Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. dat veel waard en van algemeen belang is, en indien ieder wat bijdraagt dan maken immers vele kleintjes een grooten en wanneer gij voor eenige opoffering, de gezondheid van u en uwe kinde ren kunt verwervenzonder welke gij toch met al het overige geen waar levensgenot kunt smaken zoudt ge u die niet willen getroosten Bemoeijelijkt het de overheid niet door uwe klagten over drukkende la9t,enwanneer zij geld behoeven om uwe ge zondheid te kunnen bevorderen maar dringt er liever op aan dat er geen middel onbeproefd gelaten worde om dit doel te bereiken. Z. M. heeft tot officier van gezondheid 3de kl. bij de dd. schutterij te Culemborg benoemd Dr. L. Fangman thans schutter. De Minister van Justitie brengt ter kennis van belang hebbenden dat zijn audiëntie op aanstaanden Woensdag den 3den September aan het departement van justitie, en die van aanstaanden Donderdag den 4den September aan het locaal voor de administratie der zaken van de Herv. en andere Eere diensten, behalve die der R. Katholijke, geen plaats zullen hebben. Men zegt, dat belangrijke wijzigingen in het Neder- landsche corps diplomatique op hauden zijno. a. zou de heer Mr. L. A. Lightenvelt als gezant te Parijs vervangen worden waarvan onderscheidene verdere mutatiën het gevolg zouden zijn. Het rijkskantoor voor de in- en uitgaande rechten en accijnsen te Leiden is overgegaan in de 2de klasse. Woensdag morgen is de kanonneerboot met de kweeke- lingen der Leidsche kweekschool voor zeevaart van 's Herto- genbosch naar Dordrecht vertrokken. Deze oorlogsbodem heeft veel bezien" gehad, daar er sedert 1830 en 1831 geen ka non neerbooten meer voor of in die stad gezien zijn; zeven jongelieden hebben zich reeds aangegeven om bij de Kweek school te worden opgenomen. Te Arnhem is 11. Maandag overleden de heer A. P. W. G. Zijnen Wartel, commissaris van policie aldaar, ridder der orde van den Pruissischen Adelaar en van de Eikenkroon. Door de heeren Mari en Herman ten Kalekunst schilders te Amsterdam, zijn, als bewijs hunner hooge be langstelling in het Koloniaal Militair-Invalidenhuis op Bron beek ten behoeve van dat gesticht aangeboden de portretten van Z. M. den Koning en van den gouverneur-generaal van Indie, Jan Pieterszoon Koen. Beide portretten, van acade mische grootte, zijn behoorlijk belijst en dat van Z. M. met de Koninklijke kroon en het wapen voorzien» Ook de heeren L. J. Euthoven en Comp. te 's Hage heb ben hun voornemen kenbaar gemaakt om, ten behoeve van gemeld gesticht, een bronzen borstbeeld van Z, M. den Ko ning te gieten en ten geschenke aantebicden. De stad Groningen vierde II. Donderdag weder de jaar- lijksche herdenking van baar ontzet in 1672 door het uitste ken van vlaggen langs de straten en pleinen, het spelen van het carillon op den Martinitoren en van de muziek der rij dende artillerie, het keuren en bekroonen van schoone paar den, het oplaten van luchtballons eu hef, houden eener hard draverij. De ruime bijdragen der ingezet men en een subsidie uit de gemeentekas stelde de commissie van feestviering daar toe in staat. Dingsdag morgen is door de policie te Gouda aange houden een verdacht persoon van wier» later is gebleken dat hi.j genaamd was Gerardus Lambertus van Woerden, dat hij als militair in Indie veroordeeld was geneest tot de doodstraf welke straf' was veranderd in tien jaren confinement, en dat hij zich nu weder had schuldig gemaakt aan een belangrijken diefstal, gepleegd op een bleekerij te Rijswijk, nabij 's Gra- venhage, zijnde het grootste gedeelte d< r ontvreemde goede ren bij hem gevonden. Vrijdag is in den vroegen morgen in een sloot achter het Huis ten Bosch te 's Gravenbage gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, die men veimoedt uit Leiden af komstig te zijn. De keelziekte, die in het gezin van den Hervormden pre dikant te Heteren reeds zes kinderen ten grave sleepte, heeft li. Dingsdag een zevende offer geëischt, de oudste zoon een aanvallige 12-jarige knaap. Thans blijven slechts drie kinde ren over, waarvan de beide oudsten van die ziekte hersteld zijn, maar de jong9te, de thans eenig overgebleven zoon, nu ook in bedenkelijke»! toestand verkeert, hoewel er nog eenige hoop bestaat om hem te behouden. De reünie der Waalsche kerkenin de maand Augus tus te Haarlem gehouden heeft met blijdschap vernomen dat het ontworpen reglement voor de verkiezing van kerkeraad9- leden door de Algemeene Synode der Nerlerl. Hervormde kerk was aangenomen, en in het vertrouwen dat de provinciale kerk besturen er hun stem voor zouden uitbrengen beraamde zij maatregelen tot invoering van dat reglement in de Waalsche kerken. De volgende réunie zal te Leeuwarden en bij ontsten tenis te Arnhem plaats hebben. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Molenaars graaf de kandidaat J. van Woudenberg Hamstra; te Winkel Ds». B. Snellen te Odijk en te Chaam Ds. A. Dekkers te Sluis, die dat beroep heeft aangenomen. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Almkerk ten tweedemale Ds. J. Bavinck te Voorschoten te Surhuisterveen de kandidaat P. Woudsma eu te Marruin de kandidaat R. Sybrandi. Aangenomen door Ds. Alting te Sap- pemeer het beroep naar Schildwolde en door den kandidaat H. Beuker dat naar Zwolle. Bedankt door Ds. E. Weers te Rouveen voor het beroep naar Ambt Vollenhoven. Men schrijft ons uit Bodegraven dd. 29 Augustus Op den avond van den 28sten Augustus viel aan het zoo schoon gelegen dorp Bodegraven te beurt, hetgeen reeds zoo vele jaren door de meesten der inwoners was gewenscht ge worden. Op dezen dag zagen wij ons in het bezit van een verlichting, waarbij de kaarsen en de olielamp in geen verge lijking kunnen komen die verlichting die wij nu hebben is de gaz-verlichting. Zoolang moest ons dorp zich vergenoegen met akelige olielampen, maar ziet, de tijd der ontwikkeling is ook tot ons gekomenen wij mogen ons verheugen dat de straten nu verlicht zijn door gaz-lantaarnenwelke een zoo groot licht verschaffen dat de burgers nu niet meer bevreesd behoeven te zijn om hunne woningen te verlatenmaar niet alleen zijn onze straten zoo luisterrijk verlicht, maar ook zag men in alle winkels dat licht ontstekendoor hetwelk hare pracht en schoonheid veel meer voor den dag kwamen. Groot was de vreugde die de burgers genoten; van alle kanten en van de naburige dorpen stroomde het volk met groot gejuich te zamen. Overal zag men uit de huizen der ingezetenen de driekleur wapperen tot opluistering van het feest en om hunne deelneming te kennen te geven; et» r.iet alleen dit, inaar ook werd er door onze Rederijkerskamer "Poot" en zeer fraaije tooneelvoorstelling gegeven. Verscheidene huizen waren op de schoonste wijze geïllumineerd waaronder dat van den beer van Haatten, waar bovengenoemde uitvoering plaats vond, bovenmate uitmuntte. Maar ten laatste willen wij onze hulde brengen aan den directeur, den heer' Diepeveeo, want: «eere dien eere toekomt." En die komt hem vooral toe, want hij heeft boven verwachting de burgers een zoo groote verlich ting verschaft; maar eere ook aan on*e policie, die bij de groote opgewondenheid van het volk toch de grootste en naauwkeurigste orde bewaarde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 63°, des avonds te 8 uur 58° te 10 uur 56*. Zaturdag morgen te 5 uur 55°, te 8 uur 60°, te 12 uur 67°, 's namiddags te 4 uur 69°. Een brief uit Turin meldt dat prins Napoleon een uit stap in Italië heeft gedaan en Zondag incognito te Montco- lieri heeft doorgebragt, waar de koning en later de heer Ratazzi zich bij hem hebben gevoegd. Dingsdag morgen is er brand ontstaan in de spoorweg gebouwen te New-Crossten gevolge waarvan een waarde van S> 40,000 een prooi der vlammen is geworden. De oorzaak van dit onheil is niet bekend. Te Lyon is het proces van jufvrouw Favre en hare medepligtigenin zake den moord op den ouden Crepin in

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2