N°. 800. Woensdag 1 October. A". 1802. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH MEIBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tners Vijf Cents. Prijs der Advertentien 1-6 regels 0,75. Iedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreineu van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 ju. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 ra.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2} u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Niéuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 ra.; 's middags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 li. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage^ Woensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur.- President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsendagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 nur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft goedgevonden aan den kapt.-luit ter zee H. Huygens, inspecteur over de stoomvaartdienst, en aan den luit. ter zee Iste kl. W. de Fremery, inspecteur over de ar tillerie der marinetoetekennen aan den eersten den titulairen rang van kapt. ter zee en aan den anderen den titulairen rang van kapt.-luit. ter zee. Z. M. heeft aan Prof. C. Pruys van der Hoevenge woon hoogleeraar in de geneeskunde aan de Leidsche Hoo- geschool op verzoek, wegens volbragten 70-jarigen ouderdom, een eervol ontslag verleendtot boekhouder bij de directie te Amsterdam benoemd den klerk F. W. Hoeting en tot adj. commiesen de klerken bij de directie der Marine C. H. Schooft te Willemsoord, A. Vroom te Rotterdam en J. van Key te Vlissingen. - De Koning heeft Woensdag een bezoek bij H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk gebragtvan waar Z. M. des avonds in de residentie is teruggekeerd. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben Maandag morgen de Tentoonstelling van de Holland- sche Maatschappij van Landbouw (afdeeling werktuigen en vee) in de Koekamp met een bezoek vereerd. Naar men verneemt zal H. M. de Koningin-Moeder voor HD. terugkomst in de residentie nog een bezoek te Wei- raar brengen. Thans is aan de leden van de Tweede Kamer rondge deeld het wetsontwerp van het maken van een kanaal in Hol land op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee. Dit ontwerp is vergezeld van een uit voerige Memorie van Toelichting, die het betoog bevat van het nuttige om twee werken als deelen van één plan te be schouwen waarvan de uitvoering in 't algemeen belang dei- zeevaart en den handel wordt gevoerd. Gelijktijdige verbete ring der waterwegen van Amsterdam en Rotterdam is ook in verband tot de spoorwegen wenschelijk. Voor andere handels plaatsen wil de Regering reeds nu doen wat zij kan. Een aanzienlijk subsidie wordt alzoo gevraagd voor de verbetering van de haven van Brouwershaven en wat voor de verbetering van den toegang tot Harlingen tioodig zij, wordt onderzocht. Ook voor de verbetering van de Groninger kanalen zal eer lang een voorstel worden gedaan. De Regering is van oordeel, dat de ontwikkeling van Nederlands hulpbronnen moet wor den bevorderd, al mogten ons daarvoor geen koloniale baten worden verstrekt. Sedert eenige dagen is het bouwvallig geworden gebouw der academische bibliotheek te Groningen geheel ontruimd en de boekverzameling tijdelijk geplaatst in het Ommelander huis en in het koor der Martini-kerk. Er zal nu een nieuw biblio theek-gebouw op het oude terrein worden gestichtmaar met het front naar de Zwanenstraat, en, met het oog op desom men, waarover men voor den bouw zal kunnen beschikken, zoo doelmatig mogelijk worden ingerigt. De architectdie met Prof. Pluygers te Leiden voor de regering dergelijke gebou wen in het buitenland heeft bezocht, was reeds voor eeni- gen tijd te dier stede aanwezig, om het terrein enz. op te nemen. Zondag namiddag te een uur zijn twee paarden van den baron Taets van Amerongen te 's Hage uit den stal in de Casuariestraatwaarin zij opgetuigd stondenden stal uitgere denwaarvan een aan den Boschkant in het water sprong, terwijl de andere gelukkig bij den Schouwburg werd gegrepen. Bij de menigte volks zijn gelukkig geen ongelukken te be treuren maar het kostte zeer veel moeite het paarddat in het water geraakt was, er uittehalen. Bij de 11. Maandag te 's Gravenhage in de Maliebaan gehouden harddraverij met chais en paardwaaraan ook onze stadgenoot J. Kok met zijn bruine merrie Marie deelnam, is de prijsbestaande in een prachtige zilveren bouilloir, be haald door het paard Pibo van D. Vermaat te Charlois, en de premie, bestaande in twee zilveren presenteertrommeltjes en blad, door het paard de Lietze van P. H. Fromberg te Water graafsmeer. Het kunstvuurwerk dat heden Dingsdag avond te 's Hage zal plaats hebben in het Malie-veld van wege het Gemeente bestuur, tot besluit van de volksfeesten bij gelegenheid der Landbouw-Tentoonstellingbelooft zeer schitterend te zijn, wanneer het weder gunstig blijft. Dit vuurwerk is

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1