Maandag trad iemand te 's Hage in een spekslagers winkel in het Westeinde en riep, zooals men dat meer hoort »blijf maar!" En de bewoners bleven ook waar zij waren. Maar later in den winkel komende en de geldlade openende, ontdekte de winkelier tot zijn schrik dat er twaalf gulden uit waren verdwenen. De bezoeker liet geen spoor van zich achter, maar de policie tracht hem te ontdekken. De trein voor den werkenden stand, die Dingsdag tegen verminderd tarief tusschen 's Gravenhage en Amsterdam liep, bestond uit 36 rijtuigen, die, naar men verzekert, 850 pas sagiers uit den Haag en 150 uit Leiden inhielden, naar een gemaakte verdeeling, terwijl vele, die daarvan ook wilden ge bruik makeudat niet werd gegund. Belangrijk en aangenaam beloven de aanstaande algemeene vergaderingen van de Hollandsche Maatschappij voor den Landbouw te zullen zijndie in de laatste week der vol gende maand te 's Hage zullen gehouden worden. Ziehier het programma deswege en der bij deze gelegenheid te houden feesten Vrijdag 26 September. Plegtige opening der Tentoonstelling door het Hoofdbestuur en toekenning der prijzen in tegen woordigheid der genoodigden, opgeluisterd door het muziek van het corps muziekanten der dd. schutterij van 's Hage, in het gebouw der Teeken-Academiete 11 uur. Ringrijden door boerenzoons naar prijzen uitgeloofd door het Gemeentebestuur van 's Gravenhage, te 1 uur. Volksvermaken in de Maliebaan te 2 uur. Tooneel voorstelling te 8 uur. Zaturdag 27 September. Opening der Tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen des morgens te 10 uur. Alge meene vergadering der leden van de Maatschappij in het lo kaal der Sociëteit de Vereeniging te 12 uur. Muziekuitvoering- in het Voorhout van 3 tot 5 uur. Gemeenschappelijke maal tijd van de leden der Maatschappij in de groote zaal van den Ouden Doelen te 5 uur. Tooneelvoorstelling. Zondag 28 September. Opening der Tentoonstelling des middag9 te 12 uur. Rijtoer door het Westland te 12 uur. Muziekuitvoering in het Haagsche Bosch te 2 uur. Tooneel voorstelling des avonds te 8 uur. Maandag 29 September. Opening der Tentoonstelling van voortbrengselen des morgens te 10 uur. Opening der Ten toonstelling van vee pluimgedierte en van werktuigen in de Koekamp des voormiddags te 11 uur. Harddraverij met chais en paard naar prijs en premie-, aangeboden door het. Gemeen tebestuur van 's Gravenhagete l uur. Algemeene maaltijd voor de leden der Maatschappij en der Algemeene Konink lijke Landbouw-Vereeniging met hunne vrouwen, in de zaal van den Ouden Doelendes middags te 5 uur. Muziek en danspartij in den tuin en lokalen der Sociëteit de Vereeniging, voor de leden dier Sociëteit, de leden der Maatschappij en der Algemeene Koninklijke Landbouw-Vereeniging en hunne vrouwendes avonds te 8 uur. Dingsdag 30 September. Opening der Tentoonstelling van voortbrengselen en van werktuigen des morgens te 10 uur. Volksspelen en vermaken in de Maliebaan des namiddags te 1 uur. Tot sluiting der Landbouwfeesten prachtig en schitte rend vuurwerk, aangeboden door het Gemeentebestuur van 's Gravenhage. Woensdag 1 October. Afgifte der ingezonden voorwerpen aan het lokaal der Tentoonstelling des morgens van 10 tot 12 uur. Openbare trekking der loterij van vee, pluimgedierte werktuigen en voortbrengselen op het Raadhuis te 1 uur. Toegang hebben de leden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en de leden der Algemeene Koninklijke Land bouw-Vereeniging, op vertoon van hun persoonlijk bewijs, kosteloos voor zich en een dame. De inzenders, geen leden der Maatschappij zijnde, op ver toon van hun bewijs van inzending kosteloos voor zich alleen. Alle andere bezoekers tegen afgifte van een toegangkaart die voor 25 cents verkrijgbaar is gesteld in alle voorname logementen, uitspanningen en koffijhuizen te 'sHage, maar niet aan de lokalen der Tentoonstelling. Aandeelen in de loterij zijn tegen 4,50 en lijsten van hetgeen tentoongesteld is voor 10 cents verkrijgbaar op de Tentoonstelling, zoolang de voorraad 9trekt. Sedert, de laalste dagen komen te Scheveningen onder scheidene vreemde familien aan. Het Gemeente-Badhuis, het Hotel Garni en Zeerust zijn geheel bezet. Tn het dorp echter zijn sommige kwartieren nog open, zeer zeker het gevolg- van een valsch berigt, dat door eenige bladen ligtvaardig wa9 verspreid en waardoor de naamlooze, doch thans bekend geworden inzender aan brave burgers groote schade heeft be rokkend. Maandag is de kanonneerboot met de jongens der Leid- sche kweekschool voor zeevaart te Tiel aangekomen en Dings dag hebben zij de stad bezocht. Het vormen eener subcom missie aldaar slaagde niet, uithoofde van de afwezigheid van den burgemeester, 's Namiddags vertrok de boot met hun naar Zalt-Bommel. Uit de mededeelingen van een deelhebber in het onder linge Waarborgfonds voor weduwen, van de heeren te Winkel en Rietveld te Amsterdam, blijkt, dat de zoogenaamde waar- borg-pensioenen der trekkende weduwen op 1° September 1860 met 25 pCt. verminderdmet 1° Augustus 1862 65 pCt. lager zijn gesteld, zoodat de weduwe, die 1°. Augustus 1859 f 500 trok, nu na verloop van drie jaren niet meer dan f 175 ontvangt. Weldra zal het reserve-kapitaal onder de 700 trek kende weduwen moeten worden verdeeld, die ieder misschien juist genoeg zullen ontvangen»om er zich een fatsoenlijk sterfbed en een eerlijke begrafenis voor te verschaffen." Dingsdag morgen werd te Amsterdam de 78ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen ge opend door Mr. J. A. Molster, na een voorafspraak waarin de Maatschappij werd beschouwd in hetgeen ze had gedaan nog deed en kon doen. Uit het verslag van het hoofdbestuur omtrent den staat der Maatschappij bleekdat zij 308 depar tementen of twee minder dan het vorig jaar telt. (Katwijk was ook opgehouden te bestaan)en te zamen bevattende 13931 leden. De algemeene vergadering heeft met eenige wijziging aan genomen het voorstel betreffende de voortdurende zorg der maatschappij voor het lager onderwijs inzonderheid met het oog op de behoefte van hen, die bestemd zijn voor landbouw ambachten en fabriekarbeid alsmede besloten het hoofdbestuur te magtigen, om de te Arnhem opgerigte kweekschool voor onderwijzeressenmet geldelijke tegemoetkoming te onder steunen. Maandag 11. is door den heer W. H. Suringar op de landbouwkolonie Nederlandsch Mettray bij Zutphende eerste steen gelegd voor het te stichten protestantsch kerkgebouw. Men verneemt, dat van hoogerhand goedkeuring gewei gerd is aan het besluit van den Gemeenteraad te 's Herto genbosch, tot wijziging der verordeningen op het openbaar lager onderwijs binnen die gemeente, waarbij o. a. de school gelden verhoogd werden en een wijziging gebragt is in de jaarwedden van het onderwijzend personeel. Te Apeldoorn werd Vrijdag 11. gevankelijk door den veldwachter opgebragt een vrouwdie bekend heeft haar twee kinderen door vergif te hebben willen van het leven beroo- ven, maar gelukkig had zij uit onkunde daartoe een geheel onschuldig middel aangewend. Heden Woensdag in den vroegen morgen is op het on verwachts te 's Hage overleden de WelEerw. heer Ds. Jutting, emer. Evangelisch-Luthersch predikant in Indie. Te Montagu aan de Kaap de Goede Hoop is een nieuwe gereformeerde kerk gesticht, die ongeveer f 50,000 heeft ge kost en ingewijd werd door de binnen Leiden zeer bekende predikanten Robertson en van Velden. Maandag is door den algemeenen kerkeraad der Neder- duitsche Hervormde gemeente te Amsterdam, ter vervulling der vacature van een predikantsplaats, veroorzaakt door het emeritaat van den WelEw. Zeer Gel. heer H. J. Spijkerde volgende alphabetisch gestelde nominatie uitgebragt: Twaalftal Ds. B. J. Adriani, pred. te Rotterdam, Ds. G. van Duyl pred. te Broek in Waterland,* Ds. W. B. J. van Eyk, theol. doet en pred. te Deventer; Ds. G. van Gorkomtheol doet. en pred te Leiden Ds. H. G. Hagentheol. doet. en pred. te Leiden; Ds. P. M. Keller van Hoorn, pred. te Dordrecht; Ds. E. J. P. Jorissen pred. te Groningen; Ds. P. van Lim- mikpred. te SneekDs. F. Rauwenhoff, theol. doet. en pred. te Zalt-Bommel; Ds. J. Romenypred. te Leeuwarden; Ds,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2