f 0,35, wasck 0,20, te zamen f 1,95, dat er alzoo 2,32 overblijft tot voeding van het huisgezindoorgaans bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, die 33 cents daags of 4^ cent per dag en per hoofd; en er zijn huishoudens met 12 kinderen. Te Leiden breijen de vouwen sokken a 9 cent het paar. Zij moeten den geheelen dag ijverig doorbreijenom een paar daags te kunnen afleveren." Binnenlandsch Nieuws. Eene en andere bijzonderheid- ook 't officieel nieuws dat in 's Hage wordt openbaar gemaakt van hetgeen in besloten Vergaderingen wordt besproken, - geven stof tot menige nut tige opmerking. Z. M. heeft bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. die van de 2de kl. J. W. F. Frucht; tot majoor bij het korps mari niers den kapt. 1ste kl. Jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nijvenheimtot kapt. 1ste kl. die van de 2de kl. P. Prins; tot kapt. 2de kl. den lsten luit. T. G. Corbelijntot lsten luit. den 2den luit. J. P. Smithtot officier van gezondheid 2de kl. die van de 3de kl. C. J. van Stockum; tot officier van admin. 1ste kl. die van de tweede kl. H. J. E. van de Watering, en tot ingenieur van de 2de kl. bij de marine den adjunct-ingenieur J. C. Jansen; voorts benoemd tot adjudant van den luit.-generaal C. P. Schimpf, kommandant van het leger in Oost-Indie den kapt. P. M. Netscher, van het reg. grenadiers en jagers; tot notaris te Amsterdam J. W. Reyne, cand.-notaris aldaar en tot subst.-griffier bij de arrondisse- ments-recbtbank te Amsterdam Mr. S. J. Hingst, advocaat aldaar. Nog heeft Z. M. benoemd tot grootkruis der orde van de Eikenkroon den luitenant-generaal van der Linden van het Belgische leger; tot groot-officieren de HH. de Jaegher en Vrambout, gouverneurs der provinciën Oost- en West-Vlaan- derentot officier den heer Belpairehoofdingenieur van den Belgischen Staatsspoorweg en tot ridders de HH. A. Grenier, Nederl. consul te Gent en J. C, van Wicherenkunstschilder te Leeuwarden. Door Z. M. is bepaald dat ook aan de kapiteins, 1ste en 2de luits. van het reg. veld-art. vergund kan worden een jong paard optekweeken en voor de dienst afterigtenhetwelk daarna als tweede dienstpaard in de sterkte van het corps zal worden opgenomen. Maandag is een adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje uit de residentie naar de legerplaats Milligen vertrok ken ten einde alles in gereedheid te brengen voor de komst van Z. K. H. den Prins van Oranje aldaar. De Koning van Wurtemberg zal aanstaanden Zondag in de residentie aankomen. Z. M. zal zijn intrek nemen bij H. M. de Koningin op het paleis het Huis ten Bosch. De Koning zal slechts eenige dagen te 's Hage verblijven. Tengevolge van het overlijden van Z. D. H. den hertog Bernard van Saxen-Weimar Eisenachzal door het Hof vier dagen de halve en vier dagen de ligle rouw worden aangeno men terwijl is gelast dat door het leger vier dagen de rouw zal worden gedragen. Zaturdag 16 Augustus a. s. zal voor den Hoogen Raad der Nederlanden, kamer van vacantie de voorziening in-cas satie worden behandeld, door Ds. J. H. Wartjouw ingesteld tegen een arrest van het Provinciaal Gerechtshof van Zuid- Holland waarbij is vernietigd een vonnis der arrond.-recht bank te Leiden, in zijn belang gewezen tot vergoeding van schade door regenten van het Sionshof. Zondag werd te Amsterdam de 13de jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden van de Maatschappij tot nut dei- Israëlieten in Nederland, waarin door Prof. Goudsmit een hoogstbelaugrijk rapport werd uitgebragt nopens den tegen- woordigen toestand van het godsdienstig onderwijs onder de Israëlieten waarbij de deugden en gebreken van dit onderwijs aangetoond en de middelen tot verbetering waar dit noodig is aan de hand gegeven worden. De vergadering besloot dit rapport te doen drukken en verspreiden om later daarover in een buitengewone vergadering te beraadslagen. Het onlangs door de commissie onder presidium van i Z. E. den heer luitenant-generaal Duycker, inspecteur der in fanterie uitgebragt advies nopens het voor het. leger aantene- men nieuw model geweer, is verkrijgbaar gesteld bij de Erven Doorman te 's Gravenhage; zijnde zulks door het Departement van Oorlog ter kennis van het leger gebragt. De artillerie in het kamp van Waasdorp heeft 11. Za turdag met gloeijende kogels van 24 en 18 pond geschoten en met de mortier van 29 duim geworpen en is des avonds voortgegaan met het werpen van lichtkogels van 29 duim, 'tgeen in de omstreken van Leiden zigtbaar was. Als een vervolg op het berigt aangaande den moord door den razenden J. D. Ederveen te Gentdient dat de verslageneJ. Doelemanzeer bevriend was met den schul dige en heeft hem door toespraak tot bedaren zoeken te bren gennadat Ederveen reeds zijn vader, zuster en knecht met een maaijerzigt had vervolgd. De moordenaar greep D. aan en maakte hem door eenige slagen met de zigt op het hoofd af. Daarna verminkte hij op een gruwelijke wijze het lijk, en maakte het geheel onkenbaar. Men vond de hersenpan en een afgehakte hand op den weg liggen. De burgemeester werd van de zaak onderrigten ging terstond met eenige gewapende mannen naar de plaats des onheils. Men zag den moordenaar nog steeds woedend bij het lijk staan. Nadat deze bijua een tweeden moord had begaangaf de burgemeester last om Ederveen in de beenen te schieten. Daarna heeft men hem kunnen overmeesteren, en is hij toen naar Nijmegen getrans porteerd. Zondag nacht omstreeks half twee uur, heeft er een sterke ontploffing op verrem afstand zelfs gehoord in het zuiverings- locaal van de te Aarlanderveen tegenover Alphen gevestigde 'gaz-fabriek plaats gehad, waardoor de pannen van het dak zijn geslagen. Na die ontploffing schijnt dat gebouw in den brand te zijn geraakt, welke echter door de eigenaren en de werking van ééne spuit spoedig is gebluscht. De oorzaak van de ontploffing noch de daarop gevolgde brand is opgespoord kunnen worden alzoo aan de ketels of pijpen niets ontdekt is en de lantaarns regelmatig zijn blijven branden. De door den brand veroorzaakte schade wordt op p. m. 80 geschat. De fabriek is niet tegen brandschade verzekerd. De tijding- dat de gaz-fabriek in brand stond verwekte alom schrik. Ge lukkig dat geen grootere ramp te betreuren is. Niettegenstaande het nachtelijk uur waren autoriteitenbrandweer enz., zoo van Aarlanderveen als van Alphen en Oudshoorn, spoedig ter plaatse van den brand en heerschte er volkomen orde. Zondag was het een jaar geleden dat de inwijding dei- Evangelisch Duitsche kerk te 's Hage plaats had. De WelEerw. heer Ds. Kögel trad bij deze gelegenheid als voorganger op en koos tot tekst dezelfdewelke door ZWEerw. ten vorigen jare was gekozen, en wel 1 Petrus II: 410. Na afloop dei- predikatie sprak ZWEerw. een woord van herinnering over den dood van Z. D. H. den hertog van Saxen-Weimar, wiens plaats thans ledig wasen die ook als medestichter en be schermer der kerk velen aan zich verbonden had. De ernstige woordendoor den leeraar gesproken bragten op de talrijke schare een diepen indruk te weeg. Deze godsdienstoefening- werd door H. M. de Koningin bijgewoond. De dienst werd met een koorgezang besloteD. De godsdienstoefeningen in het kamp te Milligen voor de troepen die aldaar van 9 Augustus tot 2 September zul len kamperen zullen worden vervuld voor de militairen der Protestantsche godsdienst op Zondag 10 dezer door den Wei- Eer w. heer H. N. de Graai predikant te Apeldoorn op Zon dag 17 dezer door den WelEerw. heer F. Modderman, pre dikant te Amsterdam op Zondag 24 dezer door den WelEerw. heer E. Laurillardpredikant te Amsterdam; en op Zondag 31 dezer door den WelEerw. heer J. J. van Oosterzee, pre dikant te Rotterdam. Voor de militairen der R. K. godsdienst gedurende de bovengemelde Zondagen alsmede op het feest van Maria hemelvaart door den WelEerw. heer J. Beekman, pastoor te Harderwijk. De militairen die de Israëlitische gods dienst belijden zullen in de gelegenheid worden gesteld hunne godsdienst in een der gemeenten in de nabijheid van het kamp gelegenaldaar te gaan vieren.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2