N°. 778. Zaturdag 6 September. A". 18(i2. Binneiilandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regelsƒ0.90 Iedere regel meer 15 C'ts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 ra. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 n. 20 m.; 12 n. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 n. 29 m. en op da Zondagen '«avonds 10 u. 40 m. uit 'sHage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ocbteuds 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2i u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'suamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indisobe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot schoolopzieners in het 5de en het 11de schooldistrict van Zuid-Holland de heeren Dr. G. A. Schneither en Dr. N. W. P. Rauwenhoff, beiden te Rotter dam; tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Arnemuiden den heer A. F. van der Loeff, thans te Belling- wolde en in diens plaats den heer F. H. Thorbecke, ge- agreëerd klerk te St. Oedenrode; voorts tot ridder der Mili taire Willemsorde 4de kl. den adsistent-resident A. Pruijs van der Hoeven, ter zake zijner verrigtingen bij gelegenheid van een aanval van Passumasche benden in het Benkoelensche in 1857 de bezetting van het landschap Redjang in 1859 en het bevechten en verdrijven van kwaadwilligen in 1862; den heer D. Bekaar, burgemeester van IJzendijke tot officier en Mr. G. N. de Stoppelaar, secretaris van Middelburg, tot rid der der orde van de Eikenkroon. Aan den officier van gezondheid 2de kl., A. H. Cor- nelissen, van het 1ste regement infanterie, is door Z. M. op verzoek een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Voorts is de officier van gezondheid van de 3de kl., van het personeel der geneeskundige dienst van het leger in Oost- Indie, J. E. Stark, thans met verlof hier te lande, in zijn rang en anciënniteit overgeplaatst bij het personeel der ge neeskundige dienst van het leger hier te lande. Bij Koninklijk besluit is de 2de luit. E. A. F. Creutz, van het 3de regement vesting-artillerie, gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie. Z. M. heeft HD. Commissaris des Konings in de pro vincie Zeeland, baron van Lijnden, belast om Z. M. bij het Nederlandsch taalkundig congres te Brugge te gaan ver tegenwoordigen. Z. M. heeft goedgekeurd de statuten van de vereeni- ging der Christelijke school te Leyderdorp en die vereeniging erkend als rechtspersoon. De heer Huyssen van Kattendijke, Minister van Marine, vertoeft sedert eenige dagen in Engeland, met het doel om aldaar de maritime inrigtingen te onderzoeken. Verleden Woens dag bezocht bij o. a, het arsenaal te Chattam en de daar in aanbouw zijnde ijzeren schepen. De Minister werd begeleid door den opper-intendant, kapitein Fanshawl en den heer Lang de voornaamste scheepsbouwmeester. Tijdens het bezoek van den heer Kattendijke, was de kolossale machine in wer king waarmede het ijzer wordt vervaardigd voor de Achilles van 50. In een der dokken prijkt het gepantserde fregat Royal Oak, van 50, dat onlangs van stapel zal loopen. Bij den raad van state is thans een voorstel in over weging tot afschaffing van de belasting op de visscherijen in Nederl. Indie. Die belasting drukt zeer de welvaart der be volking in sommige gewestenterwijl zij elders vroeger reeds gedeeltelijk werd opgeheven. Woensdag 11. is te Koudekerk in Zeeland overleden de heer Mr. J. W. de Bruyn van Melis- en Mariënkerke, lid van het Prov. Gerechtshof te Middelburg. Ü8 stad Utrecht is thans ook in het bezit eener eigen gasfabriekgebouwd op het zoogenaamde Drilveld buiten de vroegere Wittevrouwenpoort tegenover de cellulaire gevange nis. Zij werd bekostigd uit een geldleening, die de gemeente tegen 4£ pCt. heeft aangegaanzal ruim f 600,000 kosten en levert het gas aan particuliere verbruikers, die reeds 2000 bedragen, voor 14 cent de kub. el of f 3,964 de 1000 En- gelsche kub. voeten. Men rekent er op bij zulk een groote deelneming voor particulier gasverbruik over een jaar de prijs van het gas te kunnen stellen op 12 cent de kub. el of f 3,40 de 1000 kub. voeten, zonder dat eenig beletsel bestaatom de rente en aflossing van het opgenomen kapi taal uit de winsten te kunnen bestrijden. De eerste aan besteding had plaats den 15den September 1860 en op 1°. September II. heeft de eerste algemeene gasverlichting voor de straten en voor particulieren plaats gehad, waarbij bleek, dat de helderheid van het gaz zoo niet dat in Europa over het algemeen vervaardigd wordt overtreft toch met het beste dat elders brandt kan vergeleken worden. Op dien avond vond men van de 845 straatlantaarnlichten (455 op palen en 390 op armen) slechts drie niet brandende. Men heeft berekend, dat in Friesland wel 10,000 last koolzaad is ter markt gebragthoofdzakelijk te Leem; Franeker en Heldingen en het Jast gemiddeld op j[ 400 jm»- e "t- 4 v TLr-Z

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1