N\ 810. Maandag 13 October. Binnenlandsch Nieuws. ETHISCH 1&&BLAI. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct3. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 "u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m: en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks uitgezonderd de Zondag 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 li. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triëst, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnseo, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Aadaster van 94 uur. Z. M. heeft aan Mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wassenaer, HD. opperstalmeester, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van groot- officier der orde van het Legioen van Eer, hem door den Keizer der Franschen geschonken. Voorts heeft Z. M. aan S. T. H. van der Heydenop verzoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechtbank te Breda. Men wil weten dat bij de Tweede Kamer, in overleg met de Regeringhet voornemen bestaat om het wetsontwerp tot doorgraving van Holland op zijn smalst en tot verbete ring van den waterweg van Rotterdam naar zee, dat door de Regering onlangs op nieuw met uitvoerige Memorie van Be antwoording is ingediendnog voor de staatsbegrooting in discussie te brengen. Het nader verslag van het hernieuwd onderzoek der afdeelingen wordt eerlang te gemoet gezien, dat, zoo het aanleiding geeft tot eenigzins uitvoerige nadere opmerkingenspoedig door de regering kan worden beant woord, als wanneer dit gewigtig onderwerp geheel voor be raadslaging en afdoening rijp is. In het verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk III der Staatsbegrooting (Buitenlandsche Zaken) worden inlichtin gen gevraagd over den stand der Maas-kwestie, den afkoop der Scheldetollende afschaffing der Rijntollen, het handels- tractaat met Frankrijk en de verhouding van Limburg tot den Duitschen bond. Op nieuw werd van gedachten gewisseld over het wezen en de inrichting der Nederlandsche diplomatie, dezen wilden voornamelijk handelsconsulaten genen betoogden de noodzakelijkheid van diplomatieke missiën. Ook omtrent de onderhandelingen, met het Japansche gezantschap gevoerd werden nadere inlichtingen verlangd. Aan den gemeenteraad van Meppel zijn voorstellen ge daan tot uitbreiding van het Gymnasium aldaar. Wordt voor gesteld, een conrector te benoemen op een jaarwedde van f 700 twee leeraren in de moderne talen ieder op f 500; een derde in die talen, tevens belast met het onderwijs in de wiskunde, op f 400. Het minerval te verhoogen en te brengen op f 60, f 40 en f 30 'sjaars per leerling, te ver- deelen onder de docenteneen bijbouwing van een locaal achter de woning van den rector, voor 't onderwijs in de moderne talen in afwachting van 't daarstellen van doelma tige gebouwen. Donderdag morgen had in de groote gehoorzaal van het academie-gebouw te Groningen de plegtige overdragt van het rectoraat der Hoogeschool plaats. De aftredende rector, Prof. H. C. van Hall, vermeldde eerst in de latijnsche taal de lotgevallen der Hoogeschool in het afgeloopen jaar en sprak daarna in de Nederlandsche taal een redevoering uit over: //het voor den mensch verheffende van de beoefening der na tuurkundige wetenschappen." De heer Mr. J. T. Buys, benoemd tot hoogleeraar in de staatswetenschappen bij het Athenaeum Ulustre te Am sterdam, zal op Maandag den 13den October aanstaande zijn ambt door het uitspreken eener redevoering openlijk aanvaarden. De najaars-commissie ter examinatie van onderwijzers en onderwijzeressen in Zuid-Hollandbestaande uit de school opzieners Witte van Citters, de Sain, Heringa en Boersheeft Donderdag haar taak begonnen. Dien dag zijn de twee opge- komenen voor den hoofd-onderwijzers-rang afgewezen en den volgenden dag van de 23 hulp-onderwijzeressen-candidaten tien. De vrijwillige afstand der gronden voor den afstand van Utrecht op Kuilenburg, waarvan onlangs de onteigeningswet is afgekondigdvordert goedruim de helft moet reeds afge staan zijn ook voor het verdere verwacht mendat de eige naren thans hun wezenlijk belang zullen begrijpen. De Utrechtsche Gemeenteraad heeft besloten de stede lijke zangschool niet in stand te houden. Men zegtdat een permanente commissie van toezigt over de landsgebouwen zal worden ingesteld, bestaande uit vijf leden, waarbij het presidium zal gevoerd worden door den tegenwoordigen landsbouwmeesterden heer W. N. Rose. Het veulen met slechts drie pooten, dat voor eenige maanden in Zuid-Beveland geboren en op verschillende plaat sen ter bezigtiging is gesteld, bevindt zich thans te Londen. Den eigenaar is aldaar f 6000 voor het dier geboden.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1