Buiteniandsch Nieuws. aan Oud-Meerburg over de Vrouwenvaart was gekozen, uit muntend tot het doel ingerigt. Voor de veiligheid en de vrije passage waren de noodige maatregelen genomeneen stuk weiland, naast den weg gelegen, welwillend ten gebruike voor de aanschouwers afgestaan en een corps muziekanten tot op luistering van dit landelijk feest geëngageerd. De doeltreffende middelen tot bevordering en behoud der ordedoor de rijks- veldwacht en gemeentelijke policie aangewend, hebben gunstig medegewerkt om alle ongelukken te voorkomen. Zeer aanzien lijk was het aantal toeschouwersdat nog grooter zou geweest zijn, bijaldien de hevige regenbuijen zulks niet hadden ver hinderd. Des voormiddags waren er 14 paardendie naar den prijs en premie dongen. De prijs werd behaald door het bruine paard, genaamd de Leeuw, toebehoorende aan den heer Vij verberg te Soetermeer en bereden door T. Tijhaar, en de premie door het zwarte paardgenaamd David toebehoorende aan den heer F. van Mareibereden door den eigenaar. Van de 11 paarden, die des namiddags naar den prijs en premie dongenwerd de prijs behaald door het zwarte paard genaamd Piebovan den heer D. Vermaat te Charloos en bereden door den pikeur J. de Boeren de premie door Janko t van den heer D. de Bruin te Waarder en bereden door J. de Boer. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Augustus 1861 en 1862, alsmede van die opbrengst over de acht eerste maanden dier beide jaren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 56°, te 10 uur 54°. Donderdag morgen te 6 uur 52°, te 8 uur 58°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 4 uur 61°. Volgens berigten uit Venetie is de toestand aldaar zeer verbeterd. Een groot aantal vreemdelingenvooral uit Lom- bardije en Toscaneis aldaar aangekomen om er den winter doortebrengen. Het Journal des Débats behelst een brief uit Turin, dd. 6 September, waarin wy het volgende lezen «Na zeer lange beraadslagingen heeft het ministerie beslo ten het -proces van Garibaldi aan den senaatzamengesteld als hooggerechtshof, te onderwerpen. Het besluit zal morgen avond verschijnen. Het zal in den ministerraad des morgens door den koning geteekend worden. Men is tot het eerste denkbeeld, dat waarschijnlijk het beste was, teruggekomen. De rechtsbevoegdheid der krijgsraden werd betwijfeld, en men kon een soortgelijk proces niet aan een twijfelachtige juris dictie onderwerpen. Zich op de jury van Calabrie te verlaten, ware een groote fout geweest. Er bleef dus slechts de senaat over, en deze zal met gezag en gematigdheid recht spreken. De eenige zwarigheid is nu], dat het een groot politiek pro ces wordt. Het is niet waarschijnlijk dat het proces spoedig zal afloo- pen. Het behoort niet tot de gewoonten der Italianen om zich te haasten, en het is voorzeker de senaat diet, die op den algeineenen regel een uitzondering zou maken. Men kan dus voorzien dat van nu tot aan het vonnis zich de gelegenheid voor een amnestie van zelf zal opdoen. Daartoe zou slechts een groot politiek succes noodig zijn en het is niet geheel onmogelijk dat te verkrijgen." Men schrijft uit Parijsdat keizerin Eugènie uit blijd schap over de arrestatie van Garibaldi 50,000 frs. heeft geschon ken aan hare stichting voor arme kinderen. Na het onthaal, Zondag avond door den gouverneur der provincie aan de leden van het Taal- en Letterkundig Congres bereid, besloten een prachtige illuminatie en een niet minder prachtig vuurwerk den eersten dag der Bruggesche feesten. Maandag morgen te 9 uur werd het Congres door deu heer H. Conscience geopendnadat door een zangvereeniging een koor gezongen was. Het bureau werd daarop zamenge steld als volgt: baron de St. Genois, voorzitter; de heeren van Lennep en Beets, tweede voorzitters; de heeren Jonck- bloet, de Coussemaker, Heeremans en Versnaeijen, secre tarissen. Onder de ingekomen stukken, welke nu aan de Vergade ring werden medegedeeldwas ook een brief namens Z. M. den koning der Belgen met betuiging van belangstelling en de verklaring dat Z. M. het Congres in zijn bescherming nam. Ook Z. M. de Koning der Nederlanden gaf blijken van zijn belangstelling door het Congres een exemplaar der dichtwer ken van Cats aantebieden waarvoor hem de dank der Ver gadering zal worden gebragt. Een reeks van sprekers voerde reeds in deze eerste zittiug het woord: professor de Vries, uit Leiden, sprak over het ware liberalismus in de Nederlandsche spraakkunstde heer Sleeckx over het realisme in de letterkunde, de heer Ver snaeijen droeg een keurig dichtstuk voor, getiteld: de Halle toren van Bruggede heer van Biesbroeck deelde opmerkin gen mede over het onderwijs der moedertaal op de lagere scholen; professor Jonckbloet sprak over Maerlant en zijn leven de heer Serrure deelde belangrijke bijzonderheden mede nopens een te Brugge gedane ontdekking betrekkelijk den Spieghel historiael van Maerlant; de heer Roos sprak over den invloed van de taal der dagbladen en deelde scherpe aan merkingen mede over de taal en den stijl van verschillende Vlaamsche bladen de heer Brill wijdde uit over de geschie denis van de studie der Ned. taal, terwijl de zitting besloten werd met de voordragt door den heer Beets van een dicht stukje van Dantzenberg, en door den heer van Lennep van de volgende dichtregelen op den alouden roem van Brugge, de Brugsche schoonen: Formosis Bruggu Puellis Ja, ook mijn boezem was ontgloeid, Toen heden welbespraakte monden In toonenuit het hart gevloeid Oud-Brugges lof en roem verkondden, Maar toch 'k vond mij teleurgesteld; Kan 't wezen, waar het Brugge geldt, Blijft daar den tytel onvermeld Die 't hoog in top van eere stelt Die wijd alle anderen verduistert? Mijn Broedrenkan het mooglijk zijn Of dorst in lang vervlogen dagen Niet reeds de dichter in 't Latijn, De landgenoot in 't Vlaamsch gewagen Oud-Bruggeboven elke stad Is op zijn schoone maagden prat 1 Nog heden kan 't ons keur van schoonen Op markt en plein alom vertoonen. En 't handhaaft zijn alouden roem In meenge fiere en frissche bloem. Maar hoopte ik al die keur van vrouwen Die Brugge kweekt, ook hier te aanschouwen. Gewis 1 dat viel mij uit de hand Gij zijt, o Regelings-kommissie Of zeer jaloersch of niet galant, Of gij begingt een groote omissie. Gij schiktet alles fraai en net Maar hebt de damesgindswaar de oogen Eens ouden mans niet reiken mogen, Wreedaardig in den hoek gezet. De Times, het grootste en meest verspreide blad in Engelandheeft uithoofde van zijn anti-Garibaldischen geest MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Augnstus. Zuivere opbrengst over de eerste 8 maanden. 1861. 1862. 1861. 1862. Geslagt (opc. &iuv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst wijn (id.) Steenkolen (id.) i 1547,28' 6806,30 119,60 5860,54 1106,17» 788,92» 1540,78 5645,43 - 256,30 5751,18 981,07» 1322,05' 563,35 612,70 14440,31' 49130,60 1922,51 45377,41' 11326,20 7432,18 4746,97» 2672,40 14365,31 45897,07» 1790,98» 44963,16 11023,87» 6261,89 3171,37» 2223,95 ƒ17933,99» ƒ16672,87 ƒ137048,59' ƒ129697,62

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2