Buitenlamisch Nieuws. 'ing Is zoo onjuist, dat zij geen tegenspraak behoeft; maar zij getuigt tevens van een zoo partijdig beginsel, dat bij de be oordeeling van het N. Dagbl. zal voorzitten, dat die beoor deeling bij voorbaat reeds een groot deel harer waarde ver liest. Niemand toch zal bewerendat zoowel inlanders als Europeanen in Indie, voor de bescherming van personen en goederen, die zij genieten, niet evenzeer als de Nederlanders in Europa tot instandhouding van den gemeenschappelijken staat moeten medewerken. Dit, slechts een oogenblik zelfs, vooroptezettenmoet aan een oneerlijkheid in de discussien doen denken, die tegenover reactionnairen zoowel als tegen over radicalen met den vinger behoort te worden aangewezen t>pdat ieder onergdenkende zich wachte. De nieuw gebouwde draaibrug over het Heldersch ka naal bij de Nieuwstad is den 29sten September jl. voor het publiek opengesteld. Het wekt ieders bewondering de weinige krachtdie aangewend behoeft te wordenom dit vrij colos- sale en geheel van ijzer vervaardigde ligchaam in beweging te brengen. De nette, eenvoudige en soliede bewerking draagt mede de algemeene goedkeuring van deskundigen weg en strekt den 's Gravenhaagschen gemeente-bouwmeester en den aannemer tot eer. De ijzeren brug is vervaardigd in de fa briek #De Prins van Oranje," van de heeren J. C. P. Hotz en J. J. van Coevorden firma de Wed. A. Sterkman en Zn. te 's Hage. De Amst. Courant berigt, dat de klagtendie in den laatsten tijd over de Friesche boter zijn aangeheven welligt daarom gegrond zijnomdat door de heerschende tongblaar de uijers bij het melken bloeden en de melk dus besmet wordt, terwijl de beesten, om de pijn, ook niet uitgemolken wordenwaardoor de melk mede veel van haar hoedanigheid verliest. Het gewas van onze inlandsche tabak van 1862 is een maand later dan gewoonlijk van het veld gekomen. De koude en het aanhoudend natte weder van het begin van Junij tot nagenoeg de helft van Augustus belette den groei der plant. De late tabak heeft zich tengevolge van het warme weder in het laatst van Augustus eenigzins hersteld doch men vindt weinig uitgewassen bladen. De kwantiteit is klein en de kwa liteit middelmatig. Maandag nacht heeft zich in de gevangenis te Dord recht zekere de L. door ophanging van het leven beroofd. Hij was in de vorige week gearresteerd, verdacht van zich schuldig gemaakt te hebben aan diefstal van koperwerk (waar onder kranen) in de beetwortelsuikerfabriek aldaar. Deze dief stal moet echter al geruimen tijd geleden geschied zijnzon der dat men den dader had kunnen uitvinden. Thans echter moet bij een huisselijke twist zijn vrouw hem het woord kra- nendief hebben toegevoegdhetgeen tot zijn gevangenneming aanleiding schijnt gegeven te hebben. In de vorige week viel het volgend zeldzaam geval voor met het zoontje van een notabel ingezeten van een dorp in Zuid-Holland. Omstreeks drie weken geleden viel dit kind van een schutting, vlak bij een boom, neder en klaagde wel dat hij zich bezeerd had aan zijn hoofdje, doch er was weinig meer aan te bespeuren. Eenigen tijd was bet knaapje doof en klaagde over hoofdpijn, doch Vrijdag kwam uit zijn neus een afgebroken takje, ter lengte van een palm en ter dikte van een pijpensteel, te voorschijn dat daarin gedrongen schijnt te wezen toen hij van het hek viel. Zeer vreemd is het dat het kind thans nergens letsel van heeft. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Oude en Nieuwe Wetering Ds. J. C. K. Nonhebei, thans te Op- en Neder-Andel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 54°, te 10 uur 50°. Donderdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 56°, te 12 uur 60°, 's namiddags te 4 uur 59°. De jongste berigten over den gezondheidstoestand van Garibaldi luiden zeer verontrustend. Het oordeel der genees- heerendie bij hem ontboden werden, is verschillend; volgens sommigen is de kogel niet meer in de wonde en zal de ge nezing dus van zelve volgenvolgens anderen echter bevindt zich de kogel nog wel in de wonde en zou er vrees bestaan, wanneer de ettering ophoudtvoor inwendige verzweringen die een bederf van het bloed ten gevolge hebben en een la tere amputatie van den voet onmogelijk zouden maken. De geneesheeren Kipari, Prandiana Basil, Albanese, Porta (pro fessor te Bologna), Lonetto zijn van het eerste en de En- gelschman Partridge, Palasciano en Cipriani van het laatste gevoelen. Hunne meening heeft natuurlijk tot dusver geen ingang gevonden. De ontboden geneesheeren uitgezonderd de beide laatstendurven zich niet openlijk tegen de doctoren verklaren, aan wien de genezing van Garibaldi is toevertrouwd. Zij worden door politieke en andere redenen daarin verhin derd en men zal zich dus niet behoeven te verwonderen wanneer men plotseling verneemt, dat Garibaldi reddeloos verloren is. Men schrijft uit Turin van den 3dendat er den vori- gen nacht op den weg over den Mont-Cenis een ongeluk is gebeurd, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Een rij tuig toebehoorende aan de administratie van de Berlines- Postes, is bij een draai in den weg omgeslagen. De postillon is zoo zwaar gewonddat hij reeds aan de gevolgen is over leden. Verscheidene reizigers hebben ernstige kneuzingen be komen. Een dame is aan het hoofd gewond. Evenwel hebben alle passagiers de reis kunnen voortzetten en zijn te Turin met de noodige zorg behandeld. De priester Palomba, pastoor van de Katholieke ge meente van Torre del Greco, was, eenigen tijd geleden, we gens verscheidene politieke redenen door den uitlandigen kar dinaal aartsbisschop van Napels in de uitoefening der priester lijke bediening geschorst. Thans wordt in het officieel dagblad van Napels medegedeeld, dat die schorsing door het burgerlijk bestuur, op uitdrukkelijk bevel van den Minister van eere- dienst, te niet gedaan en buiten werking gesteld is. Men heeft berekend, dat het Pruissische volk voor het corps officieren jaarlijks 10 millioen 300,000 thlr. uitgeeft, en dat daarvan vier vijfde den adel te goed komt. Vooreerst omdat de meeste officieren tot dien stand behooren en ten andere dewijl onder de hoogste rangeu bij de armee bijkans geen burgerlijken gevonden worden. Een dagblad van Weenen zegt, dat al de patrijzen, die op de landgoederen van Vorst Metternich gedood worden, naar Parijs moeten worden opgezonden om voor de Keizer lijke keuken te dienen. Eenige jongelieden, waaronder een assessor, in een kleine stad van de Eijn-provincie, hadden onlangs een goed souper gebruikt en gingen toen tamelijk opgewonden naar huis. Het was diep in den nacht. Eensklaps zien zij een hel der verlicht venster. Nieuwsgierig klimt een hunner naar bo ven en opent het raam. In de kamer stond een dame, die zich ontkleedde en die luide om hulp begon te roepentoen zij zoo onverwachts geïnterrompeerd werd. Op dat geschreeuw komt een nachtwacht aanloopen en maakt proces-verbaal op tegen de jongeliedendie beneden op straat stondenhem die daarboven was, kon hij niet bereiken. Weldra worden de jongelieden wier namen opgeteekend warenvoor de recht bank geciteerd. Toevallig was het juist de assessor, die het ontkomen was, welke hen moest vonnissen. Hij hield zich goed. Hij verweet der nachtwacht gestreng, dat deze den hoofdschuldige had laten ontkomen las de anderen duchtig de les over hun nachtelijk rumoer en eindigde met hun de boete van één thaler opteleggen. Te Trorasöe (Noorwegen) werd onlangs op een gast maal een merkwaardigheid opgedischtnamelijk versch ossen- vleeschdat in den vorigen zomer in eenige op Spitsbergen begraven blikken bussen werd gevonden. Uit duidelijke tee kenen kon men met zekerheid opmakendat die bussen door lieden der expeditie van kapitein Parry, derhalve in 1826, natuurlijk hermetisch geslotendaar waren nedergelegd. Het vleesch was zoowel in smaak als in reuk volkomen versch. Te Montpellier is de bisschop door zijn onderhoorige geestelijkheid als het ware in den ban gedaan, omdat hij te liberaal is. Te Nimes is een hevig conflict gaande tusschen den prefect en den bisschop. In de hoofdkerk te Arras stond een groote schilderij

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2