Buitenlandsch Nieuws. Handel-Maatschappij wordt afgedragen f 22,200 beschikbaar te stellen als opbrengst van de inteekenlijst die in de stad Batavia heeft gecirculeerd. Door den Nederlandschen consul te Singapore is aan den resident van Riouw medegedeeld dat de Serawaksche stoomer Rainbow nabij de westkust van Borneo zes Soloksche roovers- praauwen heeft bemagtigd. Dertig roovers zijn gevangen ge nomen, dertig ontsnapten in het bosch en de overigen zijn gesneuveld of verdronken terwijl 200 slavenvoor het mee- rendeel Nederlandsch-Indische onderdanen, zijn verlost. Ook een aantal Hollandsche vlaggen zijn aan den resident van Riouw door den consul der Nederlanden te Singapore, namens den Radjah moeda van Serawak, toegezonden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 60°. Zondag morgen te B uur 64°, te 8 uur 64°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 70°, te 5 uur 68°, te 8 uur 64°, te 10 uur 62°. Maandag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 68°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 4 uur 63°. Zaturdag 9 Augustus is het Japansche gezantschap te Peterburg aangekomen en hoewel het aanhoudend regende was er bij zijn intogt een talrijke menigte op de been. Dings- dag 11. is het door den keizer in de troonzaal van het win terpaleis ten gehoore ontvangen. Aan den spoorweg van Crefeld naar Kleef wordt druk gearbeid. Tot Kevelaer zijn de spoorregels reeds gelegd. De nieuwe monumentale kerk te Laeken is dezer dagen tegen brandschade verzekerd voor 1,600,000 frs. De gemeenteraad van Brussel heeft beslotendat er prachtige feesten zullen gegeven worden ter gelegenheid van het congres des Sciences Socialesdat. op 22 en 25 September zal gehouden worden. Uit Parijs wordt berigtdat keizer Napoleon tot het besluit gekomen is, om een lijdelijke houding aantenemen en zich niet langer te verzetten tegen de inbezitneming van Rome door koning Victor Emanuel. Keizerin Eugenie heeft zich met de politiek des keizers vereenigden begrepen dat de popu lariteit en de keizer en Frankrijk er door lijden zouindien het tot een botsing kwam tusschen de Romeinsche en de Fran- sche troepen. Te Parijs wil men weten, dat een Fransch officier, die tot de staf van generaal Becoregard behoort en te Parijs was die stad heeft verlaten met een officieele zending der Fransche regering naar den president der Zuidelijke Staten, om hem den raad te geven tot het doen van eenige concessien in de kwestie der slavernijwaardoor hij op een spoedige erkenning van de zijde van Frankrijk kan hopen. Donderdag 11. stond voor het hof van assises te Parijs terecht zekere Elisa Gressier, 25 jaren oud, kokkin te Wi- mille, beschuldigd van met voorbedachten rade verwondingen te hebben veroorzaakt door middel van vitrioolwelke ver wondingen een ziekte of onbekwaamheid tot werken gedurende meer dan 20 dagen ten gevolge had. Sedert meer dan twee jaren had die vrouw in naauwe betrekking gestaan met zekeren Chamillard, een optisch werkman; deze, die de getrouwheid van zijn maitresse verdacht, had haar duidelijk te kennen gegeven dat hij zijn betrekking met haar wilde afbreken, doch had dat op hare smeekingen nog nagelaten. Zekeren avond dat hij haar weder aan hare woning kwam opzoekensloot zij de deur, stak den sleutel bij zich, en wist C. over te halen om te blijven. Den volgenden morgen vijf uur, toen hij nog sliep, stond zij op, nam een flesch vitriool en goot die op het hoofd van C. uit. Hij, door de hevige pijnen ontwakende, dompelde zoodra mogelijk het hoofd in het water, doch, ter wijl hij daarmede nog bezig was, had zijn maitresse reeds een tweede flesch gegrepen en trachtte zij hem den inhoud daar van nogmaals in het gezigt te werpen. Een korte worsteling ontstond hierop, .waarbij beiden hevige brandwonden bekwa men tot eindelijk de flesch brak. C. wist onder de hevigste smarten te ontkomen. Hij werd onmiddelijk naar het hospi taal vervoerd. In het aangezigt, op het hoofd, de borst en de armen had hij zware brandwondenzijn leven verkeerde aanvankelijk in groot gevaar, en eerst 24 dagen later begon hij te herstellen. Zijn aangezigt bleef intusschen geheel ge schonden terwijl de oogleden bijna oubruikbaar werden. Voor het hof bekende de beschuldigde alle feiten, terwijl het bleek dat zij alleen uit vrees dat C. een ander zou toebehooren de misdaad beging. Op de terechtzitting toonde zij zwaar be rouw over het gebeurde te hebbenen dientengevolge werd zij slechts tot 8 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De Spaansche regering heeft een oorlogsfregat naar Ci- vita Vecchia gezonden. De paus zou zelf daartoe aanzoek bij koningin Isabella hebben gedaan, ten einde bij onverhoopte gebeurtenissen daarop de wijk te kunnen nemen. De Liverpool Mercury berigt dat het in den laatsten tijd meermalen gebeurd isdat men opzettelijk schepen in volle zee liet zinken om de hooge verzekerings-premiën te kunnen ontvangen. Met dat doel was een geheel nieuwe handel in vaartuigen van mindere hoedanigheid georganiseerd. De ver zekering-maatschappijen hebben de regering van dat bedrog kennis gegeven. Als een nieuw bewijs van de vastberadenheid, waarmede men in Noord-Amerika den oorlog tegen de Zuidelijken met hardnekkigheid wil voortzetten, wordt berigt, dat de mayor van New-York heeft voorgesteld, om een millioen dollars uit de gemeentekas te bestemmen tot het bouwen van gepantserde schepen en ijzeren kanonneerbooten. Donderdag avond ontstond te Londen brand in het ma gazijn van scheepsvictualiën en kaarsen van de firma Fergu son, dat in betrekkelijk zeer korten tijd was uitgebrand, terwijl de vlammen aanzienlijke schade toebragten aan de scheepstim mermanswerkplaats der firma Lester. Te gelijkertijd werd ook een werkplaats in de Victoria-docks aangetast, waardoor voor een aanmerkelijke waarde is vernield. Later in den nacht brak een brand uit in Hydepark; de bewoner van het huis is met zijn beide dochters daarbij omgekomen. Het Japansch Gouvernement gaat te Yedo een Akademie oprigten voor de studie van vreemde talen en wetenschappen. De Japan Herald van den lOden Mei 11. deelt mede, dat te Yokuhama weder een brand heeft gewoed, die ongeveer 800 huizen vernielde. De Japansche magazijnenvuurproef gebouwd, waren voor het grootste gedeelte gespaard gebleven even als het geheele vreemdelingen-kwartier. Geen enkel huis van de in 1859 en 1860 gebouwde bestaat nu meer, behalve eenige brandvrije pakhuizen. De brand ont stond in een klein huisje, staande aan de grens van den vorigen brand die in het afgeloopen jaar woedde en vernielde in weinige uren de schoonste porcelein-, brons- en lakwinkels drie zeer groote zijden- en manufactuur winkels en omstreeks 5 a 600 koopmanshuizen. De vlammen sloegen weldra over naar de straat die het nieuw gebouwde Nederlandsche consu laat van de Japansche stad scheidt, en dat gebouw verkeerde in zeer groot gevaar, daar de storm de vlammen derwaarts heen dreef. De heeren Mees, Frey, CaspersHoopt, Rab, J. Klein, allen Nederlanders, kwamen terstond onzen consul ter hulpe om zijn meubelen en archieven te redden en droegen alles uit het huis-, met een welwillendheid en zorg, die men niet ligt zou verwachten. De gouverneur kwam mede in persoon met een menigte zijner officieren om den consul bijtestaan, zijne papieren en goederen te redden. Gelukkigerwijze draaide de wind een weinig en namen de vlammen de rigting naar het reeds afgebrande gedeelte der stad. Toen de consul aan een der Japansche officieren het portret gaf van HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlanden, hetwelk door hem was medegenomenzeide deze officier toen hij het portret herkende, dat hij een te gering persoon was om die beeldte- nis in handen te nemen en weigerde eerbiedig om het portret uit het huis te dragen. De schade door den brand aangerigt wordt op 20,000 begroot, dewijl een menigte thee en ruwe zijde, benevens manufacturen zijn verbrand. Het is te voorzien dat het afgebrande gedeelte in weinig tijds weder zal zijn opgebouwd. Aldaar woonden de rijkste kooplieden en die hebben gewoonlijk een tweede huis te Yedo gereedom te worden opgebouwdzoodra datgene waarin zij wonen mogt verbranden. Ook zijn er te Yedo winkels, waar men gemaakte huizen kan koopen van verschillende grootte.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2