N°. 762. Dingsdag 19 Augustus. A". 1862. Binnenlandsch Nieuws. b LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Adverteutiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cis. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 _u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 ra.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 80 m.; 12 n. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m; en op de Zondagen 's avonds 10 tt. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; - der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft den heer J. de Fremery benoemd tot Ne- derlandsch consul in Opper- of Nieuw-Californieverblijf houdende te San Francisco en den heer Charles Donner tot consul te Palermo. Z. M. heeft aan C. Schuurmandoor het Provinciaal Gerechtshof tot de doodstraf veroordeeld, lijfsgenade geschon ken en die straf veranderd in een tuchthuisstraf van 20 jaren. HH. MM. de Koningin en de Koning van Wurtemberg zijn Zondag bij de uitvoering van de muziek voor de Socie- teits-tent in het Bosch tegenwoordig geweest. Z. M. de Koning van Wurtemberg heeft heden Maan dag de residentie verlaten en zich naar Duitschland begeven. Tot bewijs van het beweren, dat, zoo men een binnen landsch kanaal verlangt van Amsterdam naar de Noordzee, dergelijk kanaal in kleinere afmetingen sedert lang bestaat; namelijk door de Overtoomsche sluis, de ringvaart van het Haarlemmermeer, de Lede, naar Katwijk, - van welk kanaal de afmetingen en sluizen zonder veel kosten en kunstwerken slechts ruimer zouden moeten worden gemaakt om het be oogde doel te bereiken- heeft de heer Mr. J. P. Amersfoort een proeftogt ondernomen met eenige belangstellende genoo- digdenvan Amsterdam langs Haarlem naar Katwijk, en van daar langs Leiden terug naar eerstgenoemde stad. Deze proeftogt heeft plaats gehad met het schroef-stoomvaartuig Jacobus van den heer van der Maadenlang 17,78, breed 2,37, en diepgaande achter 1,14, hoog boven de waterlijn 2 ellen- op den 9den Augustus. Des ochtends van Haarlem vertrokkenheeft men met dit vaartuig omstreeks den mid dag de sluis met de drijfdeuren in het Katwijksche kanaal bereikt, maar ter zake der ligging van den slagbalk hetzelve niet tot aan de zeesluis kunnen brengen. De terugtogt naar Amsterdam, te half drie uur aanvaard, is des avonds volbragt. Indien de zeesluis, thans een duikersluis, tot een schutsluis kon worden ingerigt, zou, naar het oordeel van den heer Amersfoort, met de tegenwoordige breedte der kanalen, be houdens eenige verdieping van dezelve en verlaging der slag balken, de vaart van Amsterdam langs Katwijk naar zee voor koffen en dergelijke zeeschepenbinnen zeer korten tijd mogelijk worden gemaakt. Op de jongste vergadering der Vereeniging ter bevorde ring der belangen des Boekhandels is geklaagd over de on duidelijkheid soms onleesbaarheid der bewijzen, door sommige postkantoren voor aangeteekende brieven afgegeven. Bij som migen die ter tafel werden gebragt was de datum der aan- teekening geheel onkenbaar. Vrijdag avond is Z. M. kanonneerboot met de kweeke- lingen der Leidsche kweekschool voor zeevaart te Gorinchem aangekomen. Vrijdag morgen heeft te Gorinchem een woedende os, welke naar Noord-Brabant vervoerd moest wordenvrij wat ontsteltenis aldaar te weeg gebragt. De os moest met de Sleeuwijksche boot overgebragt wordenmaar was zoo woest en wild dat hij een bouwman van Hoog-BloklandJan Boom genaamd, met zijn horens aanviel en in de rivier wierp, waarbij ook de os in het water stortte. Beide zijn uit het water getogen zonder eenig noemenswaardig letsel. Daarna heeft de os zijn vervoerder op den grond geworpenis de stad ingesneldbij den heer. van S. den winkel ingeloopen en weder achter uit geleid, zonder eenige noemenswaardige schade aanterigten. Hij is later buiten de stad in een stal gejaagd en daar heeft men nog groote moeite gehad hem te binden en onschadelijk te maken. Vrijdag, is bij het oprijden der brug aan de St. Anna Zusterstraat te Schiedam een rijtuig achteruit geloopen en met de zich daarin bevindende menschen en het paard in het water gestort. Gelukkig zijn de menschen allen gered, het paard is echter verdronken. Aanstaanden Zondag avond zal in de groote kerk te 's Hage door den WelEw. heer Ds. Gunning de bevestiging plaats hebben van den nieuw beroepen leeraar en herder bij de Nederduitsche Hervormde gemeente, de WelEw. heer Ds. Hoevers, laatst predikant te Leeuwarden, die den daarop vol genden Woensdag avond zijn intreêpredikatie zal houden. Ten behoeve der noodlijdenden door den brand, die d stad Enschedé grootendeels heeft verwoest, verneemt mgndat met de van Java vertrekkende mail aan de Nederlandse-tot!

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1