N". 812. Woensdag 15 October Ar.j-1862. Binnenlandsch Nieuws. A J? -■■ 'v LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 5 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m. en 9 u. 19 m.; naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m. en 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 m., 's namiddags te 3 tl. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraai. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. —van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2de kl. G. M. Ruysch Lehman de Lehnsfeld op verzoek eervol uit de zeedienst ont slagen en voorts bepaalddat vrijdom van accijns zal wor den verleend voor het ruw zout, benoodigd tot het sterken van katoenen scheergarens Z. M. heeft de heer Begram van Jaarsveld, president der arrond.-rechtbank van Gorinchem, benoemd tot komman- deur der orde van de Eikenkroon. Bij gelegenheid zijner 50-jarige betrekking bij de rech terlijke magt heeft de heer Begram aan de armen te Gorin chem geschonken f 1300, als: f 1000 aan de Hervormden, f 200 aan deR. Catholieken en aan de Christelijk^Afgeschei- den Gereformeerden en Lutherschen ieder f 50. Aan de Tweede Kamer is rondgedeeld de voorloopige verslagen der hoofdstukken Marine en Oorlog. Vele leden maakten bedenking dat bij het hoofddepartement Marine zekere veranderlijkheid van inzigten scheen te heerschen, die huive rig maken moest om zich met zijn voorstellen te vereenigen. Anderen meenden dat de veranderde zienswijze van Ministers zich zeer goed verklaren en zelfs verdedigen liet. Zeer velen bleven gestemd tegen de pantsering onzer schepen op eenig- zins groote schaal. Het bedragcijfer van Oorlog had velen teleurgesteld. Bij het tegenwoordig hoofd van het departement van Oorlog scheen geen bepaalde strekking te bestaan om het hooge cijfer uit gaven van zijn departement binnen engere grenzen te beper ken. Men had dit te minder verwacht, omdat de aanvrage toch afkomstig is van het kabinet, waarin mannen zitting hebben die vroeger, als leden der Kamer, steeds beweerd heb ben dat de uitgaven voor dit departement onze financieele krachten te boven gingen. Verscheidene anderen wenschten het eindcijfer wel te verminderen, maar misbillijkten niet de hou ding van den Minister van Oorlog. Men drong aan op leger-formatie bij de wet, betere inrigting der schutterijen, een wet op de inkwartieringenmilitaire transporten en le- verantien. Reeds Donderdag aanstaande zal in den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage een voorstelling plaats heb ben van de Comédie Franqaise, te geven door de artisten van den bijzonderen Schouwburg van Z. M. den Koning. Er zullen worden opgevoerd: Feu Lionel ou qui vivra verra, comédie en trois actes en la Balanqoire, comédie en un acte. De hoogleeraar Mr. J. T. Buys aanvaardde Maandag zijn betrekking bij de rechtsgeleerde faculteit van het Athe naeum te Amsterdam met een redevoeringover den consti- tutionelen regeringsvormzijn voordeelen en gebreken en den grondslag waarop zij moet gevestigd zijn. De spreker vestigde in den aanvang zijner rede de aandacht op het feit, dat, of schoon de algemeene strekking van het vertegenwoordigend regeringstelsel vrij algemeen als goed en deugdelijk erkend wordt, het oordeel over vele van zijn beginselen uitgesproken toch verre van gunstig is. Naar aanleiding van die verschijn selen onderzocht hij de eigenaardigheden van genoemd stelsel, zoowel om de gronden optesporenwaarop het ongunstig oor deel van velen berust, als om de beginselen bloot te leggen overeenkomstig welke de leeraar van het Staatsrecht tot de ontwikkeling van dit stelsel behoort bijtedragen. Op requisitoir van den controleur der directe belastin gen te Bergen-op-Zoom zijn 11. Zaturdag op last en in bij zijn van den kantonrechter, vergezeld van twee marechaussées door een smid alle deuren opengebroken die den toegang ver hinderden voor de rijksschatters tot het tellen der haardsteden deuren en vensters in het huis van een ingezeten onder de gemeente Woensdrecht, die na herhaalde aanmaningen dien toegang bleef weigeren. Gedurende het nu afgeloopen academiejaar zijn aan de Groningsche Hoogeschool bij den rector-magnificus ingeschre ven 53 studenten, terwijl in dat jaar gerecenseerd zijn 190, uitmakende een totaal van 243 studenten. Van deze studeren 35 in de Godgeleerdheid, 58 in de rechtsgeleerdheid, 32 in de geneeskunde, wis- en natuurkunde uitsluitend 9, toeko mende geneeskundigen 41wijsbegeerte en letteren uitsluitend 5toekomende Godgeleerden 35toekomende rechtsgeleer den 33. Onder de' paarden, die gebezigd worden tot het toogen der schepen in de langs de gemeente Helmond stroomende

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1