Hollandsche Spoorweg. GOEDKOOPE VOLKSTREIN. elk gesprek over staatkundige onderwerpen raogt vermeden worden dewijl hunne instructien hen verboden over dergelijke onderwerpen te spreken. Uit Venetie wordt berigt, dat men aldaar spoedig de hand zal slaan aan de verwezenlijking van een grootsch plan om een imigratie-kanaal te graven waardoor 80,000 bunders land, thans niets opleverende, in vruchtbaren bodem zullen worden herschapen. Het plan werd voor het eerst ontworpen ten jare 1806, maar moest worden opgegeven uithoofde van de staatkundige omstandigheden; in 1854 werd het andermaal opgevat, maar zonder vrucht, dewijl de militaire genie in het aanleggen van bedoeld kanaal gevaar zag voor de vesting Verona. In 1856 en 1857 vatte men de zaak nogmaals op, maar met niet beter gevolg. Nu echter zal deze belangrijke onderneming worden doorgezet; de vereischte vergunning is verkregen en de noodige gelden zijn beschikbaar gesteld. Is de zaak tot stand gebragt, dan zullen 80,000 bunders land in de districten Verona, San Pietro Incariono, Villafranca en Isola della Scala aan den akkerbouw zijn gewijdwelke tot beden niets hebben opgeleverd. Te Hannover heeft een groote volksoploop plaats gehad waarvan de oorzaak in het kort deze is: De nieuw intevoeren Luthersche Cathechismus waartegen een Luthersch predikant uit het Osnabrüksche een brochure heeft in het licht gege- ven, 'predikant was deswege op Woensdag den 6den dezer voor het Luthersche Consistorie ter verantwoording geroepen en kwam onder geleide en uitbundig gejuich eener talrijke menigte de stad Hannover binnen. Nadat hij den volgenden Vrijdag middag op dezelfde wijze weder vertrokken wasverzamelde zich des avonds laat eenige duizenden voor het huis van een der Hannoverscbe predikan ten en deden van alle zijden vloeken en bedreigingen hooren. Oogenblikkelijk was de policie op de been de bezetting in 't geweer en het duurde niet lang of er werd op de menigte (onverschillig of het mannenvrouwen of kinderen waren) ingehouwen. Nu werd het volk woedend, steenen werden op genomen en geworpen en een algemeen gevecht begon met het gevolg, dat verscheidenen gewond werden. Een der policie- ageuten is den volgenden morgen aan zijn wonden overleden terwijl men voor het behoud van anderen vreest. De glazen van het koffijhuis Tivoliwaarvoor de oploop plaat9 had, be nevens al de daar aanwezige gaslantaarns, zijn verbrijzëld. Ten gevolge van een en ander hebben eenige arrestatiën plaats gehad. De eerste burgerlijke kamer van het gerechtshof te Parijs heeft, onder het voorzitterschap van den heer Massé, uitspraak gedaan in de zaak der heeren Binet en Brochard tegen den heer Mirès. De eischers zijn gezamenlijk houders van 664 obligatien op de havens vau Marseille, en verlangden van den heer Mirès, zoowel als van degenen die met de liquidatie der Algeraeene Spoorwegenkas belast zijnen van de ondernemers der havens van Marseille, een uitkeering van 50 francs per actie, bij wijze van teruggaaf, zich voor dezen eisch daarop beroepende dat de in het Journal des Chemins de Fer ten jare 1856 opgenomen advertentie het publiek in dwaling ge bragt heeft, door het te doen gelooven dat het kapitaal der maatschappij voor de havens van Marseille 25 millioen be droeg, terwijl het in werkelijkheid slechts 20 millioen groot was. Met ontslag van rechtsvervolging voor zoo veel betreft de ondernemers der genoemde havens en de liquidateurs heeft de rechtbank den heer Mirès veroordeeld tot betaling aan de eischers van 50 frans per aandeel, bij wijze van te rugbetaling. De eischers verlangden ook van 1856 af de ren ten der door hen gevorderde sommaar het gerechtshof heeft hun die interessen alleen toegestaan van den dag af waarop de eisch ingesteld is. De administrateurs der havens van Marseille hadden den heer Mirès ook een proces aangedaan, om hem verantwoor delijk te stellen voor een som van 1,200,000 francs, door het beheer der registratie voor te heffen rechten op het ver krijgen der terreinen te Marseille gevorderd. Maar het ge rechtshof heeft die administrateurs hun eisch geheel en al ontzegd. 'Te Liverpool zijn 11. Maandag proeven genomen met de aardolie, die bekend is onder den naam van petroleum. Ver schillende hoeveelheden zijn in brand gestokendoch ook ge makkelijk met water gebluscht, zonder dat ontploffing plaats had. De verbranding geschiedt, evenwel zeer snel. Ó^FICIJEEL. IlKl Wi. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den llden Augustus 1862. 3 wegens het baggeren in de Vlietden Rijn en Zijl zonder consent van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens het uitkloppen van kleeden na gezetten tijd. 1 wegens op den openbaren weg een geit vast te leggen, die het midden der weg kon beloopen. 1 wegens het visschen met ongeoorloofd vischwant en zonder acte en consent. 2 wegens het baggeren in de Singelgracht, zonder consent. 19 wegens op de openbare straat zich in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 1 wegens overtreding van art. 324 der algemeene politie verordening. Advertentiën. 50-jarige Huwelijksvereeniging van P. CHAUDRON l M. SLEGTENHORST. aLeyden, Augustus 1862. p Ondertrouwd Dr. A. J. OORT, Ber. Pred. te Heukelum en G. W. FANGMAN. Leiden, 14 Augustus 1862. Getrouwd H. P. SCHIM VAN DER LOEFF Ber. Predikant te Abbenbroek en II. A. DELFOS. ,'s Hertogenbosch, 14 Augustus 1862, Op DINGSDAG 19 AUGUSTUS a. s., des ochtends ten 7 uur, zal rij den een Trein van 3de Klasse rijtuigen van 'sGravenhage en Leiden naar Haarlem en Amsterdam, en terug uit Amsterdam des avonds ten 8 uur. Plaatsbriefjes tegen ÉÉN GULDENvoor heen en terug, zijn aan de Stations en Bestelkantören lol een bepaald aantal verkrijgbaar op ZONDAG en MAANDAG. Amsterdam, De Administrateur, 13 Augustus 1862. J. W. BAKE. E E gehouden te Rotterdam, 16 Julij 1862, in de Algemeene Vergadering van het NEDERLANOSCH ZENDELINGGENOOTSCHAP door E. LAURILLARD, Theol. Dr. en Pred. te Amsterdam. Uitgegeven bij M. WIJT ZONEN te Rotterdamen alom ver krijgbaar gesteld. Prijs 50 Gents. verwekt bij hoog en laag groot ongenoegen. Genoemde J> EN Uj Hunne dankbare Kinderen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3