Buitenlandsch Nieuws. den bondsraad en ons gouvernement aangegaantoetetreden. Het kanton St. Gallen heeft zich aan het hoofd der beweging geplaatst en verzet zich hoofdzakelijk tegen de bepaling, vol gens welke de Zwitsersche onderdanenniettegenstaande die overeenkomst, deel onzer schutterijen moeten uitmaken. De bondsraad blijft echter bij zijn besluiteensdeels omdat de overeenkomst met Nederland reeds is aangegaanen ander deels omdat de schutterij in Nederland veeleer geroepen is een dienst van plaatselijke politie, dan krijgsdienst te presteren. De brigadier der rijksveldwacht, C. Dietz, stond Dings- dag te 's Hertogenbosch ten correctionele te recht, als aan geklaagd van onwilligen manslag. Toen zekere van Mierlo te Eindhoven onlangs zich onbetamelijk gedroeg, ten gevolge waarvan een worsteling ontstond, was de pistool van den brigadier losgebrand en had eerstgenoemden gedood. Uit het onderzoek is gebleken dat, wanneer de haan van de pistool der rijksveldwacht in rust staat, het bij de minste beweging vuur geeft. Het O. M. nam de gelegenheid te baat om de goede hoedanigheden naauwgezette pligtsbetrachting en de steeds kalme, bedaarde houding van den beklaagde te bespre ken en laakte daarentegen de handelingen van de in deze betrokken Eindbovensche ingezetenen. ZEAchtb. hoopte dat de rechtbank genoegzame termen zou vindenom den be klaagde van het hem ten laste gelegde vrijtespreken. Donderdag II. stond voor de arrondissements-rechtbank te Almelozitting houdende in strafzakente recht de per soon van G. d. K. uit Wierdenbeschuldigd van moedwillige mishandeling van den gemeente-veldwachter aldaar. De be klaagde, een warm voorstander van Garibaldi, en daarbij een weinig opgewonden door den sterken drank, kon als oud militair niet dulden, dat de groote bevrijder van Italië belas terd werd, waaruit een ernstige twist ontstond, welke ten gevolge had dat de veldwachter geslagen werd. Het Openbaar Ministerie eischte één maand gevangenisstraf en veroordeeling in de kosten. De beklaagde werd door den heer Mr. B. Mul der, advocaat aldaar, met warmte verdedigd. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag worden opgevoerd La Juive, groote opera in 5 bedrijven, muziek van Halévy. Bij de aanbesteding van de levering van levensbehoeften voor de militaire hospitalen in onderscheiden steden des rijks is, onder nadere approbatie, de aanneming van het bier ge gund aan M. Japikse alhier, voor 6^ ets. de Nederland- sche kan. Tot nog toe ziet men geen enkel bewijs, dat de aan nemer van het leggen der spoorwegbaan van Arnhem tot Zut- pben met het werk een aanvang wil maken. Wel is men on der de gemeente Brummen reeds bezig, maar het schijnt'dat men hier en daar op moeijelijkheden stuitalthans men ver neemt, dat o. a. een paar grondeigenaren onder Dieren, die eigendommen ten behoeve van den aanleg des spoorwegs ver kocht hebben niet willen toelaten dat een spade in den grond worde gestoken voor en aleer zij den koopprijs voogden door hen afgestanen grond ontvangen hebben. Ook moet de ont eigening onder het landgoed Middagten niet vlot gaan. In meer dan een geval zal welligt de rechter uitspraak doen. In ieder opzigt gaat het dus met de lijn tusschen Arnhen en Zutphen verre van voorspoedig en wordt het traagst gewerkt juist daar, waar uit den aard der zaak de meeste spoed diende te worden gemaakt. De vertraging in de betaling der ver kochte perceelen inzonderheid wekt bij verscheidenen een geest van wrevel op, die ten nadeele van het werk moet uitloopen. Men meldt uit Hoorn, dat de visch als van de kust verdwenen is. Er wordt geen zeevisch hoegenaamd gevangen tot groot nadeel van de arme visscherliedenook door de eilanders wordt niets aangebragt, en van hetgeen de binnen wateren in den omtrek van Hoorn opleveren, wordt niets daar aangevoerd. Woensdag morgen verspreidde zich op nieuw de treur mare door de gemeente Nieuwediepdat het oude drooge doknadat het fregat Alexander er was uitgelatenop ver schillende plaatsen lekken ten gevolge van wellen bad ver toond zoodat men genoodzaakt was bet dadelijk vol te laten loopen. Wanneer dit gerucht zich bevestigt, dan is er een voldingend bewijs, dat een dergelijk werk daar niet kan be staan en is het wenschelijk dat men hoe eer zoo liever drij vende dokken bouwe. Dingsdag verspreidde zich te Gorinchem de maredat er aan den nieuwen of vijfden uitgang dier stad den vorigen avond, omstreeks elf uur, een vreesselijke vechtpartij had plaats gehaden weldra bevestigde het zich dat zekere schoenmaker uit Heukelom door drie van de te Gorinchem in garnizoen liggende kanonniers vreeselijk aan het hoofd was gewond. De verwondedie een zeer twistziek mensch isen reeds vroeger een jaar in het huis van arrest heeft doorgebragt bevindt zich thans in het gasthuis en zal zeer waarschijnlijk aan zijn wonde sterven. Een der drie kanonniers heeft bekend hem deze wond toegebragt te hebbenen is in hechtenis ge nomen. Dronkenschap schijnt weder oorzaak van dit ongeluk te zijn geweest. De oudste der tegenwoordig dienstdoende Hervormde predikanten in de provincie Friesland is Ds. T. C. Laurmau te Oosterlittensdie sedert 1809 predikant is. Daarop volgt Ds. W. Middelveld te Lemmer, die sedert het jaar 1S10 in die functie is. Beroepen bij de Herv, gemeente te Losdorp Ds. W. van den Bijtel te Nunspeet. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelenten behoeve dezer gemeente geheven gedurende de maanden September 1861 en 1862alsmede van die opbrengst over de negen eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand September. Zuivere opbrengst over de eerste 9 maanden. 1861. 1862. 1861. 1862. Geslagt (opc. inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl.Gedist.(id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) Steenkolen (id.). Brandhout (id.). 1624,28= 4573,92 272,73 v 7527,61= - 1597,57= 1640,06= n 598,82= 317,00 1592,27 6674,15 169,20= 4686,02= 1497,30 1611,11 499,40 - 308,95 16064,60 53704,52 2195,24 v 52905,03 12923,77= v 9072,24= 5345,80 2989,40 15957,58 52571,22= 1960,19 49649,18= v 12521,17= 7873,00 - 3670,77» 2532,90 ƒ18152,015 ƒ17038,41 ƒ155200,61 ƒ146736,03 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 50". Vrijdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 53°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 60°. Uit Ngui (Rusland) wordt gemeld, dat ter gelegenheid van de aldaar gehouden jaarmarkt, een der voornaamste van het geheele rijk, de aanvoer van verschillende artikelen, zoo wel als de daarin gedreven handel, dermate levendig bleek, als in jaren niet het geval was. Daar 't meerder of minder vertier van deze markt immer de maatstaf werd geacht van de meerdere of mirtdere welvaart der lijfeigenen, trekt men hieruit het gevolgdat de van regeringswege genomen maat regelen van emancipatie zeer gunstig werken. Naar men verneemt, keeren thans bij voortduring ver scheidene uitgewekene Venetianen in hun vaderland terug. De overtuiging, dat thans vooreerst aan geen oorlog tusschen het koningrijk Italië en Oostenrijk gedacht wordt, een oorlog waarop zij hunne hoop gevestigd haddenis de oorzaak hier van. Naar men tevens verneemt, worden zij door de Oosten- rijksche regering welwillend behandeld. Zelfs moeten eenige teruggekeerde deserteurs buiten vervolging zijn gesteld. Uit Wurzburg wordt het volgende gemeld: Tot niet geringe verbazing van de bevolking dezer stad vernam men dezer dagendat de echtgenoot van een rijks-ambtenaar, moe der van zeven kinderenvan welke het jongste nog een zui geling is, zich in het geheim heeft verwijderd met den gou verneur van haar oudsten zoon. Het Japansch gezantschap heeft Zondag avond het Grand-Hötel du Louvre verlatenom zich van Parijs naar ïtochefort te begeven. Maandag morgen in die haven aange komen heeft het zich ingescheept aan boord van de Requin die het naar Portugal zal overvoeren. Na een verblijf van

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2