N°. 799. Dingsdag SO September. Au. 1802. f - Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAMLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 iu de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 jegels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 _'u. 16 m.;3u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m: en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dageu uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2j< u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbus]igtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 n. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op deu Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Citgaande Rechten en Accijusen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot ontvangers der directe belas tingen en accijnsen te Numansdorp den heer E. G. van Dam te Zuidland en te Ooltgensplaat den heer L. A. H. Crommelin te Reusel. Men verneemt dat door den heer Botel, directeur van het muziekcorps van het 1ste reg. infanterie, een prachtig gouden horologie is ontvangen hem namens Z. K. H. den Prins van Oranje bij het verlaten van het kamp te Milligen toege zegd, als een bewijs van 's Prinsen tevredenheid over de keu rige uitvoeringen van genoemd muziekcorps. Ook ontving een sergeant van hetzelfde regement, die in het kamp bij Z. K. H. als ordonnance dienst deed een zilveren horologie. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft op zijne begrooting voor 1863 een som van f 16,000 uitgetrokken voor onderhoud van gedenkteekenen en subsidien voor ge bouwen van oudheidkundige- of kunstwaarde. Van dat cijfer zijn eigenlijk slechts f 2000 beschikbaar voor het onderhoud van historische gedenkteekenen f 14,000 zijn bestemd voor het herstel der St. Janskerk te 's Hertogenbosch en de Dom kerk te Utrecht. Uit dat bedrag van f 2000 moet bestreden worden het jaarlijksch onderhoud van het monument te Soest- dijkvan het Muiderslot en van de Gevangenpoort te 's Gra venhage en bovendien de nu en dan noodzakelijke herstellin gen van het gedenkteeken van den slag bij Heiligerlee, van de graftomben van de zeehelden Evertsen in de kerk te Mid delburg en van zoodanige andere onder het beheer van het departement van Binnenlandsche Zaken staande gedenkteeke nen of gebouwen, die oudheidkunde of kunstwaarde hebben. Bij de opgenoemde monumenten is in 1862 gekomen de ruïne van Brederode onder Velzen, welke, wil men haar, zoo als pligt schijnt, tegen verval behoeden, eenige onmisbare her stellingen behoort te ondergaan. Het meest dringendste wordt in den loop van 1863 verrigt. In de Donderdag 11. gehouden vergadering van de Am- sterdamsche afdeeling der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft Ds. Adama van Scheltema verslag gedaan van zijn reis als afgevaardigde der Vereeniging naar het groote afschaffings-eongres te Londen, in Augustus dezes jaars gehouden. Hoogst belangrijk was hetgeen spreker mede deelde aangaande den arbeid der liefde van Mevr. Wightman in Shrewsbury ter opheffing en ter verbetering van aan den drank verslaafde personen en gezinnenalsmede aangaande de werking der Schotsche Porher Mackenzie-wetwaarbij verboden is van des Zaturdags avonds 10 tot des Maandags morgens 8 uur sterken drank te verkoopen en te schenken. Met ernst drong de spreker aan op een arbeid in Nederland in den geest van Mevr. Wightman en op het maken van wetten als de Schotsche verbods-acte. Naar men verneemt zal het nieuwe gebouw voor hoo- ger onderwijs, bij de Doorluchtige School, het voormalig ge bouw van den Grooten Doelen te Amsterdam, plegtig worden ingewijd op Woensdag 1 October a. s., des namiddags te i uur, bij welke gelegenheid door den president-curator, Mr. H. J. Koenen, een redevoering in de Hollandsche taal zal gehouden wordentot bijwoning waarvan het collegie van Burgemeester en Wethouder, de leden van den Gemeenteraad de prefessoren - zoo van het Athenaeum als van de verschil lende seminariën - en de bij het Athenaeum ingeschreven studenten zijn uitgenoodigd. Voorts zullen de nieuw benoemde hoogleeraren de heeren C. A. EngelbregtJ. Th. Buys en T. M. C. Asser, achtereenvolgens op Maandag 6, 13 en« 20 October aanstaande, hun inaugurele oratiën houden, des na middags te 1 uur in de groote gehoorzaal van het gebouw des Athenaeums. Uit het algemeen verslag van den staat der Hollandsche Maatschappij van Landbouw over het afgeloopen jaar blijkt, dat het plan tot verzending van boter naar de Londensche markt niet gunstig heeft gewerkt; zij is weinig vooruitgegaan niettegenstaande daaraan groote geldelijke opofferingen ver bonden warenmen heeft dus vooreerst die zaak gestaakt. De algemeene vergadering, dezer dagen te 's Gravenhage gehou den heeft besloten tot het indienen van een adres aan de Tweede Kamer, ten doel hebbende het wets-ontwerp nopens het middelbaar onderwijs niet aantenemenindien de nieuwe voordragt gelijkluidend zal zijn met die in. de vopgS" ziumsc ingediend. Voorts is Haarlem bestemd tot de plaats der-idgë*^,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1