Buitenlandsch Nieuws. deelneming van een 80-tal leden. Te hopen is het dat de verschillende werkbazen hun onderhoorigen zullen aansporen, aan deze vereeniging deeltenemen, daar die leden in tijd van ziekte het weldadige harer werking ruimschoots zullen ondervinden. Zondag avond werd er in den opeengestapelden hoop steenkolen, bij de fabriek van de heeren Enthoven en Comp. te '8 Hage brand ontdektdie zich reeds aan de geteerde schutting had medegedeeld. Gelukkig werd dit door de werk lieden in tijds ontdekt. Door de werking van den spuit der fabriek is de brand spoedig in zijn voortgang gestuit. Donderdag 11. zijn te Meppel door den gemeente-veld wachter van Wanneperveen op het gemeentehuis aangebragt eenige deelen van een kinderligchaamdoor hem gevonden in de sloot aan den grindweg van Meppel op Zwartsluis. Het zijn twee armpjes tot aan de ellebogen en een voetje tot aan den enkel. De misdaadwaarvan deze gevondene ligcbaams- deelen overblijfselen zijn, is niet bekend, maar de policie tracht die optesporen. Bij gelegenheid van de Voorburgsche kermis had er Zondag avond een ongeval plaats. Een der rijtuigen, die op vracht rijden, was bespannen met een jong en een oud paard. Bij het afnemen van het dekkleed werd het jonge paard schichtig, waardoor de paarden op hol geraakten en den weg opgingenmet dat gevolg dat het oude paard tegen een boom liep en dood ter neder stortteterwijl het rijtuig daardoor groote schade heeft bekomen. - Het admissie-examen voor studenten aan de Leidsche Hoogeschool zal plaats hebben op Maandag en Dingsdag 15 en 16 September aanstaande. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings dag des namiddags te 5 uur 64°, des avonds te 8 uur 59°, te 10 uur 57°. Woensdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 68°, te 12 uur 68°, 's namiddags te 4 uur 66°. Dezer dagen had er een benefice-voorstelling in een der schouwburgen van Berlijn plaats. Om vele menschen te trek ken bedacht men de volgende list. Eenige dagen vóór die voorstelling verscheen er in de dagbladen een advertentie met het opschrift: Welgemeende huwelijksaanvrage. Een Anonymus zoekt voor zijn pupil en nicht, die een geldelijk vermogen van 15,000 th. en een fabriek bezit, een echtgenoot, welke het bestuur van de fabriek op zich nemen kan. Honderden brieven kwamen hierop onder een opgegeven adres in. Al die briefschrijvers ontvingen per post een antwoord, geteekend door A, Gehrman en aldus luidende: "Het voornaamste is nuof mijne nicht u bevalt. Daarom zal ik heden avond in den schouwburg komen en in loge N°. 1 plaats nemen. Als gij wilt, kunt gij ons aanspreken." Natuurlijk kocht ieder trouwlustige een entreemaar op den oom met zijne nicht werd te vergeefs gewacht. De beneficiant echter maakte zeer goede zaken. Een dame, wonende in de nabijheid van een smidswin kel te Berlijn, had den minister van binnenlandsche zaken bij petitie verzochthaar te bevrijden van die onaangename nabijheid, door den smid te bevelen zich elders te gaan ves tigen. Dit verzoek was van de hand gewezen. Nu heeft zij zich met een dergelijke petitie tot de Tweede Kamer gewend, en tevens gevraagdof de Kamer den minister wilde gelasten om twee nachten in hare woning doortebrengendan zou hij zegt zij, beter overtuigd zijn van de noodzakelijkheid om baar verzoek intewilligen. Den 27sten en 29sten Augustus is te Neurenberg de negentiende algemeene vergadering der Gustaaf-Adolf-vereeni- ging gehouden. Ruim 700 afgevaardigdenuit alle oorden van Duitschland (voor de eerste maal ook uit Oostenrijk)alsmede uit Zwitserland, Frankrijk, Nederland, enz., en uit Wiscon sin (een der Vereenigde Staten van Noord-Amerika) waren tegenwoordig. Dr. Hoffmann uit Leipzig nam het voorzitter schap waar. Blijkens het verslag, in die vergadering uitge- bragt, bezit de vereeniging thans een kapitaal van 58,870 thaler, en heeft zij in het laatst verloopen jaar aan 578 ge meenten ondersteuning kunnen geven ten gezamenlijke be drage van 165,400 thaler 297,720). Tot plaats voor de volgende algemeene vergadering is Lubeck gekozen. Uit Wee- nen was aanvrage gedaan om ze daar te houden de Oosten- rijkscbe minister von Schmerling had zijn toestemming daar aan gegeven door een telegram, aldus luidende: //Welkom te Weenen 1" Uit Rome is het berigt ontvangen dat op den 30sten der afgeloopen maand op het Q,uirinal het officieele aanzoek heeft plaats gehad om de hand der Princes Maria Annunciata, zuster van Frans II, ex-koning van Napels voor den aarts hertog Karei Lodewijkbroeder van Keizer Frans Jozef van Oostenrijk. Volgens dezelfde berigten is Z. H. de Paus, die ligtelijk ongesteld was geweest, weder geheel hersteld. Uit Pesth wordt gemeld, dat een 79-jarig inwoner dier stad, van beroep kleedermaker, die voor zeer korten tijd zijn zesde vrouw ten grave bragt, zich met zijn zevende echtge noot in het huwelijk heeft verbonden. De beide laatste deelen van het dagboek van Varnhagen von Ense, die pas te Leipzig zijn verschenen, zijn onmidde- lijk na de aankomst te Berlijn door de policie in beslag genomen. Bij Harburg in Hannover heeft men een schuit aange houdenwaarin 70 centenaars wollen lompen gesmokkeld wer den. Later bleek het, dat die smokkelaars daartoe gebruikt hadden een schuit van een inwoner dier stad, zonder zijn toestemming, en de lompen hadden zij gestolen van een han delaar in die voorwerpen. In Belgie, en vooral te Brussel, worden, zoo als men weet, veel konijnen gegeten. Menigeen echter, die ze in een estaminet meent te gebruiken eet daarvoor in plaats katten- vleesch. Langzamerhand begon de overtuiging hiervan zich te Brussel te verspreiden en nu heeft men een middel opgespoord om aan dat bedrog een einde te maken. Men gebruikt daartoe een hond. Het is gebleken, dat dit dier evenveel afkeer van het kattenvleesch als van een levende kat heeft. Nu neemt men een hond mede naar de restauratie en werpt hem een stuk konijnenvleesch toe; is het echt, dan eet de hond het gretig op, doch weigert het dier die spijs, dan weet men dat een kat het surrogaat geleverd heeft. Men zegt, dat reeds eenige restaurateurs, verschrikt door deze ontdekking, welke hunne speculatie met den ondergang dreigt, aan de honden den toegang tot hun établissement weigeren, opdat de katten er een geruster toevlugtsoord kunnen vinden. Uit Leuven wordt gemelddat de directeur der bank van leening in de afgeloopen week is vertrokken en de kas der instelling, waarin zich 280,580 francs bevonden heeft medegenomen. Hij genoot een bezoldiging van 6000 francs, zijn borgtogt bedroeg 12,000 francs. Zijn echtgenoot is ge arresteerd. Het heeft te Londen zeer de aandacht getrokkendat blijkens de jongste berigten uit Amerikadoor president Lin coln een streek in Midden-Amerika is aangewezen om met Negers te koloniseren, en vooral dat hij daarbij verklaart dat het onmogelijk is dat kleurlingen, hetzij vrijen of slaven, in Amerika gelijk kunnen worden gesteld met blanken. Dat is inderdaad een treurige en in den tegenwoordigen toestand zeer onstaatkundige bekentenis. Graaf Russel heeft van Dr. Baikie, die het beleid voert over de expeditie op den Niger, een depêche ontvangen dd. Bida, Nuse, Midden-Afrika 26 Februarij 1862. In deze de pêche verzoekt de heer Raikie graaf Russell op nieuw de aan dacht dergenen, die bij de katoen-productie belang hebben, vooral op Afrika te vestigen. "Drie vierden der bevolking," zegt Baikie, "hetzij slaven of vrijen, hebben volkomen vrij heid hun eigen land te bebouwen en hun oogst te verkoopen. De meeste katoen die ter markt komt, is van deze kleine boerderijen afkomstig, en juist de eigenaars van deze boer derijen zouden door elke vermeerdering van vraag worden aangezet tot meerdere productie. In Yoruba wordt het groot ste gedeelte der katoen door groothandelaars geteeld en het gevolg van den meerderen uitvoer is geweest grooter vraag naar slaven: hier zou juist het omgekeerde het gevolg zijn, daar de lijfeigenen door meerdere verdiensten in staat zouden zijn hun vrijheid te erlangen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2