N°. 804. Vrijdag 3 October. A". Lelden ontzet. leidscTmgblad. Prijs der Adverteatiën 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12|- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 ui. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2^ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 in., 'snaiuiddags te 3 u. 45 in. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 25 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10-4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van ZegelRegistratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- rners Vijf Cents. De herinnering aan die gebeurtenis gaf steeds stof tot over denkingen van verschillenden aard dewijl zulke geschiedkundige feiten uit onderscheidene oogpunten kunnen worden beschouwd. De grondtoon van al die beschouwingen zal wel steeds zijn gelijk zij die was van de gewaarwordingen onzer vaderen blijdschap over de wonderbaarlijke redding uit den hoogge- klommen nood. Die blijdschap openbaarde zich op het oogen- blik der uitredding in hooggestemden godsdienstigen geest en na dien tijd was de gedachtenisviering in harmonie met den geest des tijds, waarin zij plaats had. De Leidsche regering ging voor of gaf er den toon aan ook in overeenstemming met de staatkundige rigting die zij huldigde. Toen zij echter in 1823 tot afschaffing van de gedachtenisviering beslootwas het de burgerijdie met de studenten der Leidsche Hooge- school zamenspande, om de gedachtenis aan Leidens ontzet te bewaren en feestelijk te vieren op een veelbeteekenende wijze. De Leidsche Gemeenteraad heeft dit jaar een som beschik baar gesteld ter bestrijding der kosten van openbare verma kelijkheden en die er over beschikken mogen bestemden die voor den derden October, opdat de heuchelijke feestviering meer algemeen zij. Het geloof is niet aller, want de overtui ging is nog niet doorgedrongen, dat de gebeurtenis, waaraan we telken derden October gedenkenwas een parel aan de kroon der overwinning, behaald in den strijd voor vrijheid van geweten, waarbij allen belang hebben, die behoefte gevoelen om hunne godsdienstige beginselen te belijden en die belijde nis te openbaren in de uitoefening hunner eeredienst. Vrijheid van godsdienst is eerbiediging van gewetensvrijheid en gewe tensvrijheid wordt niet belemmerd dan tot schade van hen die er de schendende hand aan slaan. Vroeg of laat loont dat kwaad ook zijn meester. Waar gewetensdwang heerscht, - ook nog onder ons, want alleen de vorm kan verschillen, - zij zal wijken en overwonnen worden gelijk het licht zegeviert over de duisternis. En zoo staat het een ieder vrij de ernstige zijde van Lei den's ontzet te overpeinzen naar zijne inzigten en den derden October te vieren godsdienstig op zulk een wijze als meest overeenkomt met zijne begrippen, 't zij kerkgebouwen geslo ten blijven of hare deuren zich openen om de schare te ont vangen, die de redding van 3 October 1574 ook nog een veel beteekenend feitrijk in weldadige gevolgen ook voor ieder burger in onzen tijd, noemen. Alle ingezetenen van Leiden kunnen hunne blijdschap, als zij in die gebeurtenis daarvoor stof willen vinden, ook openbaren, gelijk onze landgenooten op dien dag gedenken aan het feestvierend Leiden. Er is aan leiding tot volksvermakelijkheden en als die behoorlijk inge- rigt en geleid worden door het openbaar gezag, is er hoop, dat zij niet worden uitspattingen en baldadigheden. Zoo im mers dacht er de dichter J. van Koijen over, toen hij 88 jaren geleden zich aldus liet hooren //'k Mael de gulle vreugdvervoering Die men in elks oogen zag, Toen de Leeraar met gebeden Naderde tot Leidens God. Toen hij ons de bitterheden Schetste van heur vorig lot En den Vorst van 't Hof der hoven Voor Zijn wondren onderstand Ernstig leerde danken, looven, Op een mannelijken trant Ja zijn hoorders, na 't voltrekken Van den dienst der Majesteit, Op deez' dag zelfs op moest wekken Tot gepaste vrolijkheid." Een commissie van eenige heeren raadsleden en studenten,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1