Buitenlandsch Nieuws. 9lagen armoede geleid zich in de Prinsengracht wilde verdrinken. Ds. P. H. Hagenholtz te Eenswoude heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Leeuwarden aangenomenen Ds. J. G. Bnsch Keizer te Ulrum voor dat naar Zwolle bedankt. In de Tijdspiegel van de vorige maand las men: //De mieren zijn een onsterkde konij nen een magteloos en de Leidenaars (pars pro toto) een strijdlustig volk," en aan het slot van een daarin voorkomende boekbeoordeeling //Twee dingen 1°. dat het altijd van de Leidenaars kunne gezegd worden als van de mieren en konijnen: zij zijn wijs, met wijsheid wel voorzienen 2°. dat zij het omschrift van hun kerkelijk zegel nooit vergeten het //laat u tlam leyden." Wie Zaturdag avond en den daaropvolgenden nacht zich in den omtrek van het Eaadhuis bevond, had zich kunnen overtuigen van de waarheid of onwaarheid dier stelling, want er werd een strijd gevoerd tusschen het policiegezag en een deel van Leiden's ingezetenen. Gelijk te Amsterdam de Kalverstraat te Eotterdam de Hoogstraat, te 's Gravenhage de Wagen- en Spuistraten, is ook te Leiden de Boter- en Vischmarkt 's avonds gevuld met wandelaars, flaneurs, jongens en meiden van allerlei leeftijd, maar bovenal des Zaturdags avonds. De passage is lastigmoeijelijk en belemmerend voor die spoed heeft en voor iedereen hinderlijk, omdat de stroom niet dezelfde rig- ting heeft. De 1ste commissaris van politie had onlangs te Londen opgemerkt, hoe men aldaar van de zijde der policie uit die wanorde orde kon scheppen. Laat ons hooren wat tot de gekozen maatregel aanleiding gaf: *Het zal wel geen betoog behoeven voor eenige bewo ners der stad, veel minder voor eenige bewoners der Boter markt zelve, hoe op onderscheidene avonden der week, maar voornamelijk op Zaturdagavondenaldaar een overgroote menigte menschen van allerlei stand en rang door elkander zich beweegten hoeveel de goede orde op dat punt der stad te wenschen overig laat, daar alles ordeloos op en tegen elkander indruischt, en dit horten en stooten menige nijdige bitse en gemeene uitdrukking, vooral van de smalle gemeente tegen de meer gegoeden, ten gevolge heeft, behalve, dan nog de onreinheid die deze of gene te huis komende aan zijn kleeding ontwaart, welk een en ander vaak aanleiding gaf tot klagten bij de politie. Bedacht op middelen omzonder het verkeer te stremmen of te belemmeren, dat ongerief te doen ophouden in het al gemeen belang, werd door den commissaris bepaald om bij drukke avonden van verkeer de bezoekers dier plaats door de agenten van policie te doen aanmanen en verzoeken om gaande en komende een bepaalde rigting te willen volgen tevens hun bekend makende met het doel waarom die maat regel genomen werd. Vrijdag avond begon men daarmede zoodat men Zaturdag avond daarmede voortging." Intusschen gelijk het meermalen gaat met politiemaatrege len, had ook nu weerzin en verzet, onwil en baldadigheid plaats. Een paar 'jongens werden aangehouden en naar het politie-bureau gebragtmaar daarbij oploop en poging tot bevrijding. De volksmassa groeit aan voor het stadhuis en de lste commissaris besluit geen geweld te gebruikenbegeeft zich onder de menigte en doet de ronde door de stad, vindt later te half elf uur de Botermarkt en den Eijn ledig, gaat zijn gewonen weg en doet zijn gewone bezoeken. Evenwel de menigte voor het policie-bureau blijft; de heer Stoffels, fun gerend Burgemeester, krijgt daarvan berigt en zond tot den commissaris Hendriks, die, op zijn loop zijnde, niet te vinden was. De maatregel was genomen zonder medeweten of voor afgegaan overleg van den Burgemeester, hoofd der gemeente- policiedie omdat er baldadigheden gepleegd werdende hulp van het militair gezag inriep. Uit de volksmenigte ging men tot dadelijkheden over door het werpen van steenen en het binnendringen van winkels, tengevolge waarvan schade veroorzaakt werd aan de winkels van de heeren Geijer en Bahlmanzoo dat de militaire magt aanrukte en op de tweede voorgeschreven sommatie de me nigte uiteenstoof, niet zonder letsel te hebben toegebragt aan den heer plaatselijk adjudant Wollweber. Nadat de Botermarkt was ontruimd en afgezet, begaf zich een troep naar den Apo- thekersdijkom de glasruiten intewerpen aan de woning van den commissaris van politie Hendriks, waarbij ook de huizen van de geburen letsel bekwamen. Eerst in den vroegen mor gen was de rust hersteld maar den geheelen Zondag gaf een druk bezoekook meest van nieuwsgierigenaanleiding dat zich des avonds ecu talrijke menigte voor het politie-bureau en de militaire hoofdwacht vereenigde, totdat de inhechtenis neming van een elftal weerspannelingen waaronder geen fa briekarbeiders maar wel ambachtslieden zich bevonden de orde deed wederkeeren. De heer Hendriks heeftop aanklagt van het fungerend Hoofd der plaatselijke politie, van den Minister van Justitie den last ontvangen om zich voorloopig te onthouden van de uitoefening zijner functiën. Wij vernemen dat de Minister van Justitie reeds dadelijk een onderzoek heeft doen instellen over de bevoegdheid van een commissaris van politie, om met zulke maatregelen een proef te nemen of het politiegezag zoover uittestrekken. Hierin ligt een sprekend bewijs, dat er waarborgen bestaan, voor de rechten en vrijheden der ingezetenen en dat die gehandhaafd zouden worden wanneer een ambtenaar onverhoopt buiten zijn bevoegdheid treedt. De hooge regering zal dat niet on gestraft laten, maar dat moet eerst blijken, en juist daarin ligt de pligt opgesloten van ieder wie het ook zijvan de zoogenaamde fatsoenlijken en beschaafden vooral, om zich te onderwerpen aan het gezag, dat waakt voor de maatschappe lijke orde en veiligheid en zich niet te vergrijpen eigendun kelijk aan hetgeen orde en wet gebieden. Zij die dat doen zullen zich niet op den bals halen de gerechte straf die hun treft, wanneer zij' het politiegezag honen en weerstreven, 't Is waarlijk niet tot eer van Leiden dat de sterke arm moest in geroepen worden om personen en eigendommen te beschermen tegen de baldadigheid van stadgenootendie als zij reden van klagten hebben over een vermeend onrecht hun aangedaau toch weten waar zij herstel van grieven kunnen krijgen, 't Is te hopen en te verwachten dat geen onrust meer gesticht zal worden, want die het poogde zou er zich te laat over beklagen gelijk zij reeds doen die achter slot en grendel zitten. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Zondag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 59°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 65°, te 5 uur 62°, te 8 uur 57°, te 10 uur 56°. Maandag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 59°, te 12 uur 71°, 's namiddags te 4 uur 71°. De authentieke tijdingen omtrent de gezondheid van Garibaldi zijn zeer verontrustend. Het blijkt, dat de noodza kelijk geworden aderlatingen hem zeer hebben verzwakt en dat men in de wond zwarte plekken opmerkt, die duidelijk een vermeerdering van koudvuur aanwijzen. Men zegtdat de heer Trousseau, een der kundigste, misschien de kundigste der Fransche heelmeestersnaar Italië is vertrokken om zijn diensten Garibaldi aantebieden. Sedert eenigen tijd worden herhaaldelijk advertentiën in vele dagbladen aangetroffenwaarin wordt toegezegddat op de overzending van zekere som geldseen zeer gewigtige mededeeling zal worden ontvangen. Het blijkt thansdat die mededeeling in niets anders bestaat dan in den raad om zij wormen aantekweeken. Deze raad wordt gegeven in een kleine brochure, waarvan natuurlijkerwijze het papier geen honderdste deel der waarde heeft van het geldbesteed om het te ver krijgen. In Pruissen is van regeringswege het publiek tegen deze bedriegerij gewaarschuwd. Uit Spa schrijft men aan het dagblad la Meuse het volgende: Sedert eenige dagen is de speelzaal in rep en roer. De croupiers zien er melancholisch uit en het voorhoofd van den directeur rimpelt zich. Een Spanjaard een gelukkig land genoot van den heer Garcia, die met zulk een gunstigen uit slag te Homburg speelde is oorzaak van dat rumoer en die droefenis. Die Spanjaard, een naam dragende, welke gunstig te Luik bekend staatvermaagschapt aan een der aanzienlijkste familien aldaar, heeft aan de speelbank een buitengewoon ge luk. Op welke kleur hij ook zet, steeds wint hij, en zijn in zet is steeds 6000 fr., dat is het maximum. Het gebeurt

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2