Betreffende het aangevraagd ontslag' door de leden van het collegie zetters te Vlissingen verneemt men nader het vol gende: Door de ambtenaren der rijksbelastingen te Vlissingeu is een bekeuring ingesteld tegen zekeren Duivenkotdie bij ge legenheid van een te voltrekken huwelijk reed met een rijtuig op veeren en bespannen met paarden die in een mindere klasse waren aangegeven dan waarvoor zij toen gebezigd wer den. Een dezer paarden behoorde aan den sleper A. Walra ven die het op dringend verzoek ter goeder trouw voor deze enkele reis ter leen gegeven had. Het spreekt van zelf dat onder de vermelding: al de leden van het collegie, niet begrepen moet worden het hoofd van het gemeentebestuur, daar deze ambtshalve lid en voorzitter van het collegie is en natuurlijk ook blijft. Als een bijzonderheid kan men van Giessen Oudekerk mededeelen dat bij den heer D. C. van der Voort van één boom elf en een half mud paradijsappelen geplukt zijn. Volgens berigt uit Nieuwediep geven de wellendie in het nieuwe drooge dok zich op verschillende plaatsen een door- togt hebben gebaand, zooveel water, dat men niet bij magte is het ledig te pompen men zal dus zeer waarschijnlijk den naauwelijks weggebroken dam weder voor het dok moeten kruijen. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te 's Graveland (cl. Amsterdam) Ds. J. 0. K. Nonhebei thans te Op- en Neder-Andelen te Weidum (cl. Leeuwarden) de kandidaat J. van Loenen L. Lz. Bui ten iandseh Nieuws. Het door Z. H. den paus aan zijn peetkind prinses Pia dezer dagen gezonden geschenk bestaat uit twee massief gouden bladenals een album openslaande. Daarin liggen rèliquieneen stuk van den sluijer der H. Maagd en een baa men eigenlijk pret. De voorstellen gaven daartoe dan ook ruimschoots aanleiding; zij bestonden uit de stukjes: De twee Echtscheidingen, Goddank de tafel is gedekt, een kluchtige vaudeville, de twee Minnaars in angst of de Engelschen in gevaar zijnde wederom een pantomime met allerlei fratsen en klugten en ten slotte nog een allergekst stukje dat genoemd werd: Zout. Het behoeft niet gezegd te worden hoevelen zich daar in een grooie ruimte het genot verschaffen van gratis komedie. Wie daar niet meer bij kon of zich verwijderen wilde om weder iets anders te zien kon zich naar de goochelplaats be geven waar zeer sterke toeren werden uitgevoerd, tot groot vermaak van de boeren en boerinnetjes. En toch hadden zij er allen als 't ware nog een dubbel kijkje, want boven alles heentot zelfs boven de koorden van de vlugge acrobaten stak in bet midden des velds de cocagnemast uit, de kruin rijkelijk beladen met allerlei eetwaren en andere begeerlijke voorwerpenmaar die met inspanning moesten worden ver kregen en die meermalen, als de klimmers schier zeker meeu- den te zijn van hun vangst, hen weder ontglipten. Dit duurde totdat al het voornaamste door de rapsten was ingepalmd, telkens onder het luid gejuich van den wijden kring toeschou wers, die zich om de mast hadden geplaatstom eens te zien of de landrotten niet ook kunnen klimmen ten spijt van tergend zeep, dat de reis naar boven zoo moeijelijk, dikwerf op eens vruchteloos maakte. Wederom in een ander gedeelte van het veld had men voor niets anders oogen dan voor het bekende boegsprietloopen mandenloopen en stroohappenalles naar door het stedelijk bestuur uitgeloofde prijzen en premiën. De grappigste scènes hadden daarbij plaats. Een enkele misstap was voldoende om de mededingers er op een wijze te laten afkomen of inloopen, die de lachspieren der omstanders in voortdurende beweging hield, terwijl de jeugd het uitgilde van hartelijke vreugde. Dat duurde zoo wat, onder begunstiging van overschoon we der, tot circa 5 uur, toen ten slotte een luchtballon werd op gelaten waarop stond: «Hulde aan den Landbouw, Het ge meentebestuur van 's Graveuhage." De volksvermakelijkheden hebben Dingsdag namiddag voort geduurd onder een toevloed van duizende toeschouwers en toehoorders zoowel van hier als elders te zamen gekomen in en rond het ruime Malieveld. Van vele inrigtingen hadden de bedienden vrij gekregen en er was als 't ware een stilstand in de bedrijven daar alles was uitgeloopenbij het heerlijke herfstweder, en in het vooruitzigt van het vuurwerkwaarvan het programma het smaakvolle en luisterrijke deed verwachten. Men rekent dat wel dertig duizend menschen waren bijeen gestroomd, die zich zoo goed mogelijk een plaats wisten te verschaffen in en nabij het veldwaar de toebereidselen tot het vuurwerk waren voltooid. De donker viel en reeds begon het oogenblik van spanning te nadereuwaarop de eerste vuurpijl, het sein der ontsteking, de lucht zou doorklieven. In de verbeelding zag men al reeds die tallooze vuurpijlen, star ren en kogels, die vurige molenwieken en den heerlijken tem pel des Roems in vollen gloed en kleurwisseling. Doch daar het een Landbouwfeest gold, bemerkte men proefondervinde lijk hoe afhankelijk al wat den Landbouw7 betreft van het weder is. Juist op het oogenblik, dat voor het in de lucht zen den van het eerste N°. des kunstvuurwerks bestemd was, be gon het te druppelen en spoedig sterk en sterker te regenen zoodat de gesteldheid der meeste in de open lucht staande personen minder benijdenswaardig was dan van hen die zich in de kramen, tenten enz. een veilig onderkomen hadden ge zocht. Een paar uren lang duurde de kletterende regen, bij het lichten van zeebrand, daarvoor moest dus het kunstvuur werk wel zwichten. Alles te zamen genomen kan men veilig zeggen, dat nog zelden een volksfeest zóó goed georganiseerd en zóó goed geslaagd is als datdoor het gemeentebestuur thans ter eere van den Landbouw met onbekrompen hand gegeven. In den Koninklijken Eranschen Schouwburg te 's Hage zullen Donderdag avond ten tooneele worden gevoerd de opéra's comique la Fille du Régement en le Maitre de Chapelle. Deze bekeuring is op de gewone wijze behandeld en afge daan gewordenen daar dit buiten de bemoeijing van het collegie van zetters was, is de gemaakte gevolgtrekking niet juist geweest, dat de leden dien ten gevolge hun ontslag ge- wenscht hebben. De reden daarvan is deze: Het collegie heeft namelijk geweigerd om mede te werken tot een ambtshalven aanslag ten laste van genoemden A. Walraven, wegens het bezit of gebruik van een paard der eerste klasse, omdat zij meenden dat het te goeder trouw ter leen geven van zijn paard voor deze enkele keer niet die gevolgen moest hebben. Dien ten gevolge is de zaakvolgens art. 40 der wet op de personele belasting ook van de zijde der zetters aan de be slissing van den kommissaris des konings in Zeeland onder worpen, door wien is beslist dat de bedoelde aanslag moest plaats hebbenwaarop de leden alstoen hun ontslag hebben ingediend. Zondag avond te half tien uur sloeg de bliksem in een woning nabij Sloten gelegen. Vijf personen zaten op dat oogenblik bij elkander en zagen het weerlicht tusschen hen doorkronkelen, terwijl al het nabijzijnd huisraad in stukken door elkander werd geworpen en steenen van den schoorsteen over den zolder geslingerd werden waardoor muur en grond deerlijk werden beschadigd. Een der personen gevoelde iets gelijk een hevige pijn, die later bleek uit een verwonding aan den arm te ontstaanwaar langs de bliksem zich een weg had gebaand, zonder echter aan de kleederen eenige noemens waardige verscheuring te hebben toegebragt. Het is opmerke lijk dat, niettegenstaande de groote verwoesting, de huisge- nooten verder geen letsel hebben bekomen en er met den schrik zijn afgekomen. Uit Luxemburg schrijft mendatofschoon de stoffe lijke toestand van het Groothertogdom voldoende isde po litiek weinig belangrijks oplevert. Het liberaal Ministerie voert weinig uit; het beantwoordt weinig aan de verwachting. De zoo noodige verbetering der wegen heeft zelfs geen plaats de or donnantiën worden niet herzien. Inmiddels neemt de clericale partij in invloed toe, en geraakt het geheele lager en mid delbaar onderwijs in hare handen. De regering zal zelve weldra haar steun bij die partij gaan zoeken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58°. Woensdag morgen te 5 uur 54°, te 8 uur 56°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 59°.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2