N". 788. Woensdag 17 September. Aü. 18fi2. r Binnenlaiidsch Nieuws. Een woord aan de meer ontwikkelden In de maatschappij. T til! Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentien1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Tedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 ju. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m: en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. PostbusligtingeD aau de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 ra., 's namiddags te 3 u. 45 m. 's avonds te 8 u. 40 m. Qost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraal. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10 —2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Ingezonden Nog niet eens een jaar is het geleden, toen de vlammen een gebouw vernieldenwaar zoo velen het brood voor zich en de hunnen vondenen toen wrongen zoo velen zich de handenomdat zij een winter in het verschiet zageneen winter vol gebrek en kommer; en toen trokken weldra meer gegoeden zich hun lot aan en zorgden voor zoo vele onge lukkige medeburgers en toonden, dat zij ook in hen hunne medemenschen zagendie regt hadden op hunne liefde. En nunu vernielden de minder bedeelden het eigendom hunner weldoenersziedaar bewijzen van dankbaarheid Treurige tegenstelling en toch werkelijkheid Wat te doen? Zult gij voor het vervolg de hand aftrekken van die ondankbaren? Immers neen! Vragen wij liever, zou er niets aan te doen zijnom het volk van zooveel laag heid en onmenschelijkheid te genezen? Waar onkruid wast, kan geen graan groeijenmaar ook, waar graan groeit, kan geen onkruid wassen. Die ondankbaarheid die woestheiddie dierlijkheidzij moeten plaats maken voor al wat schoon is en edel en goed en hierom mogen wijonder zoo veel meer, den tijd zegenen, waarin wij leven, omdat er thans zoo veel wordt gedaanom het volk te ontwikkelen en te beschaven. Het is goed dit te helpen bevorderen en er naar vermogen aan mede te werken maar het is nog niet genoeg terwijl men dit doet, moet men iets anders niet nalaten. Even als het kind zich langzamerhand ontwikkeltdoor te zien en natebootsenwat de volwassenen verrigten en in den regel de spiegel is van zijne omgeving, zoo ziet ook de minder beschaafde in de maatschappij op den meer ontwik kelde en openbaart op zijne wijze den indruk, die de han delingen der hoogere klassen op hem werken. Maar hierom rust op dezen eene groote verantwoording. Zie, waar de hoogere standen der maatschappij met blijkbaar welgevallen de ruwheid en baldadigheid der lageren aanzien en daaraan blijken van goedkeuring doen ten deel vallen indien zij hen zelfs niet voorgaan in hetgeen het zedelijkheids- en schoonheidsgevoel beleedigt, kan het daar wel anders, of dit moet op de lagere klasse ongunstig werkenwie dus de min deren uit hunne laagte wil verheffendie moet zijne afkeuring toonen omtrent alles wat den mensch onteert. Men verwacht veel te veel van godsdienst, zedeleer en be schaving, als zoo vele magten buiten den mensch en te weS nig van de magt der persoonlijkheid terwijl toch die alleen eerst als krachten werkzaam kunnen zijnindien zij hunne uitdrukking vinden in een godsdienstig, zedelijk, beschaafd mensch. Men behoeft geene hooge betrekkingen te bekleeden geene groote talenten, of rijkdommen, of schatten van kennis te bezittenom mede te werken aan de ontwikkeling der maatschappij; dit kan elk een, door in zijn stand, door woord en vorrbeeld, achting in te boezemen voor het ware, schoone^ en goede, afkeer voor al wat laag en verachtelijk is. Eerst dan, wanneer zoodoende een goeden zin in het volk ontwaakt zal zijn, zullen wij van de pogingen, ter ontwikke ling van het volk in het werk gesteldeen goeden uitkomst mogen verwachten, terwijl zij zonder dit zullen afstuiten op onwil en onvatbaarheid. N. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Wieringerwaard den heer W. F. R. P. de Salengre, sum. te Rotterdam. Z. M. de Koning heeft benoemd tot HD. kamerheer in gewone dienst den baron S. R. Taets van Amerongenten einde als zoodanig dienst te doen bij de hofhouding^wfit*3"' HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik. De Minister van Binnenl. Zaken heeft tot docenten aan het Koninklijke Athenaeum te Maastricht benoemd éfe diéeren -5,3

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1