BuitenlanJsch Nieuws. Men verneemt dat de H. Willebrorduskerk ïndeAssen- delfstraat te 'sHage, uit hoofde van het steeds toenemend getal leden bij die kerk een grooter uitbreiding zal worden gegeven en er een verbouwing zal moeten plaats hebben waarvan de kosten op ongeveer 30 a 40,000 guldens zijn geraamd. Te Wijk bij Heusden is een jongen van 10 jaar in hechtenis genomen omdat hij met voorbedachten rade een hooimijt heeft in brand gestokendie geheel is afgebrand. Door vereenigde krachtsinspanning heeft men de naburige ge bouwen kunnen behouden. De vader van het Protestantsche weeshuis te Harderwijk is in hechtenis genomen en een strafactie tegen hem inge- gesteldwegens het sedert een tal van jaren door allerlei mid delen opwekken der onzedelijkheid bij de aan zijn zorg toe vertrouwde weezen. Daar een groot aantal van haar zoo te 's Hertogenbosch als omstreken thans als dienstmeisjes woon achtig zijnis er uit de rechtbank aldaar een commissie be noemd, ten einde het voorloopig rechterlijk onderzoek in- testellen. Voor twee weken waren eenige kinderen in den Kos tergang te Groningen aan het spelentoen een van hen een 9-jarig knaapje dat aan een ander misschien eenig leed had gedaandoor een aldaar wonenden persoon in drift werd aan gegrepen en zoodanig verwond dat het bedlegerig is gewor den en Zondag is overleden. Naar men verneemt is genoemde persoon in verzekerde bewaring genomendaar er vermoe dens bestaau dat het kind tengevolge van de bekomene won den is bezweken. De Gemeenteraad van Leiden heeft benoemd tot 2de hulponderwijzeres aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse voor meisjes mej. J. C. Renssen voorts aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs, 2de klasse, voor jongens tot 3de hulponderwijzer A. H. Bolland en aan die voor meisjes tot 2de hulponder wijzeres mej. J. C. Visser en eindelijk tot 2de hulponderwij zer der 3de klasse aan de openbare lagere school voor min vermogenden J. P. F. Kosters. Aan den heer S. van der Paauw is op zijn verzoek met het einde dezes jaars een eervol ontslag verleend als gemeente-architect en een pensioen verleend van f 1470 's jaars. In de heden gehouden zitting heeft de.Voorzitter een kort verslag gegeven van de plaats gehad hebbende wanordelijkhe den en mededeeling gedaan dat twee adressen zijn ingekomen, houdende verzoek om schadevergoeding uit de gemeentekas te erlangen wegens gebroken glasruiten. Naar aanleiding eener door het raadslid Mr. N. Sikkel Groos gedane interpellatie is besloten die zaak verder in een geheime vergadering te behandelen. Op de voordragt voor procureur bij de arrond.-recht bank, in plaats van den heer Mr. E. Booy, stonden de hee- renMr. L. D. Suringar, Mr. J. G. de Sain en Mr. A. Wijn stroom advocaten bij de arrond.-rechtbank alhier. Er waren zeven sollicitanten. Onze vroegere stadgenoot de kunstschilder T. C. Brui ning, thans te 'sHage, heeft op een loffelijke wijze teeke- ningen in kleuren vervaardigd van de Oranjezaal op een groote schaal en daarvan een loterij gemaakt in loten of aandeelen van f 25 ieder lot. Bij de dezer dagen plaats ge had hebbende trekking is de prijs gevallen op een lot van H. M. de Koningin, de tegenwoordige bewoonster van het Huis ten Bosch, waarin de Oranjezaal gevonden wordt, die steeds een talrijk bezoek ook van vreemdelingen waardig wordt gekeurd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 52°) te 10 uur 50°. Donderdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 57°, te 12 uur 66°, 's namiddags te 4 uur 64°. Zaturdag avond hield de Pruissische Volksvereeniging te Berlijn een zitting, waarin werd voorgelezen en door alle aanwezigen geteekend een adres aan de Eerste Kamer, hou dende verzoekom mede de begrooting voor oorlog te ver werpen. Die vereeniging telt 26900 leden waarvan 5000 te Berlijn wonen. Te Spezzia bevinden zich eenige honderde Engelschen die om de gunst verzoeken van aan Garibaldi te worden voor gesteld; zelfs zijn er die voor de gunst willen betalen. Gari baldi moet hierom hartelijk gelagchen en verklaard hebben dat als zij geld willen geven dan 20 240 Nederl.) door ieder moet gestort wordenhij zou de opbrengst onder zijn zieke en behoeftige vrijwilligers verdeelen. In de Zittingen van het te Brussel vereen igd Congres des Sciences sociales hebben het woord gevoerd de heer Mion- let van 's Hage over de school- of leerpligtigheid en Prof. Vissering van Leiden over het belastingstelsel. De heer Jolles van 'sHage heeft voorgesteld, om de vergadering van Woens dag te 9 uur in plaats van te 10 uur te openen en ze tegen half twaalf uur te sluiten, ten einde de leden van het con gres, de vreemdelingen en vooral de Nederlanders in de ge legenheid te stellen, om den intogt van koning Leopold in zijn hoofdstad te kunnen bijwonen. Dat voorstel is met toejuiching- aangenomen. Maandag avond is een feest gegeven ter eere der leden van het Congres, waarop de hertog van Brabant tegenwoordig is geweest, die zich een geruimen tijd met ver schillende aanwezigen heeft bezig gehouden, o. a. met den heer W. H. Suringar van Amsterdam. Verschillende bladen maken gewag van een mandie in Frankrijk een kleine gemeente van het departement der Sarthe bewoonten die zijns gelijken in de geheele wereld niet heeft. Die man een goed arbeider en 45 jaren oud, had een ze keren welstand bekomentoen hij plotseling door een mono manie werd aangetast. Hij begon te geloovendat hij bestemd was, om, even als Methusalem, 900 jaren te leven. Toen dit denkbeeld zich van hem had meester gemaaktberekende hij dat, indien hij de vijf eerste eeuwen van zijn leven door- bragt om voor de vier laatste te sparenhij gedurende 400 jaren een kommerloos leven zou kunnen doorbrengen hij be sloot hierom zijn kleine inkomsten te laten aangroeijen. Doch hiervoor moet hij van weinig kunnen leven. Daarom kleedde hij zich niet meer, en voedde hij zich slechts met allerlei soorten van zonder kosten te verkrijgen planten. Zijne maag is door den tijd aan dien kost gewend geraakt en kan ze zeer goed verduwen. De man pot nu op en zal over 500 jaar rijk zijn. Men schrijft uit Oran Frankrijk, dat er overvloedige regens zijn gevallen in de rigting van Sigtot groote blijd schap van de katoen plantersdie door de langdurige droogte begonnen ontmoedigd te worden. Volgens l'Echo de l'Öran zal die regen van onberekenbaar nut zijn voor de katoenvel- den en den oogst aanmerkelijk rijker doen uitvallen. Het Fransche schip la Manche, van New-Orleans uit gezeild, is door het Federale eskader prijs gemaakt, opgrond dat het niet in 't bezit was van een vergunning voor de vaart, geteekend door generaal Buttler. De Fransche gezant, die deze handeling strijdig acht met al de aangenomen be ginselen en wetten heeft een krachtig vertoog ingediend bij de regering van Washington ten einde de teruggave van het schip te eischen. De bewoners der provincie Tortosa, in Spanje, verkee- ren thans in groote vrees. Een berucht misdadiger, Jose Bes, broeder van den beruchten Casola, die jaren lang de schrik der provinciën Valencia en Catalonie was, is uit de gevan genis Santa Barbara ontsnapt en heeft zich met acht galei boeven, die uit de bagno van Carthagena zijn ontvlugt, ver bonden. Deze bende heeft zich vereenigd met vier andere misdadigers en loopt thans plunderende, moordende en brand stichtende het land af. Er zijn gestrenge bevelen gegeven om hen te vervolgen doch de steile bergendie Catalonie van Valencia scheidenstrekken hun tot veilige schuilplaats. De bewoners van de beide oevers van den Ebro hebben zich met de civiele garde en de Catalaansche soldaten vereenigd om hen te vervolgen. Te Belfast heeft 11. Donderdag avond en nacht een ernstige botsing plaats gegrepen tusschen catholieken en oran gisten. In weerwil van getroffen maatregelen konden de au-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2