turin deelt mede, dat den 25sten der vorige maand in de omstreken van Ancona een comité is ontdekt, 't welk sedert eemigen tijd ijverig in de weer was, om de troepen tot desertie aantezetten. De agenten van dat comité zijn thans in handen der justitie. Het officieel blad voegt er bij dat deze belangrijke ont dekking te danken is aan onderscheidene soldaten uit de Zuidelijke provinciën afkomstig, hetgeen het blad als een be wijs aanhaalt van den goeden geest van het leger, en dat de soldaat den naam van de stad, waar hij geboren is, ver geet, om zich slechts het gemeeue Vaderland, Italië, te herinneren. Uit Napels is berigt ontvangen, dat de afgevaardigden MordiniFabrizi en Calvino op vrije voeten zijn. In de laatste audiëntiedie de heer de Lavalette bij den Paus had, zou Pius IX zich hebben uitgelaten, dat hij te gelijk met den laatsten Franschen soldaat Rome zou ver laten. Brieven uit Napels gewagen van de toenemende stout heid der roovers tot voor de poorten zelfs dier stad. Een bende, onder bevel van het beruchte opperhoofd Crocco, roofde aan die zijde, terwijl een andere bende Calabrie afliep. Men vleide zich intusschen dat door de thans ontworpen en onlangs vermelde maatregelenspoedig aan dien staat van zaken een einde zou komen. Volgens een correspondentie uit Spezzia van den 6den zou Garibaldi verklaard hebbendat hij geen kwijtschelding kon aannemen, welke alleen op schuldigen kon worden toe gepast, en dat hij zich het recht voorbehield, tegenover Eu ropa tegen die daad te protesteren. Garibaldi zou zich binnen weinige dagen naar Spezzia laten vervoeren alwaar zich zijn zoon bevond. Steeds kwam te Varignano geld aan 't welk naar men zeidede opbrengst was van collecten, in Enge land en Frankrijk, ten behoeve der overwonnenen van As- promonte gehouden. De geheime genootschappen hebben in Palermo een stel sel van sluipmoord georganiseerd dat alleen op den eersten dezer dertien slagtoffers kostte. De moordenaars naderden hun prooi met den schijn alsof zij om een aalmoes wilden vragen. Zij waren allen op dezelfde wijze gekleed en droegen een zwarten baret. Brieven uit Rome meldendat Mgr. de Merode zijn ontslag heeft bekomenmaar de reden daarvan wordt er niet bijgevoegd. Op den Kleinen Kolniteen der fraaiste punten van Rijn-Beijerentusschen Arzheim en Ubesheim, zal een 30 a 40 voet hoog beeld, de Germania voorstellende, worden op- gerigt. Het model is reeds door den beeldhouwer Hordberger ontworpen. Volgens een bijzonder schrijven uit Athene, hebben de hoofdofficieren Griuss en Katsikoïanisde voornaamste hoof den van den opstand te Nauplia, die zich in Turkije bevin den, de door Koning Otto verleende amnestie geweigerd. Te Cosnine in Belgie heeft een schrikkelijk ongeluk plaats gehad met de nieuw Amerikaansche olie, petroleum genaamd, die meer en meer in gebruik komt. Door het sprin gen van een lamp, die men, terwijl hij nog warm was, op nieuw met olie vulde, is een persoon gedood en een ander zwaar gewond. Toen de gemeente-accijnsen in Belgie vóór een tweetal jaren werden opgeheven, besloten eenige handelaren en in- dustrieelen te Luik aan den minister van financien Frère- Orban, den bewerker dezer grootsche hervorming, een open lijk bewijs hunner erkentelijkheid aantebieden. Daartoe hebben zij een prachtige allegorische groep van zilver doen vervaar digenvoorstellende den landbouw en de nijverheid met toe passelijke attributen en inscriptiën. Dit geheel wordt als een waar kunststuk zoo van opvatting als uitvoering geroemd; het is ontworpen door den heer Drion, hoogleeraar in de beeldhouwkunst aan de Akademie van schoone kunsten te Luik, en prachtig uitgevoerd door zijn ambtgenoot, den heer Ch. Homoré. Men beweert dat de heer von Metternich, die thans op zijn goederen bij den Johannisberg vertoeft, in ongenade zou zijn vervallen en te Parijs zal worden vervangen door den heer von Blome, thans minister van Oostenrijk te Hamburg, schoonzoon van graaf von Buol, en wiens bekwaamheid hoog geroemd wordt. De bepaalde wil van Keizer Napoleon III, althans voor het oogenblik, is om ten aanzien van Rome geenerlei initiatief te nemen. De status quo blijft gehandhaafd, en minister Ra- tazzi zal zich zoo goed hij kan moeten redden uit zijn ver wikkelingen met het Parlement. In Frankrijk laten zich thans vele stemmen hooren om het onderrigt in de klassieke taal- en letterkunde aldaar te verbeteren. Het schijnt met de inrigtingen voor onderwijs in die vakken aldaar dan ook slecht gesteld te zijn. Bij het laatst afgenomen examen te Parijs voor het Baccalaureaat hadden zich 455 jongelieden aangemeld. Onder deze allen kreeg één slechts de nota zeer goed, 2 goed, 13 tamelijk, 179 vol doende en 260 werden afgewezen. Zaturdag is aan de beurs te Parijs verspreid een brief aan den Keizer legen het Credit Mobilier, zijnde een protest tegen de rijzing der fondsen in de jongste dagen en tegen de kunstgrepen jdie daartoe aanleiding gegeven hebben. De Fransche kosten in den Mexicaanschen oorlog, die natuurlijk door Mexico zullen betaald moeten wordenzijn, naar het schijnt, reeds op tien millioen geschat. Doch er bestaat een eisch van vijf of zes millioen van Britsche on derdanen welke vordering preferent isdoch waarvan Juarez slechts een gedeelte erkend heeft. Daarna komen de 600,000 uit de Britsche ambassade geroofd, en alsdan een menigte van Fransche Spaansche en Amerikaansche particuliere eischen, zoodat de fondsenhouders tamelijk geduldig zullen moeten zijn aangenomen dat de Franschen overwinnaars zijn. De politieke toestand in Mexico nadert zijn ontknoo-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2