De Leidsche -Nijverheids-Vereeniging hield Donderdag 11. weder een harer zomervergaderingen. De Voorzitter stelde na mens het bestuur voor de behandeling vau twee puntendie in onzen tijd kunnen geacht worden van rechtstreeks plaatse lijk belang. Zoo er waarheid ligt in de stemmen, die dezer dagen uit Leiden zijn opgegaan, dan zou voor die atfcizienlijke stad een groote ramp aanstaande zijn, die misschien in zijn omvang en gevolgen van meer gewigt kan worden beschouwd dan die van 12 Januarij 1807 waaraan bijna niet meer ge dacht wordtomdat de sporen daarvan met den tijd verdwenen zijn. De aanneming van het wetsontwerphoudende herziening- van het tarief van rechten op den in-, uit- en doorvoerzou, naar de meening van hendie door een tal van adressen de verwerping bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal hebben verzocht, de ondergang van verschillende takken van nijver heid ten gevolge hebben en voor de Leidsehe fabrieknij verheid bovenal noodlottig zijn. En toch schijnt die aanneming te kun nen worden verwacht, niettegenstaande de massa van adressen die daartegen zijn ingediend. De vrijzinnige begrippen betref- feude handel en nijverheid, volkswelvaart en staathuishoud kunde zijn te krachtig en misschien geeft aan de beslissing der Eerste Kamer een belangrijk overwigtwat door Jan Eigenbelang, wonende overal, in een bij haar dezer dagen ingekomen adres wordt aangevoerd, beweerd en betoogd. Hoe het ook zijde vrees bestaat en de noodlottige gevolgen van het tarief, zoo zij te wachten zijn kunnen alleen worden ge matigd en bedwongen door de belangstelling, die de Leidsche industrie betoonen zal voor elk middel om bekwame werklie den te vormenwaardoor met de opheffing van andere belem meringen de Nederlandsche Nijverheid tot de concurrentie met het buitenland wordt in staat gesteld. Het bestuur begreep daarom aan de orde te moeten stellen twee punten1°. het houden van volksvoorlezingen in het belang van fabriek- en handwerksnijverheid2°. het wetsontwerp tot regeling van het middelbaar onderwijs. Voor eenigen tijd zijn gedurende den winter eenige lezin gen gehouden over Wis-, Natuur en Werktuigkunde op een populaire wijze door de medewerking van het bestuur des Ge- nootschaps M. S. G., en zij werden door vele werklieden en niet zonder vrucht bezocht. De heeren Dr. van der Ven de Pecker en Schaap hebben van hunne belanglooze pogingen steeds met zelfvoldoening over de ondervondene belangstelling- gesproken. De volksvoorlezingen van het Leidsche departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hebben een meer algemeen doel en bepalen zich niet uitsluitend tot zulke on derwerpen. Zoolang het industrieel onderwijs niet algemeen en grondig wordt ingevoerd, en dan nog eerst in de gevolgen vruchten kan dragen is het intusschen noodig te zorgen voor zooveel dit kan tot meerdere ontwikkeling van onze werklie den. Maar dan is het ook noodig, om met belangstelling te overwegen wat het nieuwe wets-ontwerp voor bet middelbaar onderwijs behelst en te onderzoeken of het voldoet aan de vereischten van de Leidsche industrie, ten einde te vragen wijziging of de aanneming van dat wetsontwerp door een blijk van adhaesie te bevorderen. De Voorzitter stelt voor de beide punten optedragen aah het onderzoek van twee commissiën waarmede de Vergadering zich vereenigt en benoemt de voor zitter daarop de ledenterwijl een en ander aanleiding gaf tot een hoogstbelangrijk en nuttig gemeenzaam onderhoud over het bedoelde tarief, waarvan de strekking en de gevol gen met onpartijdigheid werden besproken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 7-4°, des avonds te 8 uur 65°, te 10 uur 60°. Dingsdag morgen te 5 uur 58°, te 8 uur 70°, te 12 uur 76°, 's namiddags te 4 uur 75°. Buitenlandscli Nieuws. De sultan van Turkije heeft een ledikant met toebe- hooren laten maken dat 7 millioen francs kosten zal; behalve het behangsel van zijn slaapkamer, dat met paarlen en dia manten als bezaaid isterwijl hij vijf prachtroeibooten heeft doen vervaardigen die ook ongeveer 6 millioen francs zullen kosten. De officieren van de bezetting van Konstantinopel moeten 8 maanden achterstallige soldij hebben. Heden Dingsdag zouden de Japansche gezanten zich te Stettin bevinden^ alwaar zij door den handelstand feestelijk zouden worden onthaaldnog in den loop van den dag be geven zij zich naar Swinemunde, alwaar een Kussisch oorlogs stoomschip gereed ligt om hen naar Kroonstadt over te bren gen. De Russen hebben reeds kennis gemaakt met de Japan- nezenwant een groot aantal photografienvoorstellende de voornaamste leden van het gezantschapis naar Petersburg gezonden. Garibaldi heeft wederom een proclamatie uitgevaardigd aan de Romeinsche dames. In dit stuk blijft hij verzekeren dat het zijn vast voornemen is, om zich toch naar Rome te begeven. Uit Posen wordt berigt, dat in zekere gemeente in dat gewest het dragen van crinolines door dienstboden is verbo den, op grond dat dit kleedingstuk dikwijls gebezigd wordt om belangwekkende omstandigheden buiten huwelijk ontstaan geheim te houden. Woensdag 11. heeft te Augsburg en omstreken een ge ducht onweder gewoed, waarbij bagelsteenen vieleu grooter dan duiveneijeren die de ramen verbrijzelden en de boomvruch ten vernielden. De keizer der Franschen heeft meer dan 600 adressen van Corsicanen ontvangen die allen vragen om de betrekking van bewaarder van het graf van keizer Napoleon vacant ge worden door het overlijden van den heer Santini, die Napo leon I op het eiland Elba had vergezeld. Het doopen van het kind van prins Napoleon zal niet zonder bezwaar zijn, wanneer koning Victor Emanuel als peter daarbij tegenwoordig is, want een geëxcommuniceerde mag geen kind ten doop houden. Men zegt, dat de koningin van Spanje, die 23 Junij II. is bevallenzich weder in een belangwekkenden toestand bevindt. De onderkoning van Egypte is onder het lossen van een saluut van 21 schoten van het oorlogschip Fisgard met zijn stoomfregat van hier vertrokken het voornemen is om Cherburg aantedoen. Z. H. heeft 100 voor het personeel des arsenaals achtergelaten benevens een gouden horologie voor den inspecteur. De pacha heeft zeven fraaije paarden gekocht, die elk gemiddeld op 400 komen le staan; zij zullen door Engelsche stalknechts over land naar Konstanti nopel worden gebragt. Advertent iën. V Vijftig-jarige Echtvereeniging s EK Noordwijk, 3 Augustus 1862. II. PLEIDOOUEN IN ZAKE H. C. A. THIEME te Nijmegenheeft verzonden: I HF RÏIRFÏ VRIFlVh NIEUW EN 0UE>; ter verkia- Bijbels. Onder redactie van Dr. A. L. POELMAN en JOHs, HOOYKAAS HERDERSCHEÊ, Jaarg. 1862. Afl. 9 a 2.50 de 12 Afleveringen. 1°. Be orthodoxie- 2°. Het oude, supra-naluraliame- 3°. De Groningse/te school- de eischers sub 2 en 3 als gevoegde partijen- ca. De firma Moderne Theologiedoor de Jurist, Prijs 50 Cent. mTVRtTC A 4 IV ni7\r ÏITRÏCT Ambtenaar van het Open- I in L O AAlN DEA JL)i\lbl, baar Ministerie in zake VAN S C. GRULLEMANS, Bloemist, Firma: c. grullemans zoon, M. VAN DER DOES. I Hunne dankbare Kinderen. .Dl"-D IZiLj t 1\1IM i \J ,-jjjg va)1 den inhoud en den geest des Moderne Theologie. Pleidooi luiten regten. Prijs 40 Cent. Tit ODI7 V RRIS7Ï? van een Junst aan ^s- GUNNING, over een Ata ËJiA DniCir1 pleidooi van Tyrus. Prijs 50 Cent,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3