773. Maandag 1 September. A". 1862. Een ernstig woordje. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.96en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- aiers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën 1-6 regels 0.75. tedere regel meer 12}. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90 Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 ra.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.;6ti.9m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 11. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 m'suamiddags t# 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag vau 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van ;s ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 111 nur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen hnize op deu Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 unr en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. (Ingezonden). Het is een treurig verschijnsel, dat, terwijl wij ons vaak 200 aangenaam gestemd gevoelen te midden der redelooze natuur, een scherpe en snijdende wanklank ons treft, zoodra wij ons te midden der menschen bevinden of een blik slaan op ons eigen bestaan. Hoort de menschen spreken en ziet ze handelenoveral disharmonie en strijd en spotternij. -^Gezondheid is de grootste schat om vergenoegd televen." Zoo leert het kind reeds stamelen aan den schoot zijner moe der en hoort ge de volwassenen zij hebben altijd den mond vol van lof op de gezondheid. -vGezondheid dat is het woord waarmede wij elkaar het laatste vaarwel toeroepen en gezond heid, de wensch waarmede wij elkaar een glaasje toedrinken, vaak dan wanneer wij bijeen zijn om door onmatigheid onze gezondheid te bederven - Des morgens buigt men de knie om God te danken dat men weder in gezondheid mogt ontwa ken en bidt om dien dag in gezondheid te mogen doorbren gen en des avonds dan dankt men weder; wanneer men de menschen zoo hoort spreken dan zou men denken dat zij waarlijk alles voor hunne gezondheid zouden over hebben, dat zij zich elke opoffering zouden getroosten om dien schat te verwerven en te behouden. Maar ziet ze nu handelen. Ik wil thans niet spreken over die menigte dieet-zondenaan welke wij ons dagelijks schuldig makenik heb het oog op ééne zonde, door welke allen lijden en wier gevolgen hierom ook zoo heel treurig kunnen zijn. Herinnert ge u den tijd nog, toen de cholera woedde of de koortsen zoo veler krachten ondermijndenalgemeene ram pen onder wier gevolgen nog zoo velen gebukt gaan. Men zou meenende menschen zouden alles doen om dergelijke rampen voor het vervolg aftewenden; maar wat deed men? Men ging naar de kerk, men bad om genezing; men bad en - deed niets!... De mannen der natuur zeiden: die ziek ten zij zijn uwe eigene schuldhet is omdat gij handelt tegen de wetten der natuur, en die laten zich niet straffeloos schen den Maar hiervan wil men niet hooren. De een zag daariu het werk van het toevalwaarvan wij lijdelijk het einde moe ten afwachtende ander zag daarin kastijdingengekomen over het volk om zijn ongerechtigheid het is wel zoo maar weet ge wat de ongerechtigheid van het volk was? het was dezedat zij den wil van God niet deden toen zij tegen die natuurwetten handelden, want die wetten zijn de uitdrukking van Gods wil. Men zegt, God laat zich niet bespotten! het is wel, maar gij zijt het die God bespot, wanneer gij daar bidt om ge zondheid en geen vinger beweegtniet een enkelen lust bedwingt, niet een enkelen gulden wilt uitgeven, om dien gezondheids toestand te bevorderenin waarheidhet is ergerlijke spot ternij, indien gij bij zulk een gedrag den zegen des hemels durft afbidden. Of zou men meenen dat zulk een vermaning overbodig zou zijn? De mannen der natuur zeggen: wilt ge gezond zijn, zorg dan in de eerste plaats voor zuivere lucht en veisch> water, waar deze ontbreken daar zijn de vruchtbare bronnen van ziekte en ellende; en begeef u nu langs de grachten onzer stad, overal komt u een stank te gemoet, zoo onaan genaam en walgelijk, dat gij ze instinctmatig ontvlugt, omdat de natuur u hierdoor waarschuwt dat uwe gezondheid in ge vaar is. Maar wat is er dan aan te doen Achiets wat voor u niets vreemds is, geef slechts wat geld. Gij geeft immers zoo veel uit voor schoone kleeding, prachtig huisraad, keur van spijs voor genoegen en uitspanning, maar wat hebt ge toch eigenlijk aan dat alles, indien ge de gezondheid mist? Het ontbreekt tegenwoordig niet aan mannendie wel mid delen zullen weten aantewijzen om het water weder stroomend en helder en hierdoor de lucht gezond te makenhelpt gij hen slechts aan geld, en dit moet ge willen, indien .irét u ten minsten eenigzins ernst is met uwen lof op de gezondheid. Maar het kost veel geld, zegt gij. Welnu, het geldt ook iets

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1