N°. 761. Maandag 18 Augustus. A°. 1862. Binnenlandseh Nieuws. Z. K. H. de Prins van Oranje is Vrijdag middag met den Spoortrein van 4 uur 1B min. uit de residentie naar de legerplaats van Milligen teruggekeerd. Uit 's Hage wordt berigt, dat tengevolge van het ver lies aan inkomsten', die 's Rijks schatkist zou lijden door de afschaffing van het zegel op de dagbladende wet op het recht van successie zou worden aangevuld met de heffing van een gering recht van overgang van effecten in de rechte lijn bij versterf, maar niet van de roerende en onroerende goede ren, ten einde alzoo dat soort van bezittingen te treffen, dat rnoeijelijk op een andere wijze kan worden belast. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn van Regeringswege twee wets-ontwerpen aangeboden, strekkende tot onteigening van perceelen voor spoorwegen van Roermond naar Venlo en van Tilburg naar Boxtel. Te Maastricht is overleden in den ouderdom van 88 jaren Mr. H. J. Mockelraadsheer in het Prov. Gerechtshof van Limburg. Naar men verneemtzal den kamptijd te Milligen met 13 dagen verlengd worden en de troepen dus eerst den lBden September vertrekken. Men verneemt, dat de Arnhemsche afdeeling der Nederl. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst op het denkbeeld is gekomen en dat ook eerstdaags zal uitvoerenom, in ver band met de overige te Arnhem bestaande muziekvereenigin- gen zoogenaamde volksconcerten in het gebouw Musis Sacrum te geven tegen een entrée van slechts 10 cents per persoon, ten einde aldus de mingegoede klasse van ingezetenen in de ge legenheid te stellen goedkoop iets goeds te hooren en op die wijze hun schoonheidszin te ontwikkelen. Men voegt er bij, dat men dit plan ook elders is begonnen intevoerenomdat de beste wijzeom de verschillende standen der maatschappij die elkaar noodig hebbente verzoenen en te verbindenis ze te veredelen. De lagere klassen zullen de hoogere voor die pogingen danken en de hoogere zullen hunne sympathie voor de lagere uitbreiden. Goede volksfeestendie bij ons meestal afstuiten op de neiging tot afzondering van de verschillende klassen en individuënzullen op die wijze mogelijk worden. Vrolijkheid is voor hem die goed werken wil evenzeer noo dig als brood. Door te zorgen voor goede uitspanningen weert men pauperisme en baart men tevredenheid. Volgens het door de commissie ter regeling van het 7de jaarl. taal- en letterkundig congreste Brugge te houden uitgege ven programma zullen de leden Zondag 7 Sept. te half drie urepleg- tig worden ontvangen en de feestelijkheden reeds te 5 uur aan vangen. 's Maandags te 9 uur zal het congres worden geopend en het bureau benoemd. Prof. M. de Vries van Leiden zal de eerste spreker zijn en over het ware liberalisme in de Ne- derlandsche spraakkunst het woord voeren; voorts Prof. Jonckbloet van Groningen en Ds, van Oosterzee van Oirschot, de eerste zal over Jacob van Maerlant, de tweede over het gebruik en misbruik van bastaardwoorden in onze taal spreken. Voor Dingsdag zijn als sprekers of inzenders van stukken opgege ven Dr. N. Beets van Utrecht over de poëzijProf. Brill van Utrecht over de geschiedenis der studie van de Nederlandsche taal en Ds. H. A. Janssen van St. Anna ter Muiden over de belangrijkheid van het West-Vlaamsche dialect voor de Ne- derduitsche taal, en voor Woensdag Mr. H. J. Koenen van Amsterdam over Kiliaen van Duffel als lexicograaf en Gerth vau Wijk van Wijk-bij-Duurstede over eenige gebrekkige taalvor men in de Nederlandsche letterkunde van onzen tijd. De Re dactie van het Nederlandsche Woordenboek stelt zich voor, bij monde van Prof. de Vries of Dr. te Winkel, in een af zonderlijke zitting aan diegenen der congresledendie meer bijzonder in het onderwerp belang mogten stellen, rekenschap te geven van de beginselen omtrent de orthographiedie zij meent te moeten volgen en mededeeling te doen van de spelling, - voor zooverre het betwiste punten betreft, - die zij in het Woordenboek wenscht aantenemen. Het Waarborg-Genootschap voor Weduwen, opgerigt 1 Mei 1827 door J. W. te Winkel en H. J. Rietveld te Am sterdam schijnt zijn ondergang naderbij te zijndan men wel vermoedt. Immers is er door de directie op 1 Augustus jl. bepaalddat het maximun vau uitkeering aan de wedtjjypa n.~ dien dag slechts 35 pCt. kan bedragen, zoodat de weduweC' voor de 1ste, 2de, 3de en 4de wijze van deelrieming""fhap%. LEIBSCH BAGBLAB. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 eD franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mera Vijf Cents. Prijs der Advertentién 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer I2J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten vau 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 115 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 ui. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 81 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ui.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 in. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaudag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; vau Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 40 m.; 's middags te 11 u. 15 in., 's namiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Laudpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 eu 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 eu van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 's ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maaudag eu Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is ta spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgeus van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsendagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohteu eu Accijuseu dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag vau 9-— uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster van 94 uur. r TT" -

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1