Buiteniaiidsch INieuws. De commissie van beoordeeling der voorwerpen van) de Tentoonstelling te 's Gravenhage heeft o. a. de volgende prij zen toegekend: voor tabak de 1ste en 2de prijs aan A. Cre- mer te Arnhem; voor klaverhooi 1ste prijs aan G. C. van der Hoef te Oegstgeest; voor perziken de prijs van het be stuur aan W. C. de Sain te Leidenvoor aardbeziën de 1ste prijs aan F. W. Meijer te Ooeg3tgeest, voor bouquetten 3de prijs aan A. Boerée te Oegstgeest; voor Leidsche boter, ge legen in Mei of Junij 1862, 3de prijs aan L. Kranenburg te Voorschoten; voor Rijnlandsche komijnde kaas, in 1862 ge maakt, 1ste prijs aan A. Broekhuizen te Alphen, 2de prijs aan G. van der Poel te Hazerswoude en 3de prijs aan C. Treur te Hazerswoude; voor zoetemelksche (Goudsche) kaas, in Mei of Junij 1862 gewrongen, 3de prijs aan Mr. A. Zee- gers Veeckens te Koudekerk; voor Goudsche derbykaas, ge maakt in Mei of Junij 1862, 3de prijs aan Mr. L. Zeegers Veeckens te Koudekerk; voor droogduikers of drains de prijs van het bestuur aan E. H. J. Cunaeus te Koudekerkvoor de planteekening eener bouwmanswoning 1ste prijs aan W. van Geer Gz. te Leyderdorp; voor niet gevraagde voorwerpen een prijs van het bestuur aan M. C. Alkemade te Noordwijk-Binnen. Aanstaanden Zaturdag, den 27sten dezer, zal in den Kon. Franschen Schouwburg te 's Hage worden opgevoerd: Robert le diable, grand opéra in 5 actes, waarin verschillende artisten hunne debuten zullen voortzetten of aanvangen. Woensdag aanstaande zullen de fourages voor de troe pen te paard op nieuw te 's Hage worden aanbesteed voor de steden 's GravenhageHaarlem en Deventer, aangezien de minste inschrijvers door het departement van Oorlog nog veel te hoog gehouden worden. Heden Vrijdag avond is bij gelegenheid der landbouw- feeslen te 's Hage de Societeits-tent in het Bosch prachtig geïllumineerd geworden en een keur van muziekstukken uit gevoerd door het muziekcorps der Grenadiers. De Witte- of Litteraire Sociëteit is gedurende de feestdagen voor de leden van Landbouw opengesteld. Voor eenige dagen zou een predikant in een gemeente in den Alblasserwaard een liefdebeurt vervullen. Op zijn weg derwaarts haalde hij een boer in om met deze al pratende verder te gaan. Spoedig echter viel de regen bij stroomen neder, terwijl hevige windvlagen het loopen bemoeijlijkte. Ge lukkig haalde een kapwagentje, waarop nog voor een persoon plaats was, de reizigers in. De voerman bood dadelijk den predikant aan medeterijden doch dezehet niet edelmoedig vindende zijn medgeze! alleen te laten loopen, bedankte, of schoon dan schoorvoetend, voor het vriendelijk aanbod, zeg gende: «och goede vriend, ge ziet ik heb gezelschap, en vindt het niet prettig, om dezen man alleen aan den regen en den wind ten prooi te laten." De boer scheen er evenwel anders over te denken. Met de woorden: «nou Dominé, as uwe er niet van gediend wil wezendan zal ik er maar opstap pen wipte hij op den wagen en liet den predikant alleen gaan. Onlangs zouden te Beesterzwaag een paar jongelieden uit Terwispel huwen. Daartoe moesten zij zich naar die plaats, de hoofdplaats van Opsterland, begeven. Alles was in het dorpje waar zij woonden in orde; van verschillende huizen wapperden de vlaggen. Eindelijk komt de wagen met versierde paarden, om hen voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te brengen; maar wie schetst aller verbazing, toen op hetzelfde oogenblik een gemeente-veldwachter het berigt bragt, dat het huwelijk heden niet kon gesloten wordenomdat de Burgemeester afwezig was, en de wethouder, welke bij afwe zigheid van den burgemeester die functien waarneemt, onver wachts van huis moest, terwijl de andere wethouder, die te Gorredijk woont, ook verhinderd werd om ten gemeentehuize te verschijnenzoodat bruid en bruidegom verzocht werden om den volgenden dag terugtekomenzullende er alsdan ge legenheid zijn om hun voornemen te volvoeren. Als voorbeeld van de bijzondere vruchtbaarheid van dit jaar, en wel bepaaldelijk wat de aardappelenteelt betreft, ver neemt men dat op een landtoebeh'oorende aan mevrouw de weduwe v. S. te Dongen tweemaal aardappelen zijn geteeld. Zoogenaamde lappen of leppen waren reeds vroegtijdig gedol ven en al8toen weder oude zetters ingewerkt, die nu een re delijk beschot opleveren. De aardappelen zijn ter grootte van een klein hoender-ei, terwijl het loof thans nog welig groeu staat en aldus niets van de ziekte heeft geleden. Aanstaanden Zondag zal Ds. R. Koopmans van Boeke- ren, beroepen predikant bij de Nederduitsch Hervormde ge meente te Leiden in de avondgodsdienstoefening van zijn gemeente te Harlingen afscheid nemen. Jl. Zondag zeide D$. van Boekeren de armen dier gemeente in de Fabriekskerk aldaar vaarwel, terwijl hij reeds een week vroeger van zijn kindergemeente, die in grooten getale was opgekomen, af scheid nam. De kinderen boden zijn WelEerw. als blijvend aandenken een fraaijen fauteuil aan. Dr. S. A. Naber, voormalig directeur van het Gymna sium Willem III te Batavia, heeft zich welwillend belast met de voorloopige waarneming der openstaande betrekking van praeceptor aan het Stedelijk Gymnasium alhier totdat die zal zijn vervuld. Wij vernemen, dat op den 3den October dit jaar Lei den's ontzet zal worden herdacht door het houden van open bare volksvermakelijkheden op het Ruïneplein. Mastklimmen, ringsteken, wedloopen, caroussels, goochelen, alles door mu ziek afgewisseld of begeleidzullen de volksmenigte in de ge legenheid stellen om in gepaste vrolijkheid dien gedenkdag te vieren. Aan den avond van dien dag zal het nieuwe So ciëteitsgebouw Concordia op de Hoogewoerd feestelijk worden ingewijd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 60°, te 10 uur 58*. Vrijdag morgen te 6 uur 58°, te 8 uur 60°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 67°. De abt Stellardi is van Rome te Turin teruggekeerd met een brief van den paus voor de prinses die eerlang in het huwelijk treedt, vergezeld van een prachtig bruidsgeschenk. De consul der Vereenigde-Staten te Weenen, heeft, naar luid van een brief in een Weener blad opgenomen, Ga ribaldi uitgenoodigdom in het leger der Unie dienst te ne men dewijl hij voor het tegenwoordige belet wordt «het groote en vaderlandslievende werkhetwelk hij om der wille van zijn dierbaar Italië onlangs ondernomen had, ten einde te brengen." Garibaldi heeft hierop het volgende geantwoord: «Ik ben een gevangene en gevaarlijk gewond; ik kan dus niet over mij beschikken. Evenwel geloof ikdat wanneer mijue gevangenschap geëindigd en mijne wonden geheel zullen genezen zijnhet gunstig oogenblik zal gekomen zijnwaarop ik kan voldoen aan mijn wensch om de groote Amerikaansche republiekwier burger ik ben en die thans voor de algemeene vrijheid strijd voert, te dienen." Woensdag namiddag te twee uur heeft koning Leopold zijn plegtigen intogt te Brussel gedaan na zijn herstelling voor het eerst in de hoofdstad verschijnende. Een ontelbare volksmenigte was opgekomen en de geestdrift onbeschrijfelijk. Aan de Laekensche poort werd Z. M. verwelkomd door den burgemeester aan het hoofd van den gemeenteraad en aan het paleis opgewacht door de leden van den Senaat en van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, die hem met zijn herstelling geluk wenschte. Z. M. zat in een open rijtuig, naast hem de hertogin van Brabant en tegenover hem zijn beide zonen. In een daarop volgend rijtuig bevonden zich Zr. Ms. klein-kinderendie verwonderd hunne blikken bij die drukte overal heen en weder rigteden. De Koning vertoonde zich op het balcon en nam zijn twee kleinkinderen in de armenterwijl de burgerwacht voorbij het paleis defileerde. Te half zes uur keerden Z. M. naar het kasteel te Laeken terug, en langs zijn weg stonden drie en zestig muziekgezel schappen geschaard. Het Japansch gezantschap is met gevolg van Duitschland te Parijs aangekomen. De beer Proudhon is te Parijs teruggekeerd en woont thans in de voorstad Montmartre. Een groot aantal personen waaronder veel Belgen, heeft zich beijverd hem kaartjes te brengenten blijke dat zij protesteren tegen de personeele manifestatienwaartoe hij van de zijde van enkelen in Belgie ten doel stond.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2