ZOMERLUST. ZiKLOOFEN en HMHSABE' Hollandsche Spoorweg. Christelijke Belangen. Advertentiën. VEREENIGING 1 HOOGHEEMRAADSCHAP van Bij gelegenheid der Kermis aan den Hoogen Rijndijk onder Soeterwoude, zal op Donderdag 11 September 1862, des na middags ten 3 ure plaats hebben om Fraaije Prijzen in Zilver. Des avonds ten 7 ure zal om een Fraaije Prijs in Zilver GEBIL- LARD worden, waartoe Heeren liefhebbers worden uitgenoodigd. De prijzen zullen finaal worden vereerd. Op Zondag 14 September 1862, ten 6 ure Muziek voor het publiek. daarna J. HOOGE VEEN. bij gelegenheid van de plegtige opening der Staten - Generaal door Z. M. den Koning. Op MAANDAG 15 SEPTEMBER a. s. zijn aan alle Stations RETOITK- BIIXETTEM verkrijgbaar naar 's Gravenhagegeldig voor alle treinen van dien dag. Amsterdam, De Administrateur, 8 September 1862. J. W. BAKE. den prins van Wallis, wordt met hare ouders, prins en prin ses Christiaan van Denemarkente Brussel verwacht. De prin ses is geboren 1 December 1844 en heeft dus den ouderdom van bijna 18 jaren bereikt. Zondag 11. hebben de festiviteiten een aanvang geno men welke gepaard gaan met het Vilde letterkundig congres dat Maandag te Brugge geopend is. Alles was in feestdosch gehuldde straten waren rijk met vlaggen getooid en een op gewonden stemming heerschte onder de menigte. Te l uur 's namiddags vormde zich een verbazend groote optogt; alle gemeenten van West-Vlaanderen waren daarbij vertegenwoordigd met hunne banieren; geen vereeniging uit Brugge en den omtrek ontbrak, en men telde zeven of acht harmonie-gezelschappeneen twaalftal zangvereenigingenze3 dramatische vereenigingenallen met hun banieren; de stoet werd geopend door een prachtig vaartuig van het genootschap: //IJver en Broedermin," waarop zich een groep jeugdige blonde meisjes, in het wit gekleed en met bloemen in het haarbevond. Te 3 uur werden de leden van het congres aan het sta tionsgebouw ingehaald. Onder de leden uit Nederland zag men daar de beeren Beets, van Lennep, de Vries, Keiler, Koenen Banckvan den Berg en van Zeggelenen van de Vlaamsche schrijvers onder meer de heeren de Laet, Conscience, Snie- ders, de Cort, van RijswijckHermans, Snellaert, Vuylsteke en de Geyter. De heer Jonghe, lid der regelings-commissie riep allen een hartelijk welkom toe, waarop professor de Vries in welsprekende taal antwoordde; zijn woorden over de geluk kige verstandhouding tusschen de beide Volken werden met een driewerf herhaald gejuich begroet, waarna de optogt zich in beweging stelde. Men toog naar het stadhuis, waar de burgemeester de vele gasten welkom heette, en nu waren de heeren Koenen van Amsterdam en Vuylsteke van Gent de tolken van allen die naar Brugge opgekomen waren tot bijwoning van het congres, om de toespraak van het hoofd der gemeente te beantwoor den. Beider woorden lokten by herhaling luide toejuiching uiten vooral waar de heer Koenen herinnerde dat de groote Biiderdijk öp den Wen September geboren was, op welken dag thans het congres aanving, wat hij een gelukkig voor teeken noemde, en waar de heeren Vuylsteke zinspeelde op de vrees door den heer Devaux in den gemeenteraad van Brugge geuit, dat de rust des lands door de handelingen van het congres gevaar liep om gestoord te worden. De heer Vrambout, de gouverneur der provincie, ontving daarop de leden van het congres in zijne salons, waar men den optogt voorbij zag trekken. Hartelijk en gul was zijn ontvangst en gelukkig noemde hij zich de congresleden te kunnen mededeelen dat Z. M. de Koning der Belgen het congres onder zijn hooge bescherming nam. Het feest, dooi den heer Vrambout te geven, belooft mede allerluisterrijkst te zullen zijn. De jongste berigten omtrent de merkwaardige bronnen van mineraal-olie in Noord-Amerika bevestigen den rijkdom daarvan. Hoe lang die rijkdom zal blijven bestaan is thans nog met geen zekerheid te bepalenechter mag men uit het bekende besluitendat die bronnen ten minste voor verschei dene jaren een rijke opbrengst zullen leverenzoodat daar door het aanleggen van eenige nieuwe spoorwegen begunstigd zal worden. De voornaamste bronnen vindt men in de nabij heid van een station van den Atlantic and Great-Western spoorwegzoodat de voortbrengselen met geringe kosten naar New-York verzonden kunnen worden. Vóór twee jaren was de streek, waar men zich tegenwoordig zoo druk bezighoudt met het verzamelen van de olie, bijna nog een zoogenaamde Ur- wald, een woestenij, tegenwoordig wordt zij voortdurend door een honderdtal menschen^ bewoond, terwijl dat getal bij den dag toeneemt. In de nabijheid der bronnen worden herbergen en logementen aangelegd, die steeds goed bezet zijn. Het terrein wordt verpacht voor den tijd van 99 jaren tegen den prijs van f 750 per acre, ongeveer f 1850 per bunder; ter wijl de eigenaar bovendien nog een derde van de verkregen olie voor zich bedingt. De prijs der olie is tegenwoordig in New-York 40 cents de gallongelijk staande met 22 a 23 cents de nederl. kan. VOOR De aangekondigde BIJBELLEZING van den Heer T. M. I> O 091 AN, van Amsterdam,op Donderdag 11 September kan geene voortgang hebben. Aan de Leden der Afdeeling Leiden van de Nederlandsche Gustaaf-Afdolf- Vereenlglng wordt berigt, dat van wege de Afdeeling eene Vergadering zal gehou den worden op aanstaanden Donderdag 11 September des namiddags te drie ure precies in de Kerkeraadskamer der Pieters kerk tot bijwoning van welke zij bij de zen worden uitgenoodigd. Namens het Bestuur, H. HEIJENVice-Secretaris. Iv-flJj De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Zatur- dag 13 September a. s. in het Gemeen lands huis te Leiden des voormiddags ten 10£ ure, eene Vereenigde Vergadering zal wor den gehouden. De Dijkgraaf, H. C. J. HOOG. vn.az Entrée 49 Cents geheel in vertering.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3