Buitenlandsch Nieuws. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Aarlanderveen Ds. H'. ;J. P. van der Linden te Heeg; te Nieuwveen en Kalslagen de cand. E. Snellente Winkel Ds. A. C. H. Calkoen te Zuidzijpe; te Wolfaartsdijk Ds. H. van Strien te Bennekomte Axel Ds. A. van der Flier te Bunschoten te Sebaldeburen de cand. H. J. Bergsma. Beroepen bij de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar Ds. J. Julius te Monnikendam; bedankt voor 't beroep naar Giethoorn door Ds. J. Hoekstra te Huizinga. Beroepen bij de Chr. Afgesch. gemeente te Hasselt de candidaat H. Koers. Bedankt voor de beroepen naar Hattem en Vlaardingen door Ds. P. Wagemaker te Haarlem; naar Arum door Ds. J. van Andel te Zutphen. Aangenomen het beroep naar Almkerk door Ds. Bavinck te Bunschoten. Wij vestigen gaarne de aandacht op de advertentie van Commissarissen voor de Volksvoorlezingen van het Departe ment tot Nut van 't Algemeen. - Naar wij vernemen zullen dezen winter de te houden bijeenkomsten telkens precies te acht uur 's avonds aanvangenen zal den bezoekers gelegen heid worden gegeven om den tijd voor de lezing, welke eerst te 9 uur zal aanvangen, op een aangename en onderhoudende wijze doortebrengen. Wij hopen, dat deze gelegenheid door de arbeidende klasse dezen winter zal worden op prijs gesteld, en die vergaderingen bezocht zullen worden. De toegang is met weinig kosten te verkrijgenen met geringe opoffering kan men zijn onderhoorigen daartoe in de gelegenheid stellen. Moge ieder, die deze voorlezingen bijwoont, ze niet alleen aangenaam en onderhoudend vindenmaar er ook voordeel uit trekken voor de praktijk, dan eerst zullen ze strekken, waartoe ze bestemd zijn, tot Nut van 't Algemeen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 50u. Zaturdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 52°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 59°. Woensdag heeft het Huis der Afgevaardigden te Berlijn een begin gemaakt met de behandeling van het wets-ontwerp betreffende de buitengewone behoeften der marine-administratie voor 1862. De commissie adviseerde tot verwerping der rege- ringsvoordragt en aanneming van een resolutie, strekkende om de regering te verzoeken den Landdag in de aanstaande zitting een volledig plan tot spoedige ontwikkeling der marine met aanwijzing der tot uitvoering van dat plan noodige, de financieele krachten des lands niet te boven gaande middelen, ter beoordeeling overeenkomstig de constitutie voorteleggen. De commissie meent, dat het te gevaarlijk zou zijn, de ver langde uitgaven goedtekeurenzonder dat de middelen tot dekking zijn aangewezende regering zou dan later ongetwij feld daaruit voor het huis de verpligting afleiden tot inwilli ging van belasting-verhooging om die uitgaven te dekken. Zoolang het constitutie-geschil niet ten einde, de legerorgani- satie niet bij de wet geregeld iskan en mag het Huis geen voordragten als de onderhavige aannemen. De Afgevaardigden moeten de belangen wegen en de kleinere voor de grootere laten onderdoen. Het grootste echter is, het instandhouden der grondwet. Uit Eome schrijft men: dezer dagen wilde een priester in een huurrijtuig stappendoch vroeg vooraf wat de koetsier moest hebben om hem naar een bepaalde plaats te rijden. De koetsier zeide het, doch de priester vond het te veel en dong af. De koetsier evenwel trok zijn gelaat in een heel deftige plooi, sprak op een toon vol waardigheid: //non possumus," en reed weg. Uit Eome wordt gemeld: dat op tien minuten afstands van Maglianohet naast bij Eome gelegen stationaan den spoorweg naar Civita Vecchia, een scheur van omstreeks 30 Ned. ellen lengte in den grond ontstaan iswaaruit zwavel damp opstijgt. De commissie benoemd om den aard van dit natuurverschijnsel te onderzoeken, heeft medegedeeld, dat een looden staaf op tien ellen diepte smelt. Giuseppe Mazzini heeft aan de Italianen een manifest uitgevaardigd, waarbij hij alle betrekkingen der republikeinen met het huis Savoye voor afgebroken verklaart. De Ooslenrijkscbe regering heeft zich gedeeltelijk ver- eenigd met de voorstellen der commissie, aan welke was opgedragen het onderzoek naar de noodzakelijkheid van een vermindering van het leger. Dien ten gevolge is bepaald dat de kaders behouden blijven daarentegen zal het aantal man schappen en paarden worden verminderdterwijl de technische wapenen en bespanningen op voet van vrede zullen worden ge bracht. Daaruit en uit de omstandigheiddat thans bij voort during uitgeweken Italianen naar hun vaderland terugkeeren mag men afleiden dat vooreerst niet aan een oorlog tusschen Italië en Oostenrijk wordt gedacht. Terwijl nog niet zeer lang geleden de Pruissische bla den met de meeste minachting spraken van de weinige ont wikkeling van het constitutionalisme in Oostenrijk, ziet men thans omgekeerd de Oostenrijksche bladenzeker met niet minder minachting, over den inconstitutionneelen gang van zaken in Pruissen spreken. De staat, welke vroeger steeds ge citeerd werd als aan het hoofd te staan van den Duitschen vooruitgang, wordt thans door de organen van een land, waarin het absolutisme zulke diepe wortels had gevat, voor gesteld als op den rand te staan van een coup d'état, die aan den constitutionneelen regeringsvorm misschien een einde zal maken. Het is zelfs zoover gekomen, dat men in de eer lijkheid des konings, al is hij niet de liberale man, alleen nog een hinderpaal ziet voor de uitvoering van een coup d'état. De optreding van iemand als de heer von Bismarck aan het hoofd van het Pruissisch kabinet, het kan niet ont kend worden, heeft den genadeslag gegeven aan elk gunstig denkbeelddat men nog van het kabinet kon hebben. Hij is allezins de man voor doortastende handelingenwel te ver staan in reactionnairen zin, en indien hij niet doortastend te werk gaatdan zal voorzeker de schuld daarvan niet aan hem liggen. Twee en dertig officieren van het corps van generaal Mella, die hun demissie genomen hadden, dewijl zij tegen Garibaldi niet wilden vechten, zijn door den krijgsraad te Napels tot degradatie veroordeeld. Vijf soldaten der Italiaan- sche armee, die zich bij de troep van Garibaldi gevoegd had den, zijn tot den kogel veroordeeld. Men meldt uit Stockholm het volgende: Voor een paar dagen hadden wij een vreemden gast binnen onze muren namelijk den Prins van Wasa, generaal in Oostenrijksche dienst. Niettegenstaande de Prins van Wasa als zoon van den verdreven Koning tegen de troonsbeklimming van Koning Oscar en Karei XV heeft geprotesteerd heeft de regering het verzoek van den Prins, om zijn vaderland te bezoeken, on verwijld toegestaan. Kort na zijn aankomst te Helsingbourg bezocht de Prins de fraaije omstreken der stad en de prachtige ru.ïne Karnatialwaar hij een anderen bezoeker aantrof, na melijk den kleinzoon van den mandie in der tijd het meest heeft bijgedragen om 's Prinsen vader van den troon te stooten. De gemeenteraad van Antwerpen zal de kamers bij adres verzoeken, dat, even als in Frankrijk, het dragen van wape nen door militairen buiten diensttijd worde verboden. De ongelukkendie vooral door dronken militairen voortdurend plaats hebbenmotiveren die vraag ten volle. Keizer Napoleon is van Biarritz te St. Cloud terugge keerd. Men ziet thans met gespannen verwachting de zoo lang uitgestelde beslissing in de Eomeinsche kwestie te gemoet. Spanje heeft weder een vlek op de negentiende eeuw en op Europa geworpen, door de veroordeeling van eenige bur gers tot tuchthuisstraf gedurende verscheiden jaren om geen andere reden dan omdat zij de Hervormde godsdienstleer had den omhelsd. De Engelsche Minister van Binnenlandsche zaken heeft aan den lord-provoost van Glasgow te kennen gegeven, dat de Koningin heeft toegestemd in de verdaging der terecht zitting van Jessie M'Intosh of M'Lachlan, beschuldigd van den moord op Jessie Mac Pierson. Deze verdaging heeft ten doel den Minister van Binnenlandsche Zaken in staat te stel len tot een onderzoek omtrent de feiten, sedert de veroordee ling te zijner kennis gekomen. Lady Montefiore, de echtgenoot van den bekenden Israëlitischen philanthroopdie haar echtgenoot op zijn vele

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2