Buitenlaiulsch Nieuws. per kwartaal slechts f 21874S,7565,62^ of' 87,60 kunnen ontvangen. Men verneemt, dat in een groot jaar ruim 3000 leden bedankt hebben, en dat er dagelijks nog velen bedanken. Zoodra de directie, volgens art. 46 van het regle ment, slecht 20 pCt. kan uitkeeren wordt deze instelling ont bonden en het reserve-kapitaal, dat thans f 323,009 reëele waarde kan hebben, aan de bestaande weduwen, thans p. m. 650ponds-pondsgewijze verdeeld. Eerstdaags zal men dit zien gebeuren, en is er een groote ramp gebragt over een tal van weduwenterwijl een nog veel grooter getal deelhebbers zeer aanmerkelijke sommeu als rook voor den wind hebben zien verdwijnen. Donderdag morgen hebben de kweekelingen der Leid- sche Kweekschool voor Zeevaart van Zalt-Bommel een uit stapje gedaan naar Haeften enna aldaar bij Mr. Dutry van Haeften te zijn onthaald, vertrokken naar Neerrijnen, om aldaar het kasteel van den baron van Pallandt te bezigtigen van waar zij weder naar Zalt-Bommel zijn teruggekeerd, om Vrijdag den togt te vervolgen naar 's Hertogenbosch. Een geneeskundige raadt allen, die uit een warm ver trek in de open lucht gaan, den mond digt te houden. Voor gij de kamer verlaat, zegt hij, moet gij al uw bovenkleede- ren goed digt makensluit den mond voor gij de straatdeur opent, en houdt hem gesloten, tot gij ongeveer 10 minuten goed geloopen hebt, waarna gij, zoo gij verder gaat of te buis komt, zooveel spreken moogt als ge wilt. Door zoo niet te handelen, is menigeen jong in het graf gedaald, die nog lang had kunnen leveu. En waarom nu? Als gij den mond digt houdt en goed doorstapt, kan de lucht slechts door een omweg door neus en hoofd in uw longen komen langs welken weg zij verwarmd wordtspreekt gij echter dan slaan onmid- delijk groote hoeveelheden koude lucht op de longen en deze doen bijna oogenblikkelijk het geheele gestel aan. Het snel loopen brengt het bloed naar de oppervlakte des ligcbaams en onderhoudt aldus een circulatie, waardoor het vatten van koude onmogelijk wordt. Door deze voorzorgen te verzuimen, worden jaarlijks velen ziek en sterven voor hun tijd. Sedert den lsten dezer zijn te Vlaardingen alsmede in Noord-Holland aangekomen 35 haringschepen te zamen aan brengende 4700 tonnen haring. Door dezen grooten aanvoer zijn de prijzen merkelijk gedaald. De qualiteit van den haring, die'ver boven alle andere soorten uitmunt, laat niets te wen- schen over. Te Kampen schijnen valsche 2guldenstukken in om loop te zijnalthans bij een winkelier is Donderdag een zoo danig stuk geweigerd in ontvangst te nemenhebbende een kleur als tin veel dunner, doch weinig verschil in klank met den echten. Het wapen is echter niet zoo zuiver gegraveerd. Het randschrift is grooter en dieper uitgehaald. Woensdag werd te Woudrichem een aankomend jongeling bij zijn ouders te huis gebragt, die, met andere knapen op het veld spelende, door een hunner met een zeis een vrees- selijke wonde aan het been heeft bekomen waardoor enkele peezen en aderen zijn doorgesneden. Onmiddelijk moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. De réunie der Afgevaardigden van de verschillende Waals'che gemeenten in ons vaderland wordt dit jaar te Haar lem gehouden en is 11. Donderdag door Dr. A. Pierson van Botterdam met een leerrede geopend. De Algemeene Synode der Nederlandsch Hervormde kerk heeft een afwijzend besluit genomen omtrent de adressen van de Utrechtsche proponenten-vereeniging en van Leidsche studenten verlangende het examen ter toelating tot de Evan geliebediening van de Provinciale kerkbesturen overtebrengen naar een of meer bijzondere commissiën. Door het Provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland zijn na afgelegd examen, als candidaten tot de heilige dienst toe gelaten de heeren A. L. G. J. Soeters en J. H. Kremer; door dat van Noord-Holland de heeren P. L. Moens en M. C. Muller, en door dat van Noord-Brabant de heer W. H. Lut- tenberg, allen kandidaten in de Godgeleerdheid aan de Leid sche Hoogeschool. Ds. M. E. van der Meulen te Neede heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Bolsward aangenomen. Bij de Herv. gemeente te Aalburg en Heesbeen is be roepen Ds. J. A. ten Bokkei Huinink te Gud-Alblas en tot hulpprediker bij de Herv. gemeente te Bijssen de kandidaat P, Bomijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 70°, des avonds te 8 uur 66°, te 10 uur 62°. Zaturdag morgen te 5 uur 60°, te 8 uur 65°, te 12 uur 72°, 's namiddags te 4 uur 66°. Dezer dagen stond zekere Iguaz Schulz te Weeuen te recht, en werd veroordeeld tot 18 maanden zware kerkerstraf. Nadat dit vonnis tegen hem was uitgesprokenwerd hem de vraag gedaan of hij appèl daartegen wilde doen aanteekenen waarop hij het volgende antwoord gaf: //Zeer verpligt, mijne heerenwant indien er onderzoek naar mijn vroeger gedrag werd gedaan, zou men mij in plaats van 18 maanden, wel wat anders opleggen." Er zijn te Parijs geruchten in omloop omtrent een aan slag op het leven des keizers, die te Vichy zou hebben plaats gehad. Men beweertdat een man gewapend met een groot couteau-poignardin hechtenis is genomen op het oogenblik, dat hij trachtte den keizer te naderen. Daar het gouvernement altijd zorgvuldig dergelijke aanslagen geheim houdt en het aan de dagbladen verboden is, om er een woord over te spre ken, kan men moeijelijk het ware van de zaak vernemen. Men zal zich herinneren, dat men na den aanslag van Orsini toen de algemeene veiligheidswet werd aangeboden met groote verbazing vernam dat er in de voorafgaande jaren een groot aantal aanslagen op het leven van den keizer waren voorge komen, die echter allen waren mislukt, en waarvan men nimmer iets had gehoord; misschien is dit nu weder het geval. De policie verdubbelt hare waakzaamheid rondom den keizer. Maandag 11. werd voor een der Londensche rechtbanken een curieuse zaak behandeld. Een burger jongeling had na melijk een vijftienjarig meisje ontmoet, waarmede hij reeds vroeger kennis had gemaakt. Vernemende dat zij op weg was naar hare moeder, bij wie hij altoos zeer vriendelijk was ont vangen bood hij haar zijn arm om haar derwaarts te gelei den. Dit met alle genoegen aangenomen zijnde, koos de ga lante cavalier zulk een grooten omwegdat zij eindelijk in de frissche buitenlucht op een bankje moesten uitrusten. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om haar intefluisteren dat het hem speet dat zij nog te jong was om zijn bruid te wordenmaar dat hijin afwachting daarvanverzocht haar voorloopig een kus te mogen geven. Daar de jeugdige schoone hiervan niets wilde hooren, was hij stout genoeg om een paar kussen te stelen, waarover het meisje zoo boos werd, dat zij in allerijl door het veld ontvlugtle en in overleg met een harer bekenden een aanklagt tegen hem indiende. In het ver hoor bekende bij terstond allesmaar verklaarde zich tevens bereid haar de gestolen kusjes dubbel terug te gevenwaarop hij, onder luide toejuiching der talrijke aanwezigenwerd vrij gesprokenhet aan zijn lieve vriendin overlatende, wanneer zij de door hem aangeboden vergoeding in ontvangst zal wil len nemen. Dezer dagen zal te Brighton een merkwaardig huwelijk worden voltrokken. De bruidSarah Forbes Bonettais naar men onderstelt de dochter van een Afrikaanscb neger-koning. Toen zij ongeveer vijf jaar oud was kreeg de kapitein ter zee, Frederik Forbes, haar ten geschenke van den koning van Dahomey, tijdens hij dien vorst, op last der koningin van Engeland, bezocht om te onderhandelen over onderdrukking van den slavenhandel. In zijn werk over deze zending uitge geven spreekt hij van het kind met den meesten lof, en vooral door toedoen der koningin heeft zij een uitmuntende opvoe ding gekregen. De bruidegom, James Davis, werd aan boord van een slavenhaler door een Engelsch kruiser buit gemaakt en op een der scholen van het zendeling-genootschap Sierra Leone opgevoed. Later werd hij door de admiraliteit op een der koninklijke schepen geplaatst, begon vervolgens voor eigen rekening handel te drijven en is nu een der aanzienlijkste kooplieden van Lagos, waar hij meer dan 100 zijner lands lieden in dienst heeft. De koningin heeft voor het uitzet der bruid gezorgd en op de bruiloft zullen twintig Afrikaansche

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2