Üuitenlandsch Nieuws. damenten voor zijn huis begon te graven. Dit zijn echter slechts uitzonderingen. Over het algemeen is de nieuwe bouw orde voortreffelijk. Dezer dagen overleed te Sleen een jongeling, de laatst overgeblevene van een aan de tering uitgestorven gezin. Toen de erfgenamen den rijken buit wilden deelen, gaven zij htm verwondering te kennen dat er zoo weinig gereed geld ge vonden was. De eerlijke dienstmaagd wees hen toen op twee losse tegels onder de kast, welke zij moesten opligten. Daar onder vonden zij een Keulschen pot in de aarde begraven met eenige duizende guldens aan goud en zilver. Dingsdag avond is gedurende het onweder zekere schip per van Dijk, die zich in eeD weide onder Westervoort be vond, door den bliksem doodgeslagen en vreeselijk verminkt. De overledene was 63 jaren oud en laat een vrouw met 9 kinderen na, waarvan er 8 onverzorgd zijn. In de gemeente Losser is Dingsdag ten gevolge van een zwaar onweder de windkorenmolen en nabijgelegen hui- zinge, toebehoorende aan en bewoond door de weduwe Muttert door den bliksem getroffen en door den daaruit ontstanen brand geheel vernield. Het Provinciaal kerkbestuur van Utrecht heeft nog na afgelegd examen tot de predikdienst toegelaten de kandidaten in de godgeleerdheid C. M. K. Fraser en C. de Holl van de Utrechtsche Hoogeschool. De Synode der Nederl. Hervormde kerk heeft met 9 tegen 7 stemmennaar de eenparige adviezen van de Hoog leeraren en van den Secretaris, finaal gearresteerdom aande stemming der Provinciale Kerkbesturen te worden onderwor pen, een reglement voor de verkiezing van Kerkeraadsleden ter uitvoering van art. 23 van het algemeen reglementwaarbij de benoeming van ouderlingen en diakenendoor de gemeente, hetzij rechtstreeks hetzij door een kiescollegie als beginsel is aangenomen en geregeld. Dat kiescollegie bestaat voor een derde uit de leden des Kerkeraads de twee andere derden worden door de stem gerechtigden benoemdnadat hun voor elke vacature een dub beltal door den Kerkeraad is aanbevolen. (Aanbeveling ver schilt van voordragt en sluit niet de verpligting tot een be perkte keuze in). De Synode heeft besloten, om in art. 23 van het Synodaal Reglement voor de Kerkeraden achter de woorden //rigten zij zich voorts" de bepaling te moeten invoegen: //ook wat het gebruik van den Heidelbergschen Catechismus en de Evan gelische gezangen betreft. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Katwijk aan den Rijn Ds. J. W. Felix te Nieuwe Tonge. Ds. J. van Witsenburg te Tholen heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Bergen-op-Zoom aangenomen. Beroepen bij de Christelijk Afgescheidene gemeenten te Vlaardingen Ds. J. Holster te Dinteloord en te Bolsward de kandidaat J. Hessels. -Het programma der muziekstukken, Maandag avond te O ure bij gunstig weder op het plantsoen door het mu ziekcorps der stedelijke schutterij uittevoerenis als volgt: N°. 1. Pas redoublédunkler. 2. Ouverture PAurore (1ste uitvoering) clément. n 3. Quadrille Militaireschubert. 4. Macédoine Musicale (Quod libet)scHRöbER. h 5. Duoro Walzerlabitzky. 6. Agatha Marschhamm. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag de9 namiddags te 5 uur 63", des avonds te 8 uur 60°, te lü uur 58u. Zaturdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 60°, te 12 uur 62", 's namiddags te 4 uur 58°. Uit het Zuiden vau Rusland wordt gemeld dat de naam van Garibaldi ook reeds tot de boeren is doorgedrongen en dat ook deze bereids zijn hulp inroepen. In de gouvernemen ten Kiew en Poltawa hadden dezer dagen herhaaldelijk onlusten plaats onder de lijfeigenen op de goederen van verscheidene adellijken. De boeren schoolden in troepen zamen en eischten met onstuimigheid, dat hun door de grondeigenaren of door den keizer land in eigendom zou worden aangewezen. Toen dit werd geweigerd, riepen zij eindelijk: ^Welnudan zal Garibaldi het ons geven!" »Wie is dit?" vroeg hierop de regeringsbeambte. »0wij weten het wel een goed mensch en een dapperen betmanantwoordden zij. Garibaldi heeft tot dusver geweigerd toetegevenhoewel hij verklaard heeft, dat hij niet tegen de Italianen wil vech ten. De troepen volgen hem op een afstand en vermijden een botsing. Het doel van Garibaldi schijnt te zijnom op een of ander punt der kust te komen ten einde zich aldaar inteschepen.. Het gerucht nopens het plan, dat eerstdaags een demonstratie te Rome zal plaats hebben wint veld. De pauselijke regering heeft het dragen van den naam van Napoleon verboden. De directeur van een schouwburg van Transtevere heet Napoleon Orchantide politie heeft hem verboden dien voornaam te dragen en dien veranderd in Han nibalbij het looneelgezelschap van Bellotti Bon is een acteur die Napoleon Colombino heet; men heeft hem bevolen zich voortaan Giovanni Colombino te noemen. Uit Venetie meldt men dat aldaar verzekerd werd dat de minister van marine per telegraaf bevel heeft gezonden, om 500 zeelieden naar hunne haardsteden terug te zenden en eenige schepen opteleggen. Twee 9tooipscbepen naar Alexan- drië bestemd zijn naar Pola gezonden. De equipages in de kazerne geconsigneerd. Het aanleggen van nieuwe vesting werken in het Venetiaansche is uitgesteld. Uit Mulheim is een deputatie te Berlijn aangekomen welke de regering zal trachten te overreden tot intrekking der bepalingen op de heffing van tolgelden en andere lasten welke de vaart op de Roer drukken. Dingsdag 11. is het fraaije stadje Oberwie9enthalaan den voet van het Fichtelgebergte gelegendoor een verschrik- kelijken brand getroffen. Ongeveer 60 gebouwen werden spoe dig in den ascli gelegd waaronder eenige kerken en scholen. Dit stadje telde 192 gebouwen en 1968 inwoners. Te Coeuvres in Belgie is een vrouw gestorven, die uit nieuwsgierigheid tegenwoordig was bij de terechtstelling van den moordenaar Duval, waardoor zij zoodanig getroffen werd, dat zij dadelijk ongesteld werd en stierf. Uit Duitschland zijn te Parij9 berigten ontvangen die nog al levendige opschudding hebben verwektook al hecht men er geen onvooorwaardelijk vertrouwen aan. Er zou van niets meer of minder sprake zijn dan van een coup d'état door den Koning van Pruis9en. Dat zou de verwezenlijking zijn van ambitieuse droomentot welker aanblazing Frankrijk al het mogelijke in het werk heeft gesteld. De Koning zou het Heerenhuis ontbinden en aan het Wetgevend Ligchaam een programma voorleggen krachtens hetwelk aan Pruissen de hegemonie over het Duitsche Vaderland wordt toegekend. Dat zou ten deele de verwezenlijking zijn van de wenschen der oude partijen van Gothazij het dan ook met dit onder scheid, dat nu de Koning van Pruissen zelfs het initiatief neemt van de beweging, om het denkbeeld der Duitsche een heid te verwezenlijken. De gevels van het nieuwe opera-gebouw te Parijs worden van rooskleurig en geaderd steen van de Jura opgetrokken de korrel waarvan even fijn als die van marmer en polijstael even blinkend als dat van de Onix is. Dagelijks ziet men groote en geheel gehouwen hoeveelheden dezer bouwstof aan komen die eene geheele omwenteling in de daarstelling van groote gebouwen in die hoofdstad doet te gemoet zien. De Prins van Oranje heeft voor zijn vertrek uit Lon den de magazijnen van den heer C. F. Hancock in Briton- street bezocht en hem met zijn bestellingen vereerd. Te Londen is een stoomzaagmolen in werking alleen om hout te zagen, waaruit men de stokjes voor de lucifers maakt. Vijf millioen worden er gemaakt. Zondag heeft op de Ribble een bedroevend ongeluk plaats gehad. Terwijl namelijk acht personen van Preston zich in een boot met zeilen vermaaktensloeg het vaartuig onver hoeds om en vonden allen daar hun dood. De Londensche tentoonstelling is Zaturdag 11. bezocht geworden door 23,820 personen waarvan 8635 met abonne mentskaarten. In de Amerikaansche bladen die de Kangaroo aan-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2