Buitenlandsch Nieuws. voltooid en deze mag ongetwijfeld om de nette afwerking een sieraad van het établissement genoemd worden. Maandag had te 's Gravenhage in de Bemonstrantsche kerk de plegtige uitreiking der prijzen en de bevordering der leerlingen van het Stedelijk Gymnasium plaats. De rector Bax hield daarbij een redevoering, waarin hij de lotgevallen der inrigting onder zijn bestuur herdacht en afscheid nam van zijn 'collega's en zijn leerlingen. De Burgemeester, voorzitter van het collegie van Curatoren Dr. Beijnen en de heer Vee- gens, de eerste leerling der hoogste klasse, rigtten daarna een woord van afscheid en dank aan de heeren BaxScheij en Mioulet, aftredende docenten, waarop Dr. Beijnen het bestuur aanvaardde, het doel der inrigting uiteenzette, den weg, die ingeslagen zou worden om dat doel te bereikenaanwees en eindigde met een innig gebed aan het Opperwezen, dat Hij ook in het geopende tijdvak Zijn onmisbaren zegen zou doen rusten op het Haagsch Gymnasium. Heden Dingsdag werd door een Commissie uit de oud-leerlingen van Dr. Bax uit hun naam hem een prachtig geschenk aangeboden, een zoo genaamde garniture de cheminée, zamengesteld uit een smaak volle marmeren pendulewaarop een uitmuntend uitgevoerd bronzen beeld is geplaatstden Denker, naar de beroemde schilderij van Michel Angelo, voorstellende, en uit twee bron zen vazen op marmeren voetstukken in Etrurischen vorm ver vaardigd. Aan den voet der pendule is een zilveren plaat aan- gebragtwaarop een toepasselijk opschrift is gegraveerd. Heden Dingsdag morgen is in een der vijvers in het Haagsche Bosch gesprongen een jonge dochter, oud naar gis sing 28 jaar, afkomstig uit Leiden, doch zij werd gelukkig gered door den luitenant B. Zwakheid van geestvermogens moet haar tot die wanhopige daad gebragt hebben. Donderdag 11. heeft te Huissen op de steenfabriek van den heer Colenbrander weder een schromelijk ongeluk plaats gehad. Twee aardkarrenwaarvan de eene geladen wasvoor elkander willende uitwijkengeraakt het paard van de ledige kar op hol. De man, die de geladen kar mende, zich hiervoor trachtende te vrijwaren, valt daardoor en geraakt onder het wiel van zijn eigen kartengevolge waarvan hijniettegen staande spoedig ingeroepen geneeskundige hulp, weldra den geest gaf. De andere is er met een ontwrichting van den schouder en eenige kneuzingen afgekomen. Naar men verhaaltzoo is dit hetzelfde paardmet het welk in het afgeloopen jaar een dergelijk ongeluk plaats ge had heeft. Sedert eenigen tijd heerschen de mazelen op het groot ste gedeelte van het eiland Texelde ziekte is echter in een ligten graadmaar zoo algemeendat het op de straten en vooral in de scholen een groote leegte veroorzaakt. In de school van het dorp den Hoorn werden in den laatsten tijd 75 van de 90 leerlingen gemist, terwijl aan den Burg 120 kinderen door genoemde ziekte verhinderd zijn de scholen te bezoeken. - Zondag middag omstreeks 12 uur is te Delft uit de stadsgracht aan de Koornmarkt het lijk opgehaald van den knecht van een caroussel-houderdie bij gelegenheid der ker mis met zijn schuit in genoemde gracht ligt. Ongeveer een uur te voren was de ongelukkige nog aan boord gezienzoo dat hij in het water schijnt te zijn gevallen zonder dat dit door iemand bemerkt werd, en alzoo jammerlijk verdronk. Zondag middag overleed het achtste kind van den Her vormden predikant te Heteren aan de keelziekte. In weinige dagen tijds werden die ouders acht kinderen ontnomen. Men verneemt, dat Ds. J. F. Trottet, vroeger predikant bij de Waalsche gemeente te 's Gravenbagein het buitenland overleden is. De laatste godsdienstoefening der Protestantsche militai ren in het kamp te Milligen was niet de minst belangrijke. Dr. J. J. van Oo3terzee, van Rotterdam, zou voor hen op treden, en zoo ooit de verwachting gespannen wasdan vooral nu. Maar die verwachting is niet teleurgesteld. Met den aan den spreker eigen rijkdom van beelden en vinding om ze gepast intevlechtenschetste hij de getrouwheid van den krijgsman aan zijn vanenom dit idee overtebrengen op de getrouwheid des Christens aan het Evangelie, en stelde nu den strijder op het oorlogsveld en op de bane des levens voor, met de vlag in de eene en het Evangelie in de andere hand. Dit beeld werd door den redenaar ontleend aan Openb. II: 10b. />Weest getrouw tot den dood," welk woord hem tevens gelegenheid schonk om een menigte helden uit de geschiede nis aantewijzendie getrouw aan hunnen pligfctevens de kracht van Gods woord toonden in het vasthouden aan het Evangelie. Een overgroote menigte bezoekers was in het kamp aanwezig. Mogt Dr. van Oosterzee den wensch van velen, die hem hoorden, willen vervullen, dat hij dan die rede doe in het licht verschijnen. Beroepen tot predikant bij de Remonstrantsch-Gerefor- meerde gemeente te Zevenhuizenwegens het vertrek van Ds. H. W. Quint van der Sloot naar Oude Wetering, de propo nent W. F. K. Hussem. Bedankt voor het beroep naar Hardinxveld door Ds. H. W. A. Yerhoeff. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 69®, des avonds te 8 uur 63°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 57°, te 12 uur 64°, 's namiddags te 4 uur 64°. Luidens een berigt uit Petersburg wordt medegedeeld dat het gouvernement zich bereid heeft verklaard tot het in willigen van het verlangen der Japansche gezanten betreffende een verlenging van den termijn tot opening der havensmaar dat het niet gezind is toetegeven aan een tweede voorstel waarin de Japansche regering verzoektdat de reeds geopende havens voortaan minder door Russische oorlogschepen zullen bezocht worden. Het Russisch gouvernement verklaart zich daartegen, op grond dat alle Japansche schepen in de Russi sche havens, zoowel in Europa, als in Azie en Amerika, vrij worden toegelaten, en er zoolang vertoeven mogen als het den gezagvoerder goeddunkten dus Rusland wederkeerig ook zijn volle vrijheid in de Japansche havens wenscht te behouden. De tijding van Garibaldi's nederlaag en gevangenneming heeft overal grooten indruk gemaakt. Garibaldi verslagen en zijn bloed vergoten o$ den Italiaanschen bodem, - het kan een feit zijn waaruit groote gebeurtenissen geboren worden. De toestand wordt er echter geenszins minder gespannen door. Men kan een man verslaan en verwondenmaar zal men zoo gemakkelijk een idee uitroeijeneen kreet versmoren die uit een geheel volk oprijst? Garibaldi de gevangene levert voor het Kabinet van Turin even groot bezwaar op als Garibaldi de insurgenten zoo het militaire vraagstuk welligt al een schrede voorwaarts heeft gedaan- hetgeen de gevolgen nog zullen moeten] leeren - de politieke questie is dezelfde geble ven, ja nog verder van haar oplossing verwijderd. Bij dui zenden partijgangers toch, over geheel het Schiereiland ver spreid zal een kreet van smartvan verontwaardiging opstijgen en men zal om wraak schreeuwen en heftiger dan ooit de leuze doen] weerklinken: Rome of de dood! De bijzonderheden omtrent de nederlaag van Garibaldi ontbreken. Verhinderd om Reggio binnen te rukken, heeft hij gepoogd over de hoogten van Aspramonte het schiereiland verder binnen te dringendeze naauwe doortogt was gemak kelijk te bewaken. Hij werd er dan ook door Pallavicini aan gehouden, die met 1800 man troepen sterke positiën had in genomen. Hij dreef de rebellen op de vlugt. In het begin van September zullen te Augsburg oud-studen ten der beide gymnasia aldaar gevestigd bijeenkomen, waartoe ook keizer Napoleon die er van 182123 onderwijs genoot, genoo- digd is. Uit de verslagen van een der gymnasia]blijktdat hij in het 1ste jaar van de 80 leerlingen de 24ste, en in het 2de jaar van de 70 de 19de was en als prijswaardig in het tweede jaar stond aangeteekendonder bijvoeging, dat hij betere vor deringen zou hebben gemaakt, wanneer hij de Duitsche taal meer magtig was. Een der onderwijzers roemde zijn buiten gewoon talent en uiterst zachtmoedig karakter. Te Wusterwitz nabij Brandenburg zijn twee dagen ge leden 11 bouwmanswoningen met schuren enz. door de vlam men vernieldVrijdag is die plaats op nieuw door brand ge teisterd, waarbij 9 hoeven zijn vernield.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2