H". 754 Zaturdag 9 Augustus. A°. 1H4P2. Binnenlandsch Nieuws. LEinSCH lit (lit Hit. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Now- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. iedere regel ineer 12}- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 _u. 16 m.; 3 u. 47 in.; 6 u. 9 ui.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 ra.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 iu; eu op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag's middags 2}- u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags ie 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijlci-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 8—9 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 's m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags vau 11—1 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijuseu dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag vau 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks vau 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uur. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het Prov. Ge rechtshof van Overijssel Mr. G. D. Ribbius, thans adv.-gene- raal bij dat Hof. Het Staatsblad N°. 138 bevat een Koninklijk besluit van 20 Julij 1862houdende de volgende wijziging van dat van 1 Junij 1820 (Staatsbl. N°. 14), ten aanzien van het uitsluitend gebruik van binnen's lands vervaardigde wollen stoffen 1°. Art. 1 wordt vervangen door deze bepaling: «Voor manufacturen, geheel of gedeeltelijk van wol zamen- getteld die van den aanvang tot de voltooijing binnen het koningrijk zijn vervaardigd, kan bij voortduring een bewijs van Inlandsche fabricage worden erlangd." 2°. Art. 2 wordt vervangen door deze bepaling: «Tenzij voorzien van dat bewijs van inlandsche fabricage, worden manufacturengeheel of gedeeltelijk van wol zamen- gesteld, in Nederlaudsch-Indie niet toegelaten tegen lager in voerrecht, vastgesteld of nader te bepalen voor manufacturen van Nederlandschen oorsprong." 3°. De artt. 3 en 4 worden ingetrokken. 4°. Art. 6 wordt vervangen door deze bepaling: Als bewijs van inlandsche fabricage geldt een nationaal tee- ken of etiquette." (De ingetrokken artt. 3 en 4 behelzen het verbod voor bestuurders van wees- en armhuizen, liefdadige gestichten, gevangenhuizen en werkhuizen, om wollen goederen aantekoo- pen, dan die van het nationaal etiquette zijn voorzien; als mede de ernstige begeerte, dat het Koninklijk Huis en die tot het Hof behoorenzoomede alle hooge ambtenaren in Ne derland en in de Overzeesche bezittingen, geen andere dan zulke inlandsch vervaardigde lakens voor zich en de hunnen bezigen). Naar men verneemt wordt de heer Thorbecke aanstaan den Dingsdag van zijn reis naar Ommerschans en Veenhui- zen aan zijn Ministerie terugverwachttot hervatting zijner werkzaamheden. t Uit 's Hage wordt berigt dat geen plan bestaat, om een recht van successie in de rechte lijn voortedragenmaar wel het recht van overgang uittestrekken tot hetgeen in de rechte lijn wordt geërfd en zulks tot aanvulling van het recht van registratie. Het nieuwe wets-sontwerp op het zegelrecht zou zich onderscheiden door afschaffing van het zegel op de dagbladen, op de advertentien en op de acten van den Bur gerlijken Standalsmede door verlaging van het handelze- gel, maar met strenge handhaving der voorschriften en straf bij ontduiking. Men verneemt, dat de Regering eenige gelden beschik baar heeft gesteld tot behoud der ruïne van Brederode, onder de gemeente Bloemendaal nog aanwezig. Uit Rosendaal wordt gemeld, dat Woensdag aldaar passeerde, komende van Belgie, Z. D. H. den hertog van Aumale, zich naar Holland begevende. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd la Dame aux Camélias van Alex. Dumas fils. Woensdag 11. heeft een verschrikkelijk geval plaats gehad ten huize van een bleeker, wouende aan de Uileboomen te 's Hage. Na het middagmaal werden al de huisgenooten mei den en knechts ongesteld, hetwelk van oogenblik tot oogen- blik verergerde. Niet minder dan 13 personen leden aan he vige pijnen en men dacht aan het gebruik van schadelijke spijzen. Bij onderzoek bleekdat het eten den vorigen dag gereed ge maakt, bestaande uit aardappelen, uitgebraden spek, azijn, peper en zout, in een koperen ketel was bewaardthans op nieuw te vuur gezet, omgeroerd en opgedischt, waarna alles smakelijk was genuttigd. Ofschoon er dus geen vermoeden van vergiftiging be stond, had een nader onderzoek plaats. Van de 13 kranke perso nen is gelukkig geen overledenmaar allen begonnen te her stellen. Een betreurenswaardig overlijden was evenwel daaraan toeteschrijvendat een der meisjes, op de bleekerij werkzaam onder hevige pijnen werd naar huis gebragt en onophoudelijk riep: «moeder, moeder, ik ben vergeven!" waardoor demoe der zoodanig schrikte, dat zij een beroerte kreeg, waaraan zij overleed. Te Groningen is overleden Mr. E. T. de Jonghraads-, heer in het Prov. Gerechtshof. Behalve den heer H. E. Verschoor te Sleewijk, zijn VÜV IK i r yr-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1